Jak ošetřit dřevěný zahradní nábytek, aby dlouho vydržel

jak ošetřit dřevěný nábytek

Nepodceňujte ošetření dřevěného zahradního nábytku, doplňků nebo i dřevěného dětského pískoviště, vyplatí se to. Udržíte ho ve skvělé formě po dlouhá léta. Údržba navíc není žádná věda, když víte, jak na to. A po přečtení tohoto článku už to vědět budete.Nepodceňujte ošetření dřevěného zahradního nábytku, vyplatí se to. Udržíte ho ve skvělé formě po dlouhá léta. Údržba navíc není žádná věda, když víte, jak na to. A po přečtení tohoto článku už to vědět budete.


Proč je údržba zahradního nábytku tak důležitá?

Na rozdíl od stolu v jídelně či křesel v obývacím pokoji je zahradní nábytek vystaven povětrnostním vlivům. UV záření, déšť, teplotní rozdíly – nic z toho dřevu nedělá dobře. Exotické dřeviny jsou sice odolnější než dřevo z borovice, smrku či dubu a nevyžadují žádnou péči k prodloužení životnosti, nicméně i ony potřebují alespoň minimální zásah, aby si zachovaly svůj krásný vzhled. 

 

Udržování dřevěného nábytku

Než začnete...

Základem pro určení správného ošetřování zahradního nábytku je znalost vlastností materiálu. Kromě informace o původu dřeva (tuzemský či exotický) musíte také vědět, zda je měkké, či tvrdé, a jestli má nějakou povrchovou úpravu.

  • Lakované dřevo nepotřebuje velkou péči. Je dobře chráněné a znečištění lze odstranit saponátovým roztokem. Jakékoliv drobné poškození však znamená nové celkové nalakování.
  • Voskované dřevo je hodně citlivé, těžko odstranitelnou skvrnu způsobí i stojící dešťová voda. Vyžaduje intenzivní údržbu, proto na tuto povrchovou úpravu příliš často nenarazíte.
  • Naolejované dřevo je dobře zapečetěné proti vysychání i vlhku, ale s omezenou účinností. Trvalou ochranu zaručí přeolejování minimálně dvakrát za rok.
  • Lazurované dřevo má podobné vlastnosti jako naolejované, pigmentovaná lazura navíc chrání před UV zářením a dokáže zakrýt jinak neodstranitelnou špínu.
  • Neošetřené dřevo nemá dlouhou životnost, vyjma právě exotického. Tuzemské měkké dřevo přímo vyžaduje některou z výše uvedených povrchových úprav.

 

Ošetření zahradního nábytku krok za krokem

Tady už se dostáváme k hlavní části, kterou můžeme ještě rozdělit do jednotlivých fází. Ať v tom máte jasno.

 

Před prvním použitím

Pokud jste zakoupili nábytek jakýmkoliv způsobem ošetřený, máte vyhráno. Stačí ho jen lehce očistit od prachu. V případě subtropických dřevin můžete (ale nemusíte) nábytek natřít vhodným olejem pro zvýraznění a udržení přirozeného vzhledu. Zcela ideální je teakový olej, který pronikne hluboko do struktury tvrdého exotického dřeva.

Pokud je váš nový zahradní nábytek z tuzemských dřevin bez povrchové úpravy, čeká vás následující postup:

  1. Odstranění všech nečistot, popřípadě mastnoty.
  2. Lehké zbroušení smirkovým papírem.
  3. Natření impregnačním přípravkem proti hmyzu, plísním a houbám.
  4. Ošetření ochranným nátěrem. Vybrat si můžete z výše uvedených možností, jejichž výhody a nevýhody již znáte. Pro snazší rozhodování uvádíme ještě několik tipů:
  • Lak vytváří na nábytku jednolitou vrstvu, čímž ho velmi dobře chrání, ale zároveň tak odděluje uživatele od dřeva.
  • Vosk dodá dřevu přirozený vzhled, ale neobstojí při vysokých teplotách.
  • Olej se vsakuje pomalu, nechte tedy nábytek opravdu dlouho vyschnout. Je vhodný hlavně na tvrdší dřeva, jako jsou buk, ořech, olše či javor.
  • Lazura se všeobecně považuje za nejlepší možnou ochranu zahradního nábytku a hodí se na měkčí dřeviny – jedli, smrk, borovici a lípu.

 

Broušení dřeva

 

Pravidelná údržba

Ta by měla proběhnout minimálně dvakrát ročně, a to před sezonou a po sezoně.

  • Lakovaný a voskovaný nábytek stačí očistit vlhkým hadříkem. Pokud však objevíte v ochranné vrstvě prasklinu, je nutná renovace, aby trhlinou nevnikla do dřeva voda.
  • Nábytek z tvrdého tuzemského dřeva potřebuje napustit olejem. Jaký olej na zahradní nábytek použít? Pouze přírodní olej určený k tomuto účelu. Doporučujeme nábytek olejovat i během sezony. Špína a prach se z naolejovaného dřeva snadno odstraní jemným saponátovým roztokem.
  • Exotické dřeviny žádnou speciální údržbu nepotřebují. Pokud jste je však na začátku napustili teakovým olejem, vztahuje se na ně stejný způsob péče jako u nábytku z tvrdého tuzemského dřeva.
  • Lazura na měkkém tuzemském dřevu vyžaduje obnovení nátěru. Starý nátěr musíte lehce zbrousit a až poté použít lazuru novou. Postupujte opatrně a důsledně, ať nevzniknou fleky.

Přečtěte si také jak správně pečovat o další druhy zahradního nábytku, jako je kovový, ratanový nebo textil zahradního nábytku.

 

Zazimování

Dřevěný zahradní nábytek vydrží déle, pokud ho na zimu uskladníte do sucha, na dobře větrané místo. Ideálně do garáže nebo přístřešku pro auto, do kůlny či montovaného zahradního domku. Každopádně by nábytek měl být chráněn před mrazem a sněhem, proto pokud ho necháváte přes zimu v pergole, nezapomeňte použít krycí plachty.

 

Krycí fólie na zahradní nábytek

 

Jak vyčistit zahradní nábytek

Už jsme zmiňovali, že na odstranění prachu a drobných nečistot postačí jemný saponátový roztok. Pro důkladnější čištění zahradního nábytku použijte speciální čističe na dřevo, kterých na trhu najdete velký výběr. Takovýto čistič zlikviduje i zašedlý nádech dřeva.  


Boj proti plísním a houbám

Objevily se na nábytku černé skvrny? Nevěště hlavu, i tento problém má řešení.

  • Často pomůže důkladné použití speciálního čističe na dřevo.
  • Pokud ne, připravte si silný roztok z chloru, který platí na dřevokazné houby.
  • Jestli ani to nepomůže, napadené místo obruste až na zdravé dřevo a poté ošetřete impregnátorem a ochrannou vrstvou (viz výše).

 

Ochrana dřeva před plísní a houbami

Vytvořeno04.06.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše