Nebuďte „vrták” a vyberte si ten správný vrták pro každou činnost. Vše o vrtácích, jejich druzích a způsobech použití se dozvíte právě teď. Pak už pro vás vrtání a vyvrtávání bude hračka.
Popis vrtáku – není vrták jako vrták
Mohlo by se zdát, že vrták je zcela jednoduchý nástroj, který se nemůže skládat z více částí. Opak je pravdou. Popis vrtáku vypadá následovně:
- tělo
- stopka
- krček
- šroubovitá drážka
- hrot
- fazetka
- jádro
- žebro
Vrtáky dělíme zejména podle druhu materiálu, do kterého vrtáme, ale důležitá jsou i další kritéria, např. způsob upínání.
Typy vrtáků podle materiálu
Jistě si dokážete sami vyvodit, že půjde o vrtáky do dřeva, kovu, betonu či zdiva a další. Ty se pak dále dělí podle požadovaného průměru, hloubky otvoru či konkrétního materiálu.

Druhy vrtáků do dřeva
Ploché vrtáky se hodí pro otvory s velkým průměrem, hadovité vrtáky zvládnou hlubší otvory. Spirálové vytvoří ostrý okraj díry bez třísek. Frézovací se používají pro otvory jiného než kulatého tvaru, stupňovité pro vytvoření více děr najednou a vykružovací pro instalační otvory. Sukovníky používají převážně profesionálové, naopak šroubovité jsou nejrozšířenějším typem vrtáků do dřeva mezi domácími kutily.
Druhy vrtáků do kovu
Při vrtání do kovů rozhoduje o výběru vrtáku konkrétní materiál, respektive jeho tvrdost. Jaké vrtáky do kovu na trhu najdete?
- HSS-Co
- Vrtáky nejvyšší kvality pro použití na ušlechtilou ocel, nerez, železo a litinu. Jsou vysoce výkonné a odolné.
- HSS-G
- Vrtáky vysoké kvality, které zvládnou vrtání do materiálů do pevnosti tahu 900 N/mm². Ideální na legovanou i nelegovanou ocel.
- V nabídce jsou i oboustranné vrtáky HSS-G určené k nýtování.
- HSS
- Tvrdé a pružné vrtáky do litiny.
- HSS-TiN
- Vrtáky se speciálně zušlechtěným povrchem, které využijete při vrtání do temperované litiny, spékaného železa, mědi a bronzu.

My nabízíme ještě tyto typy vrtáků do kovu: vrtáky s redukovanou stopkou, které umožní nasazení na vrtačku s menším sklíčidlem, a vybrušované vrtáky, jež jsou velmi přesné a používají se zejména tam, kde je potřeba precizní vrtání. Prodloužené vrtáky zase slouží k vytvoření hlubokých otvorů.
Ještě vám odpovíme na nejpalčivější otázku: Jak poznat vrták do železa? Disponuje klasickým tvarem a hrotem vybroušeným do bodu, popřípadě do úsečky.
Jaký vrták do betonu a zdiva?
Určitě speciální, určený právě pro tuto činnost. Při vrtání do plných cihel vyberte vrták o průměru hmoždinky, u dutých cihel zvolte vrták menší, než má být otvor. Při řešení otázky, jaký vrták do panelu, sáhněte po SDS vrtáku, který si v kombinaci s pneumatickým kladivem poradí i s tím nejtvrdším zdivem.
Vrtáky do dlažby a obkladů
Vrtání do dlaždic je ošemetná záležitost, vrták může klouzat a dlaždici poškodit. Proto se pro tuto činnost nejlépe hodí speciální vykružovací vrtáky a korunky.
Další druhy vrtáků a jejich použití
Na trhu najdete ještě záhlubníky, které slouží k vytváření děr pro šrouby s válcovou hlavou, dále vrtáky do skla, kamene a také různé univerzální vrtáky. Nezapomeňme ani na vrtáky se středicím hrotem, které se používají k přípravě důlků pro upnutí obrobků nebo k navrtání středicího důlku pro přesné určení polohy osy díry. Druhy středicích vrtáků jsou pak podle materiálu, do kterého zavrtáváte.
Pokud rozdělíme druhy vrtáků podle upnutí, získáme tento seznam:

Sady vrtáků pro pravé kutily
Jelikož je pravděpodobné, že pokaždé budete potřebovat vyvrtat díru jiného průměru, budete také potřebovat vrtáky o různých průměrech. Toto skvěle vyřeší sady vrtáků. U nás jich najdete opravdu hodně, například sadu hadovitých vrtáků do dřeva, sadu HSS vrtáků na plech nebo sadu sukovníků. Ale tím zdaleka nekončíme, přesvědčte se.
Vyvrtejte cokoli
Vyberte si z našeho širokého sortimentu vrtáků a zaručujeme vám, že žádný otvor ani materiál pro vás nebude problém.
|