Jak na montáž okapových háků

Jak na montáž háků

Montáž okapového systému začíná okapovými háky. Ty drží celý systém na svém místě a při správné montáži zajistí, že bude okap plnit svou funkci. Dali jsme dohromady kompletního průvodce, který vám poradí, jak okapové háky vybrat, kdy a jak je nutné háky ohnout i jak zvládnout samotnou montáž svépomocí. Než se pustíte do práce, vyberte si vhodné pracovní rukavice.

 


 

Obsah článku

  1. Typy okapových háků
  2. Jaký zvolit materiál a rozměr žlabových háků
  3. Před montáží okapových háků musíte znát potřebný spád okapu
  4. Kdy je potřeba okapové háky ohýbat a jak na to
  5. Montáž okapových háků

 

Typy okapových háků

Okapové háky můžeme rozdělit podle jejich tvaru a místa uchycení na:

  • Klasické/rovné háky – tento typ háků zvolíte, pokud okapový systém umisťujete pod střešní krytinu (svrchu na krokve či bednění). Háky pak musíte vždy ohnout do požadovaného sklonu. Nevýhodou je, že pro montáž musíte odkrýt kraj střešní krytiny. Klasické háky tedy využijete nejčastěji při rekonstrukci střechy nebo u novostavby.
  • Překroucené háky – ty použijete pro uchycení z boku na krokve (trámy), není tedy potřeba odkrývat střešní krytinu. Ne každý dům má ale pod střechou viditelné krokve, často jsou schované za bedněním. Pokud je možné háky umístit na trámy do různé výšky, aby byl dodržen minimální sklon, není potřeba je ohýbat.
  • Čelní/římsové háky – tyto háky montujete buď na čela krokví, nebo přímo na římsy. Potřebného spádu dosáhnete umístěním háků do různé výšky, nemusíte je tak nikdy ohýbat. Jsou ale vhodné spíše pro menší stavby jako garáže nebo pergoly.

 

 

Jaký zvolit materiál a rozměr žlabových háků

Materiál žlabových háků by měl být shodný s materiálem celého okapového systému. Výjimkou jsou pouze okapy plastové, u kterých je možné zvolit i háky z kovu. Stejně jako u okapů se i u háků setkáte nejčastěji se čtyřmi materiály – plast, pozink, pozink s lakem a hliník. Držte se především stejného výrobce a pořiďte háky určené k okapovému systému, který jste si vybrali.

Pokud s výběrem materiálu ještě váháte, bude se vám hodit článek o rozdílech mezi plastovými a kovovými žlaby.

Rozměr okapových háků pak musí odpovídat rozměru žlabu. Ten je nejčastěji udáván v rozvinuté šířce, která může být matoucí. Na našem e-shopu proto najdete vždy uvedený průměr žlabu i háku.

 

Před montáží okapových háků musíte znát potřebný spád okapu

Aby okapový systém správně plnil svou funkci, musí mít odpovídající spád. Toho dosáhnete buď namontováním žlabových háků do různé výšky, nebo jejich ohnutím.

Nejdříve musíte znát správný směr spádu okapu. Ten zjistíte podle celkové délky žlabu:

  • Při délce do 10 metrů stačí jeden okapový svod na libovolné straně – a k té bude celý žlab spádovaný.
  • Při délce nad 10 metrů musí být okapový svod na obou stranách a žlab se spáduje od středu ke krajům.

 

Počet svodů na danou délku střechy

Potřebný spád okapu se pak odvíjí od jeho materiálu:

  • Spád plastového okapu by měl být minimálně 2 mm na metr.
  • Spád kovového okapu by měl být minimálně 5 mm na metr.

 

Na základě délky žlabu a potřebného spádu pak vypočítáte rozdíl výšky okapu na jeho začátku a konci.
  • Při délce střechy do 10 metrů bude výpočet vypadat takto:
    rozdíl výšky okapu = délka střechy × potřebný spád na metr
  • Při délce střechy nad 10 metrů bude výpočet vypadat takto:
    rozdíl výšky okapu = (délka střechy ÷ 2) × potřebný spád na metr

Příklad: Pokud je délka střechy 8 metrů, budete ji násobit 5 mm u kovového okapu a 2 mm u plastového okapu. Výsledný rozdíl výšky kovového okapu na jeho začátku a konci tak bude 40 mm, rozdíl u plastového okapu 16 mm.

Pokud je délka střechy větší než 10 metrů a žlab budete spádovat od středu do stran, počítáte s poloviční délkou střechy. Právě v polovině délky střechy totiž bude nejvyšší bod okapového žlabu. V případě délky střechy 20 metrů bude rozdíl výšky kovového okapu 50 mm a plastového okapu 20 mm.

 

 Spád plastových okapů a vzdálenost mezi okapovými háky
Spád plastových okapů a vzdálenost mezi okapovými háky

 

Kdy je potřeba okapové háky ohýbat a jak na to

Pro dosažení dostatečného spádu žlabu háky buď umístíte do různé výšky, nebo je ohnete. Ohýbání je nutné především u háků klasických/rovných. Háky překroucené musíte ohýbat pouze v případě, že trám, do kterého háky umisťujete, není dostatečně velký, abyste háky mohli namontovat do rozdílné výšky. Háky čelní nebo římsové se vždy montují do rozdílné výšky a nijak se neohýbají.

Ohýbání okapových háků krok za krokem

Už víte, jakým směrem a s jakým sklonem budete spádovat okapový žlab. Můžete se tedy pustit do ohýbání háků. Budete k tomu potřebovat tužku, metr a speciální ohýbačku háků nebo svěrák a trubku o průměru alespoň 20 mm.

1. krok

Nejdříve si vypočítejte potřebný rozdíl výšky okapu na jeho začátku a konci, jak jsme popsali výše. Délku střechy v metrech vynásobte potřebným spádem na jeden metr. Dejte si pozor na to, jestli budete okap spádovat pouze jedním směrem, nebo od jeho středu ke krajům.

2. krok

Připravte si odpovídající počet háků. U plastových okapů umisťujete háky 40–50 cm od sebe, jinak by hrozilo prohnutí žlabu a zadržování vody. U kovových okapů umisťujete háky 80–120 cm od sebe.

3. krok

Následuje rozměření háků a vyznačení místa ohybu. Háky očíslujte, abyste je mezi sebou později nezaměnili, srovnejte je těsně k sobě a zajistěte proti posunu. Podle vypočítaného rozdílu mezi nejvyšším a nejnižším bodem žlabu načrtněte odpovídající šikmou rysku přes všechny okapní háky.

4. krok

K ohýbání použijte buď speciální ohýbačku háků, nebo háky ohněte ve svěráku přes trubku o průměru alespoň 20 mm. To je důležité, aby byl ohyb plynulý a hák se nepoškodil. Při ohýbání háků nezapomeňte na to, že přední hrana okapního žlabu musí být oproti zadní hraně nižší přibližně o 6 mm. V případě naplnění okapu a přelití tak voda nepoteče na fasádu.

 

Montáž okapových háků

K montáži okapových háků budete potřebovat vruty, vrtačku, šroubovák a dlouhý provázek.

  1. Namontujte postranní háky – pokud jste spád vytvářeli ohýbáním háků, budete háky montovat ve stejné linii. Pokud vytváříte spád umístěním háků do různé výšky, namontujte nejvýše a nejníže položený hák podle potřebného rozdílu ve výšce okapu, jak jste vypočítali.
  2. Mezi postranní háky napněte dva provázky – získáte tak dva kontrolní body, což vám usnadní umístění mezilehlých háků.
  3. Podle linie vytyčené provázky namontujte zbylé háky – dejte si přitom pozor na maximální možnou mezeru mezi jednotlivými háky. U plastových okapů je to 40–50 cm, u kovových okapů 80–120 cm. Provázky musí být dobře napnuté a háky se o ně nesmí opírat. Slouží pouze jako vodicí linie.

Pak už jsou háky připravené na montáž samotného okapového žlabu.

Minimální sklon žlabu

Chystáte se na montáž okapového systému bez ohýbání háků? Podívejte se v našem kompletním návodu na montáž plastového okapového systému BRYZA. Pokud potřebujete poradit s výběrem okapového systému nebo jeho instalací, neváhejte se na nás obrátit.

 

Chci se poradit

 

Vytvořeno06.01.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše