Cena střechy: Na kolik vyjde rekonstrukce?

 Cena střechy

Chystáte se na rekonstrukci a zajímá vás, kolik stojí nová střecha? Záleží to na více faktorech a my jsme pro vás připravili přehled těchto jednotlivých aspektů a cen.


Nová střecha na starém domě

Oprava či obnova střechy je nutná, pokud do domu zatéká. Na vině může být opotřebení střešní krytiny, napadení krovu plísní nebo poškození oplechování a spojů s nosnou konstrukcí. Někdy stačí vyměnit pouze střešní krytinu a latě, jindy je potřeba přikročit k celkové rekonstrukci včetně nového krovu. Stav střechy by však měl zhodnotit odborník a doporučit rozsah rekonstrukčních prací.

K cenám jednotlivých položek a prací se dostaneme v další části článku, teď si ještě uvedeme jeden velmi důležitý bod při výměně střešní krytiny na stávajícím krovu. Vždy nechte zhodnotit stav krovu statikem. Krov mohl dosud nést těžké pálené tašky, ve „svém věku” to ale už nemusí zvládnout.

Nová střecha: cena se vším všudy

Z výše uvedeného vyplývá, že finální cena střechy se odvíjí od rozsahu rekonstrukce. V následujících odstavcích jsme se snažili každou část rozebrat podrobněji.

Cena krovu za m2: Čím je dána?

Cenu krovu ovlivňuje jeho rozloha a složitost a také cena trámů a jiných částí. Dalšími faktory jsou:

Co se rozlohy a složitosti týká, nezáleží pouze na rozměru domu (resp. věnce), ale také na typu střechy. O typech střech a jejich možných sklonech jsme již psali, v tomto případě nejde pouze o sklon, ale také o složitost. Čím větší rozpon či složitost, tím vyšší cena krovu.

Cenu řeziva na krov si můžeme rozdělit takto:

  • hranoly (krokve) – 5500–6500 Kč/m3
  • podhledové hranoly – 11000–13000 Kč/m3
  • střešní latě – 4000–6000 Kč/m3, případně cca 12 Kč za běžný metr
  • bednění (prkna) – 4000–5000 Kč/m3

V případě řeziva tedy mluvíme o ceně krovu za m3.

Málokdo si zvládne udělat krov sám, většinou tady přichází na řadu zruční tesaři a pokrývači. U některých tesařských prací se cena uvádí za hodinu, u jiných za m2, popřípadě za běžný metr. Celá montáž se dá rozdělit na části:

  • přípravné práce – frézování, hoblování a impregnace řeziva,
  • montáž krovu – pozednic, krokví, podhledů,
  • montáž bednění, hydroizolační fólie a latí.

Přípravné práce se počítají za běžný metr opracovaného řeziva, případně za hodinu práce.

Cena montáže krovu se odvíjí od množství použitého řeziva a typu střechy. Nejlevněji vychází pultový krov (4000 Kč/m3), následuje krov sedlový (6000 Kč/m3). Nejvíce vás bude stát valbový krov (8000 Kč/m3). Některé ceníky tesařských prací v roce 2021 uvádějí cenu montáže za běžný metr, a to cca 120 Kč.   

Montáž krokve

Cena montáže latí, bednění a fólie se pohybuje průměrně kolem 120 Kč/m2.

Jako jeden z faktorů jsme uváděli ještě způsob kotvení, tedy kotvení pozednice ke svislému zdivu a ke krokvím. K tomu jsou potřeba:

  • závitové tyče,
  • chemická kotva,
  • kotva krokve,
  • konvexní hřebíky.

O jejich cenách si můžete udělat přehled na našem e-shopu.

Cena krovu dle kalkulačky na internetu (rozloha střechy 200 m2):

  • sedlová střecha – cena krovu 132 000 Kč
  • valbová střecha – cena krovu 143 000 Kč

Ceny zahrnují celoplošné bednění, laťování, impregnaci a dodávku veškerého řeziva.

Cena střechy za m2: zateplení a střešní krytina

Pokud prostor pod střechou neobýváte a neplánujete to ani do budoucna, můžete začít pokládat střešní krytinu. V opačném případě je nutná ještě nadkrokevní tepelná izolace.

S použitím dřevovláknité izolace o tloušťce zhruba 140 mm (včetně montáže parozábrany) vychází cena zateplení střechy o rozloze 200 m2 na cca 160 000 Kč. S foukanou izolací je to zhruba 62 000 Kč.

A jsme u ceny pokládky střešní krytiny. Kromě ceny krytiny samotné ovlivní kalkulaci nové střechy také ceník pokrývačských prací. Nejlevněji vychází montáž plechové krytiny, o něco dražší je montáž plastových šindelů, nejdražší pak pokládka tašek. Každopádně počítejte s cca 130 Kč/m2. Dále se musí přičíst cena za položení hřebenáčů, tj. cca 90 Kč/bm (běžný metr).

Co se samotné střešní krytiny týká, nejvíce stojí pálené tašky (až 800 Kč/m2) a maloformátové hliníkové šablony. Plechová střecha se cenou řadí k těm nejlevnějším, stejně jako lepenka. Velmi zajímavou možností jsou plastové šindele, které se cenou pohybují na zlaté střední cestě, ale životností a odolností jsou na výši. Jejich další obrovskou výhodou je nízká hmotnost, takže se bez obav mohou použít i na starší krovy.

Průměrné ceny plastové střešní krytiny na Strefa.cz 

 Plastová krytina Capacco  280 Kč/m2
 Plastová krytina Eureko  660 Kč/m2
 Plastová krytina Ekoternit  260 Kč/m2

 

Eureko střešní krytina

 

Ceny střešních krytin jednotlivých výrobců i prodejců se výrazně liší, nelze tedy uvést např. cenu plechové střechy přesně, ale troufáme si říci, že při rozloze 200 m2 se u pálených tašek dostanete na 120 000 – 160 000 Kč, s plastovou krytinou pak na 52 000 – 90 000 Kč. Plechová střecha má cenu za m2 kolem 200 Kč.

Pokud si stále nejste střešní krytinou jisti, přečtěte si článek zabývající se druhy střešních krytin.

Cena střechy: co do kalkulačky přihodit

Ještě zbývají klempířské prvky, tedy okapy, svody, oplechování apod. Ceny plastových okapů se pohybují kolem 60 Kč/bm, svody kolem 90 Kč/bm. Klempíře, zedníka, či jiné řemeslníky si můžete najmout nebo poptat v některé volně dostupné inzerci, radí majitel Avizo.cz.

Pokud se rozhodnete ušetřit a zkusit si tyto práce udělat sami, určitě se podívejte na článek s tématem oplechování svépomocí, nastudovat si můžete také něco málo o okapech.

Nezapomeňte také připočítat ceny za:

Záleží, co všechno máte na střeše nainstalováno.

A to hlavní na konec, i když tím jsme měli možná začít – něco stojí také demontáž stávající krytiny a krovu a likvidace sutě. Demontáž možná zvládnete sami, na suť si pravděpodobně budete muset objednat kontejner. Cena kontejneru na 6 tun je cca 3000 Kč, jeho odvoz pak zhruba 35 Kč/km. 

 


Závěrečné shrnutí ceny rekonstrukce střechy

Sami vidíte, že rozpočet na novou střechu má mnoho aspektů, proto je těžké ho přesně určit. Alespoň už víte, co všechno započítat:

  • demontáž stávajících prvků,
  • odvoz a likvidaci sutě,
  • cenu trámů na střechu,
  • cenu práce za krov,
  • střešní krytinu a její pokládku (ceník pokrývačských prací 2021),
  • cenu klempířských prvků a práce,
  • všechny součásti střechy (okna, výlezy, okapy atd.).

Pokud si objednáte služby na klíč, připočítejte cenu projektu na střechu.

Na internetu najdete pro výpočet ceny nové střechy kalkulačky, do níž zadáte všechny parametry a požadavky. Na jedné z nich nám vyšla cena střechy 200 m2 (sedlový typ) na 454 000 Kč a zahrnovala:

  • demontáž původní střechy,
  • dodávku materiálu na krov,
  • montáž celoplošného bednění a laťování,
  • ošetření dřeva impregnací,
  • dodávku materiálu pro zateplení střechy,
  • dřevovláknitou izolaci o tloušťce 140 mm,
  • montáž parozábrany, dodávku a montáž střešní krytiny (pálená taška),
  • odvoz a likvidaci odpadu.

Bez zateplení částka klesla na 292 000 Kč.

Pokud řešíte financování střechy z vlastních úspor nebo prostřednictvím spotřebitelského úvěru myslete také na finanční rezervu, aby Vás nezaskočily další neplánované výdaje spojené s rekonstrukcí střechy či vašeho domu

Při každé rekonstrukci mějte podepsanou smlouvu o dílo. Vyvarujete se tím případným nepříjemnostem s reklamací rekonstrukce.

 

pokládka střechy

 

Potřebujete poradit ohledně nové střechy?

Chci se poradit

 

Vytvořeno10.12.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše