Jak na ideální sklon střechy a vhodnou střešní krytinu

 Sklon střechy

Ať už řešíte sklon střechy u zděného domu, nebo dřevostavby, tak ho volíme dle dvou hlavních aspektů. Jedním z nich je fakt, zda a jak se bude využívat prostor pod střechou (půda k ukládání věcí, obytné podkroví atd.), druhým je střešní krytina, kterou chcete použít. Většinou se to řeší opačně, tedy podle sklonu se vybírá krytina, ale každopádně jdou tyto dva faktory ruku v ruce. V článku se dozvíte vše, co k tomuto tématu vědět potřebujete, včetně návodu, jak spočítat sklon střechy.


Proč je nutné řešit spád střechy zároveň se střešní krytinou?

Jednoduše proto, že když zvolíte nekompatibilní krytinu, bude vám do střechy zatékat. Například pro sklon střechy 10° nemůžete použít plastovou krytinu Capacco. Materiál je to sice velmi odolný, což vás může nalákat, ale hodí se pro minimální sklon střechy 25 stupňů. Na ploché střeše by vám tedy moc dobrou službu neudělal. Někteří výrobci navíc zkracují záruku, pokud krytinu použijete na střechu s jiným sklonem, než je doporučeno.

O odolnosti a životnosti jednotlivých druhů střešních krytin se více dozvíte v článku Už nemusíte tápat, jakou střešní krytinu vybrat, teď se zaměříme na zmíněnou souvislost mezi sklonem střech a výběrem krytiny.

Střechy podle úhlů a jejich (ne)výhody

Střechy se podle sklonu rozdělují na ploché, šikmé a strmé.

  • Sklon ploché střechy je do 5°.
  • Střecha se sklonem 5–45° se nazývá šikmá.
  • Strmá střecha má spád větší než 45°.

Minimální sklon ploché střechy a další její vlastnosti

Ze stručného přehledu to vypadá, že plochá střecha může mít sklon třeba jen 0,5°. Realita je taková, že minimální spád ploché střechy by měl být 3°, aby se netvořily kaluže. Na rodinných domech se ploché střechy moc často nevidí, protože nedávají žádnou možnost půdního prostoru. Další jejich nevýhodou je velmi omezená paleta střešních krytin, což uvidíte ve druhé části článku. U některých objektů jsou však celkem běžné, například u bytových domů, garáží a různých zahradních přístřešků.

Plochá střecha

 

Šikmé střechy jsou nejobvyklejší

Šikmé střechy se dělí podle tvaru, nejběžnějším typem je sedlová. Přestože patří do kategorie se spádem od 5°, optimální minimální sklon sedlové střechy by měl být 35°. Její jednoduchý áčkový tvar přináší výhodu minimalizace zatékání a velké možnosti ve výběru krytin.

Šikmá střecha

Dalším oblíbeným šikmým typem je střecha pultová. Její realizace je ještě jednodušší než u sedlové střechy, ale má tu nevýhodu, že nelze použít jakoukoliv krytinu. Opět musíte vycházet ze sklonu pultové střechy, který bývá spíše menší, a tím více limitující z hlediska krytiny. Nicméně u moderních rodinných domů, chat a pergol jsou celkem běžné.

pultová střecha
pultová střecha

Zahradní pergoly jsou velice oblíbenou záležitostí, proto se otázka na minimální sklon střechy pergoly ozývá často. Odpověď zní: rozhodně více než 3° a v každém případě sklonu přizpůsobte výběr krytiny. To je pravidlo, které se vztahuje na zastřešení čehokoliv.

Strmá je dobrá

Strmé střechy jsou velmi odolné proti dešti a sněhu, protože ty se na nich neudrží. Nicméně i u těchto střech je nutné myslet na sněhové zábrany. Co se střešních krytin týká, strmé střechy poskytují poměrně široké možnosti.

 Strmá střecha

Sklony střech s ohledem na materiál

Ze všeho, co jsme dosud uvedli, jasně vyplývá, že ne každou krytinu lze použít na jakýkoliv sklon střechy. Nejmenší spád umožňuje střecha plechová, na druhém konci pomyslné stupnice pak leží pálené střešní tašky, se kterými můžete jít až na 90°. Každopádně minimální spád střechy je hlavní faktor, který musíte řešit. Obecně se dá tato problematika shrnout takto:

 

Druh střešní krytiny Minimální sklon střechy
hliníková
plechová
betonová 10°
pálená 12°
asfaltová 15°
plastová 20°
přírodní břidlice 20°

Podle uvedeného minimálního sklonu plechové střechy si lze odvodit, že tuto krytinu nelze použít na ploché střechy. Dle tabulky můžete na takovou střechu použít hliník, ale například pro falcovaný šindel PREFA platí minimální sklon od 25°. Co se minimálního sklonu střechy pro tašky týká, konkrétně pálené tašky, záleží na bočních a hlavových drážkách.

Z toho plyne, že v reálu se hodnoty liší podle výrobců a dalších faktorů a je třeba si vždy ověřit doporučený sklon konkrétního výrobku. Se střešní krytinou, kterou nabízíme my, tudíž máme informace ověřené u výrobců, se to má takto:

 

Výrobce Typ Materiál Minimální sklon
Capacco SK1
SK2
plast 25°
Capacco SK3 plast 20°
Ekoternit   EB1
EB2
plast 25°
Ekoternit EB3 plast 20°
Ekoternit EB4 plast 28°
Eureko DDSII
CPS
plast 25°
Eureko  Moderna plast 20°
IKO Cambridge Xpress
Superglass 3Tab
Number One
asfaltový šindel 15°
IKO Cambridge Xtreme asfaltový šindel 9,5°
Paramo Gumoasfalt SA 12 asfalt - nátěrová hmota   0°(pro ploché střechy)
PREFA Falcovaná taška
Falcovaná šablona 44x44
hliník 12° při délce krokví do 7m
14°při délce krokví 7-12m
16°při délce krokví nad 12m  
PREFA Falcovaný šindel hliník 25°
PREFA Střešní panel R. 16
Střešní panel FX. 12 malý a velký  
hliník 17°

 

Výpočet sklonu střechy zvládnete bez projektové dokumentace

Chystáte-li se měnit střešní krytinu za jiný druh a nejste si jisti spádem a tedy použitelnými materiály, nemusíte hledat projektovou dokumentaci k domu. Místo toho si do mobilního telefonu stáhněte aplikaci sloužící k měření sklonu. Pak už jen stačí vyklonit se ze střešního výlezu a telefon přiložit na krytinu. P

Pokud nevlastníte chytrý telefon, připravte si vodováhu a metr.

  • Vodováhu přiložte k nadezdívce v místě, kde kolmá stěna přechází v šikminu.
  • Změřte vzdálenost od konce vodováhy k šikmé ploše (svislá délka).
  • Naměřené údaje zadejte do vzorečku pro výpočet úhlu v pravoúhlém trojúhelníku (výpočet úhlu střechy).
    • tg α = svislá délka ÷ vodorovná délka (délka vodováhy)
  • Teď musíte výsledek ještě převést na stupně pomocí goniometrické funkce tan–1.
    • Máte-li tedy vodováhu o délce 100 cm a k šikmině jste naměřili 60 cm, bude výpočet sklonu vypadat následovně: tan–1 (60 ÷ 100) = 30,96°
    • K výpočtu budete na 100 % potřebovat chytřejší kalkulačku, popř. chytrý telefon s kalkulačkou. Další možností je použít k výpočtu sklonu kalkulačky na internetu.

Čím delší vodováha, tím přesnější výsledek, ale rozhodně si kvůli tomu nemusíte běžet koupit dvoumetrovou vodováhu, zvládnete to i s kratší.

Ať už si vyberete kteroukoliv metodu, jak změřit sklon střechy, vždy měřte alespoň na třech různých místech, abyste si výsledek ověřili, popř. spočítali průměr.

Uvedli jsme, že výběr správné střešní krytiny vzhledem ke sklonu střechy je důležitý kvůli zamezení zatékání. Není to však jediný faktor, roli hraje také oplechování střechy. Pokud potřebujete vědět, jak na oplechování, přečtěte si článek Oplechování střechy svépomocí zvládnete na jedničku. Minimální sklon střechy

Vytvořeno25.11.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše