Druhy vrtáků: s jedním typem pravděpodobně nevystačíte

 Druhy vrtáků

Nebuďte „vrták” a vyberte si ten správný vrták pro každou činnost. Vše o vrtácích, jejich druzích a způsobech použití se dozvíte právě teď. Pak už pro vás vrtání a vyvrtávání bude hračka.


Popis vrtáku – není vrták jako vrták

Mohlo by se zdát, že vrták je zcela jednoduchý nástroj, který se nemůže skládat z více částí. Opak je pravdou. Popis vrtáku vypadá následovně:

 • tělo
 • stopka
 • krček
 • šroubovitá drážka
 • hrot
 • fazetka
 • jádro
 • žebro

Vrtáky dělíme zejména podle druhu materiálu, do kterého vrtáme, ale důležitá jsou i další kritéria, např. způsob upínání.

Typy vrtáků podle materiálu

Jistě si dokážete sami vyvodit, že půjde o vrtáky do dřeva, kovu, betonu či zdiva a další. Ty se pak dále dělí podle požadovaného průměru, hloubky otvoru či konkrétního materiálu.

Druhy vrtáků dle materíálu

Druhy vrtáků do dřeva

Ploché vrtáky se hodí pro otvory s velkým průměrem, hadovité vrtáky zvládnou hlubší otvory. Spirálové vytvoří ostrý okraj díry bez třísek. Frézovací se používají pro otvory jiného než kulatého tvaru, stupňovité pro vytvoření více děr najednou a vykružovací pro instalační otvory. Sukovníky používají převážně profesionálové, naopak šroubovité jsou nejrozšířenějším typem vrtáků do dřeva mezi domácími kutily.

Druhy vrtáků do kovu

Při vrtání do kovů rozhoduje o výběru vrtáku konkrétní materiál, respektive jeho tvrdost. Jaké vrtáky do kovu na trhu najdete?

 • HSS-Co
  • Vrtáky nejvyšší kvality pro použití na ušlechtilou ocel, nerez, železo a litinu. Jsou vysoce výkonné a odolné.
 • HSS-G
  • Vrtáky vysoké kvality, které zvládnou vrtání do materiálů do pevnosti tahu 900 N/mm². Ideální na legovanou i nelegovanou ocel.
  • V nabídce jsou i oboustranné vrtáky HSS-G určené k nýtování.
 • HSS
  • Tvrdé a pružné vrtáky do litiny.
 • HSS-TiN
  • Vrtáky se speciálně zušlechtěným povrchem, které využijete při vrtání do temperované litiny, spékaného železa, mědi a bronzu.

 

Stupňovitý vrták do kovu

My nabízíme ještě tyto typy vrtáků do kovu: vrtáky s redukovanou stopkou, které umožní nasazení na vrtačku s menším sklíčidlem, a vybrušované vrtáky, jež jsou velmi přesné a používají se zejména tam, kde je potřeba precizní vrtání. Prodloužené vrtáky zase slouží k vytvoření hlubokých otvorů.

Ještě vám odpovíme na nejpalčivější otázku: Jak poznat vrták do železa? Disponuje klasickým tvarem a hrotem vybroušeným do bodu, popřípadě do úsečky.

Jaký vrták do betonu a zdiva?

Určitě speciální, určený právě pro tuto činnost. Při vrtání do plných cihel vyberte vrták o průměru hmoždinky, u dutých cihel zvolte vrták menší, než má být otvor. Při řešení otázky, jaký vrták do panelu, sáhněte po SDS vrtáku, který si v kombinaci s pneumatickým kladivem poradí i s tím nejtvrdším zdivem.

Vrtáky do dlažby a obkladů

Vrtání do dlaždic je ošemetná záležitost, vrták může klouzat a dlaždici poškodit. Proto se pro tuto činnost nejlépe hodí speciální vykružovací vrtáky a korunky.

Další druhy vrtáků a jejich použití

Na trhu najdete ještě záhlubníky, které slouží k vytváření děr pro šrouby s válcovou hlavou, dále vrtáky do skla, kamene a také různé univerzální vrtáky. Nezapomeňme ani na vrtáky se středicím hrotem, které se používají k přípravě důlků pro upnutí obrobků nebo k navrtání středicího důlku pro přesné určení polohy osy díry. Druhy středicích vrtáků jsou pak podle materiálu, do kterého zavrtáváte.

Pokud rozdělíme druhy vrtáků podle upnutí, získáme tento seznam:

SDS vrtáky

Sady vrtáků pro pravé kutily

Jelikož je pravděpodobné, že pokaždé budete potřebovat vyvrtat díru jiného průměru, budete také potřebovat vrtáky o různých průměrech. Toto skvěle vyřeší sady vrtáků. U nás jich najdete opravdu hodně, například sadu hadovitých vrtáků do dřeva, sadu HSS vrtáků na plech nebo sadu sukovníků. Ale tím zdaleka nekončíme, přesvědčte se.

Vyvrtejte cokoli

Vyberte si z našeho širokého sortimentu vrtáků a zaručujeme vám, že žádný otvor ani materiál pro vás nebude problém.

Vybrat si vrtáky

 

Vytvořeno02.08.2022
Na vašem soukromí nám záleží

Díky cookies bude na webu vše fungovat a my ho budeme moci dále vylepšovat. Na jiných webech se vám může objevit naše reklama. Pokud souhlasíte, klikněte na Povolit vše.

Povolit všePodrobné nastavení