Dřevěný, nebo gabionový? Poznejte nejoblíbenější typy plotů

 Typy dřevěných plotů

Plot má za úkol zejména vymezit soukromý pozemek a ochránit ho před nevítanými hosty, případně i zvědavými pohledy. Může však sloužit také jako zajímavý architektonický prvek a dotvářet celkový vzhled domu a zahrady.


Jak vybírat plot

Existují různé typy plotů, přičemž každý má jiné nároky na realizace a údržbu. Při výběru byste kromě těchto faktorů měli zohlednit také to, zda chcete zabránit pohledu skrz (částečně, nebo úplně) a jak moc vám záleží na designovém provedení. Aby vám rozhodování šlo snáze, v článku najdete přehled několika typů plotů, jejich výhody, nevýhody a další aspekty.

Témata článku:

Druhy plotů podle různých hledisek

Nejčastěji se ploty dělí podle materiálu, což můžete dobře vidět v obsahu. Přesně podle toho těchto kritérií jsme článek rozdělili. Lišit se ale mohou také strukturou, kdy můžete vidět sloupky a výplně, dílce, případně souvislý samonosný pás. Zvláštní kategorií plotů jsou ty se speciálními vlastnostmi (např. elektrický ohradník).

 

Dřevěný plot má příjemný vzhled

Dřevěné ploty jsou většinou složené z těchto komponent: do země pevně ukotvené sloupky, vodorovné příčle a plaňky. Proto se tomuto typu říká také plaňkový plot. Plaňky mohou být na horním konci rovné, obloukové, špičaté nebo zdobené složitějším ornamentem.

Životnost plotů ze dřeva je podmíněna konkrétním materiálem. Ideální je exotické dřevo jako sekvoj nebo cedr, které má i bez ošetření dlouhou životnost. Tuzemské dřevo vyžaduje některou z povrchových úprav a pravidelnou údržbu, aby vydrželo. Jednotlivé díly musí být sestaveny pomocí spojovacích prvků odolných vůči povětrnostním vlivům, jako jsou pozinkované hřebíky a šrouby.

Průhlednost plotu určují zejména:

  • výška planěk
  • rozestup mezi nimi
  • přítomnost podezdívky

Pokud stojíte o zcela neprůhledný dřevěný plot, můžete přibít plaňky těsně vedle sebe, nebo střídavě z vnější a vnitřní strany příčlí. Vznikne tak určitý druh palisády.

Dřevěné laťkové ploty se nejvíce hodí k rodinným domům a chatám v blízkosti přírody, kde dotvářejí celkový obraz krajiny. Působí hřejivým dojmem a jsou ekologické.

bílý dřevěný plot

Dřevěné ploty se liší umístěním planěk

Nejčastějším typem je plot, kde jsou plaňky přibité na příčle svisle. Vidět však můžete i křižující se plaňky bez použití příčlí. Takový plot se často používá jako zástěna u pergol, na terasách nebo u bazénů. Výjimkou nejsou ani vodorovné plaňky, které vytváří jakési žaluzie.

Zakoupit můžete celé prefabrikáty, nebo jen plaňky na plot a pustit se do toho svépomocí. Pak se vám určitě budou hodit zemní vruty, hřebíky a ruční nářadí.

Výhody a nevýhody dřevěných plotů

✔️ příjemný přírodní vzhled
✔️ ekologičnost
✔️ velký výběr prefabrikátů
v případě exotických dřevin vyšší pořizovací cena
nižší životnost
náročnější údržba

Kovové ploty jsou elegantní

Kovové ploty jsou velmi odolné, nadčasové a dodávají bydlení nádech luxusu. Ze vzorníku RAL si můžete vybrat takovou barvu, která bude ladit s fasádou domu. Existuje také celá řada kovaných výplní a ozdobných zakončení.

Kovové ploty jsou většinou pozinkované, díky čemuž vynikají dlouhou životností, určitě vás potěší také bezúdržbovost. Proti tomu však stojí samozřejmě vyšší cena. Existují také hliníkové nebo ocelové varianty, které evokují vzhled tepaného železa, ale stojí mnohem méně. Škrábance na oceli je třeba přetřít barvou, aby se zabránilo korozi. Hliník nevyžaduje údržbu žádnou.

Na rozdíl od dřevěných plotů mají ty kované vyšší pohledovou průhlednost. Hodí se jak k moderním, tak i ke starším domům a budovám.

kovovový plot se zkouceným efektem

Typy kovových plotů podle vzhledu

Kromě materiálu se ploty liší zejména svým provedením. Může jít o jednoduché linie, ale i o zkroucený vzhled a jiná designová provedení. Také koncovek kovových plotů je široká škála – od koulí přes špičky až po složité květinové tvary.

Výhody a nevýhody kovových plotů

✔️ luxusní vzhled
✔️ bezúdržbovost
✔️ velký výběr barev a vzorů
vyšší pořizovací cena
vysoká průhlednost

Betonové ploty pro dokonalé bezpečí?

Hlavní výhoda betonového plotu spočívá zejména v odolnosti vůči poškození a přírodním vlivům, díky čemuž si můžete být jisti jeho dlouhou životností, ale také vůči nezvaným návštěvníkům. Co se ceny týká, jde o středně drahý typ.

Další velkou výhodou betonových plotů jsou nulové nároky na údržbu, absolutní neprůhlednost zaručena. Za hlavní nevýhodu je považován jejich strohý vzhled, i když dnes už je z čeho vybírat. Oblíbené jsou prefabrikované stavebnicové systémy nejrůznějších rozměrů i podob. Aby nešlo jen o fádní betonovou plochu, je možné zakoupit varianty určené pro vysazení zeleně.

Dříve byly betonové ploty k vidění hlavně v takzvaných satelitních městech, kde jejich obyvatelé potřebovali rychle a účinně oddělit svůj pozemek. Dnes se tento typ stává stále běžnějším. Lze je postavit na rovinatém pozemku i ve svahu a přizpůsobit vašim požadavkům a terénním dispozicím.

Betonový plot

Druhy betonových plotů se liší zejména dekorem

Betonové ploty mohou být dekorované z jedné strany, nebo oboustranně. Záleží jen na vás, kterou stranou otočíte plot do zahrady a kterou do ulice. Dekory betonových plotů existují například v provedení:

  • štípaný kámen
  • skládáný kámen
  • baculatá cihla
  • ostrá cihla

Sloupky se prodávají hladké i vzorované.

Betonové ploty se liší také zakončením, přičemž můžete vidět rovné, obloukové, s ozdobnou mřížkou, nebo s dřevěnými prvky.

Výhody a nevýhody betonových plotů

✔️ bezúdržbovost
✔️ dlouhá životnost
✔️ protihlukovost
strohý vzhled

Zděné ploty jsou hezčí obdobou betonových

Zděné ploty vypadají po estetické stránce mnohem lépe než betonové, ale stejně jako oni poskytují soukromí a nevyžadují téměř žádnou údržbu. Jelikož se nedají koupit jako prefabrikát, nevýhody jsou nasnadě – vyšší pořizovací cena a pracnější realizace.

Gabionový plot jako moderní prvek

Gabion je pevně svařená drátěná konstrukce, která je vyplněna přírodním materiálem, nejčastěji kamenem, kulatinami nebo kůrou. Můžete docílit originálního efektu barevným vrstvením stejného materiálu, nebo naopak vrstvením různých druhů. Jde o velmi moderní, až lehce extravagantní prvek, který je pevný a stabilní.

gabionový plot naplněný kameny

Gabionové ploty jsou bezúdržbové, dokáží tlumit hluk a snadno se přizpůsobí tvarem a výškou vašim požadavkům. Na druhou stranu zabírají více místa.

Gabiony najdete zejména kolem moderních staveb a zahrad.

Výhody a nevýhody gabionových plotů

✔️ protihlukovost
✔️ velmi dlouhá životnost
✔️ bezúdržbovost
vyšší pořizovací cena
náročnější stavba
prostorové nároky

Drátěný plot je nejlevnější

Drátěné (nebo také pletivové ploty) uvidíte spíše kolem stavebních pozemků, ale výjimkou nejsou ani u hotových rodinných domů. Jsou totiž nejlevnější variantou. Na druhé straně neposkytují prakticky žádnou ochranu a chybí jim i estetická hodnota.

drátěný plot

Pokud však potřebujete rychle a levně oplotit třeba právě pozemek, jedná se o ideální volbu, kterou s potřebným vybavením zvládnete sami.

Plastové ploty jsou ekologické

lastové ploty se vyrábí z PET lahví a jejich hlavními výhodami jsou:

✔️ odolnost
✔️ tvarová a barevná stálost
✔️ bezúdržbovost
✔️ široká paleta barevných provedení
✔️ estetický vzhled
✔️ snadná stav
✔️ nízká pořizovací cena

Mezi nevýhody patří, že na povrchu latí mohou časem vznikat nevzhledné skvrny a u delších profilů často dochází k nežádoucímu ohybu.

Živý plot je dynamickým prvkem

Živé ploty pomáhají dotvořit atmosféru v zahradách a mají velmi příznivý vliv na mikroklima v okolí. Dřeviny ovlivňují vzdušnou vlhkost a zachycují prach.

Stěna živé­ho plotu navíc díky polopropustnosti chrání před větrem mnohem lépe než pevná zeď. Ta totiž zvedne vítr jen na krátkou vzdálenost a za zdí vznikají víry. Za polopropustnou stěnou živého plotu žádná turbulence nevzniká a inten­zita větru je utlumena na velkou vzdálenost.

živý plot kolem rodinného domu

Výhody a nevýhody živého plotu

✔️ krásný vzhled
✔️ příznivý vliv na mikroklima
✔️ ochrana před větrem
prostorové nároky
časová náročnost spojená s jeho vypěstováním
nutnost pravidelné údržby

Chcete-li mít tvarovaný živý plot, musíte ho pravidelně stříhat alespoň dvakrát ročně. Menší nároky mají ploty volně rostoucí, ale bez údržby se také neobejdou. Nezbytný je pravidelný výchovný a zdravotní řez, ochrana proti plevelům a škůdcům a hnojení.

Pořiďte si ten nejlepší plot

Teď už víte, jaké různé druhy plotů existují. Ploty z pletiva jsou nejlevnější, ale nehezké, drátěné ploty s kameny krásné, ale náročné na realizaci. Zjistili jste, jaké typy patří mezi neprůhledné ploty a které jsou bezúdržbové. Teď už stačí vybrat si ten pravý. A pokud se rozhodnete pro realizaci svépomocí, nezapomeňte se podívat na náš e-shop. Určitě tam najdete spoustu potřebných věcí.

 

Vytvořeno23.03.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše