Druhy kladiv a kladívek: Které vlastně potřebujete?

 Druhy kladiv

Klasické kladivo používáme zejména k zatloukání hřebíků, některé typy nám poslouží k demolici a dělení různých předmětů, pomocí jiných se dají hřebíky naopak snadno vytahovat. Jaké druhy kladiv tedy existují, na co se při výběru soustředit a jak vypadá údržba tohoto nářadí?


Zámečnické kladivo je nejběžnější

Základní typ, který najdete snad v každé domácnosti, je zámečnické kladivo. Doma nebo v dílně byste měli mít alespoň dvě tato kladiva – malé na skobičky a hřebíčky používané v domácnosti a větší pro zatloukání velkých hřebíků, vedení úderu na majzlík nebo demoliční práce.

Malá kladívka najdete v hmotnostním provedení:

Větší kladiva začínají na hmotnosti 600 g a končí na 2 kg.

Kladiva do hmotnosti 500 g se doporučují pro zatloukání hřebíků do délky 75 mm, pro delší hřebíky zvolte kladivo těžší. Úderná plocha kladiva by měla být zakalena na velkou tvrdost kvůli dlouhé životnosti, zatímco její hrany musí disponovat tvrdostí menší z důvodu prevence vzniku odštěpků.

Zámečnické kladivo

Tesařské kladivo se taky může hodit

Tesařské kladivo je na jednom konci opatřeno čelistmi. Rozlišujeme dva typy tesařských kladiv:

  • s přímými čelistmi (trhací),
  • se zahnutými čelistmi (truhlářská).

Trhací čelisti využijete k vytrhávání podlahových desek, dřevěných konstrukcí apod., zahnuté čelisti jsou ideální na vytahování hřebíků.

Tesařská kladiva také disponují magnetem v hlavě, díky kterému umístíte hřebík tam, kde si ho nemůžete pořádně přidržet.

Při výběru tesařského kladiva pečlivě zkontrolujte čelisti, aby byly temperované a jejich hrany dobře ofrézované. Nejlepší test kvality je vytažení hřebíku tahem, nikoli jeho páčením.

Tesařské kladivo

Speciální typy kladiv

K otloukání starých omítek a rozsekávání cihel se používá zednické kladivo, pro upevňování nýtů a zpracování plechů zase klempířské kladivo.

Možná využijete i předtloukací kladivo, které je sice primárně určeno pro práci kameníků či stavařů, ale zároveň se jedná o mnohoúčelový úderný nástroj. Předtloukací kladiva jsou větší a těžší než klasická, jejich hmotnost začíná na 3 kg.

Nemusíte být čalouník nebo pokrývač, aby se vám hodilo sponkovací kladivo (sponkovačka). Upevnit folii, textil nebo jiný materiál na dřevěný podklad potřebuje občas každý.

S pomocí kladívka na kosu vytvarujete její ostří naklepáním za studena. Vyklepe se na tloušťku 3 mm a potom se doostří brouskem. Takto tvářený plech zajistí, že se kosa (popř. srp) tak rychle neztupí.

Řemeslná kladiva

Kovářská kladiva mají z jedné strany hlavy vypouklou plosku a z druhé takzvaný nos. Rozlišujeme tři druhy kovářských kladiv:

  • Jednoruční
    • váha 750 g až 2 kg,
    • délka násady 350–400 mm,
    • příčné či křížové (podle směru nosu).
  • Dvouruční přitloukací
    • váha 3–10 kg,
    • délka násady 600–900 mm,
    • příčné i křížové.
  • Perlík
    • s ploskou na obou stranách,
    • váha 4–5 kg.

Sklenářské kladívko slouží k přibíjení hřebíčků do dřevěných lišt při zasklívání oken a dveří nebo k zatloukání sklenářských trojúhelníků. Díky hlavě z leštěné oceli lze kladívkem jezdit přímo po skle, aniž by se poškrábalo.

Ševcovské kladívko je specifické tím, že má na jedné straně hlavy kulaté čelo a na druhé čelisti k vytahování hřebíčků. K čemu se nářadí používá, je patrné z jeho názvu.

 Sklenářské kladivo

Elektropneumatická kladiva

Pro tyto nástroje najdete využití hlavně při práci se zdivem.

  • Vrtací kladiva – vrtání do betonu, zdiva nebo kamene; větší síla příklepu než u příklepové vrtačky.
  • Sekací kladiva – odsekávání obkladů a dlažby, vysekávání drážek do zdi.
  • Kombinovaná kladiva – vrtání i sekání zároveň.
  • Bourací kladiva – těžké demoliční práce, prorážení tvrdých materiálů.

Jak vybrat vrtací kladivo

Velkou roli hraje příkon. Ten by se měl u kladiva o hmotnosti 2 kg pohybovat okolo 800 W. Také je třeba zvažovat hmotnost, přičemž platí, že čím větší příkon, tím vyšší hmotnost. V neposlední řadě je tu síla úderu: do cihel vám postačí síla 1,5 J, pro vrtání do panelu potřebujete 2,5–3 J.

Jaké sekací kladivo je nejvhodnější

Stejně jako u předchozího sledujte příkon a hmotnost. Co se síly úderu týká, pro sekací práce je potřeba vybrat nástroj s několikanásobně větším úderem než u kladiv vrtacích.

Jaké bourací kladivo pořídit

Pro demolici potřebujete stejně jako u sekacího kladiva velmi silný úder. Hledat byste měli také ve vyšší váhové kategorii kladiv. A nezapomeňte na odpruženou zadní rukojeť.

 Bourací kladivo

Vlastnosti a údržba kladiv

Jednotlivé druhy kladiv se liší zejména provedením hlavy, rozdíl však může být i v materiálu rukojeti (topůrka).

  • Dřevo – levnější, hrozí však případné rozštípnutí nebo zlomení.
  • Sklolaminát, ocel – prakticky nezničitelné, rukojeť přímo spojena s hlavou.
  • Pryž – zmírňuje otřesy, dobře se drží.

Před začátkem práce s kladivem vždy zkontrolujte, jestli není hlava uvolněná a násada prasklá ani jinak poškozená. Kladivo nikdy nenechávejte ve vlhku, nesvědčí to žádné jeho části.

Vyberte si správné kladivo u nás

Když už víte, jaký typ vlastně potřebujete, zbývá vám koupit si opravdu kvalitní kousek. A přesně takový najdete na našem e-shopu.

 

Vybrat kladivo

 

Vytvořeno07.11.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše