Jak se zbavit mechu na střeše

Mech na střeše

Mech na střeše není jen estetický problém, potrápit vás může i z dalších důvodů. Odstranění mechu ze střechy je proto nutnost. Nevíte, jak na to? Máme tu pro vás několik tipů na jeho trvalé zlikvidování.

 

Proč a kdy roste mech na střeše?

Mech má rád vlhkost, proto se nejvíce vyskytuje na severní straně střechy, kde se díky absenci slunečního svitu vytváří ideální podmínky pro jeho růst. Mech nejčastěji vzniká na střešních krytinách s příměsí cementu a starých pálených taškách, výjimkou však není ani mech na šindelové střeše či plechu.

Kromě orientace k severu může mít růst mechu další příčiny:

    • zastínění střechy,
    • blízkost lesa,
    • málo odolný povrch krytiny vlivem stáří.

Lišejník neroste jen v lese

Není to jen mech, co nás v tomto směru dokáže potrápit. Ani lišejník na střeše není nic pěkného. Lišejníky jsou velmi odolné organismy, které přežívají i v extrémních podmínkách.

Faktory, které jejich růst na střeše podporují, jsou tyto:

  • Okolní stromy, ze kterých na střechu dopadají větvičky a jiný organický odpad.
  • Blízkost vodního zdroje, který zvyšuje vlhkost.
  • Orientace na sever a severozápad, protože zhoršuje vysychání krytiny.
  • Výskyt lišejníku v okolí.
  • Menší sklon střechy – voda z ní odtéká delší dobu.
  • Špatné větrání ve vzduchové vrstvě pod krytinou, například z důvodu chybějících kontralatí.

 

mech na eternitové střeše

 

Proč střechu čistit

Čištění střechy od mechu je dobré hned z několika důvodů. Tím nejdůležitějším je, že kvůli vlhkosti, kterou mech zadržuje, může dojít k poškození střechy a zatékání do domu. Mech také nadzvedává střešní tašky a jeho odpadávající kusy mohou ucpat okapy a svody. A samozřejmě zde hraje významnou roli i zmíněná estetická stránka.

Lišejníky z technického hlediska střeše nijak neškodí. Nemají kořínky ani nevylučují žádné látky, které by krytinu poškodily. V tomto případě jde o odstranění čistě z estetického důvodu.

Jak se zbavit mechu na střeše

Existují 3 způsoby, jak tohoto škůdce odstranit:

  • Svépomocí mechanicky.
  • Svépomocí chemicky.
  • Profesionální firmou.

Mechanická likvidace mechu na střeše špachtlí je nejlevnější, ale zároveň nejpracnější. Pro méně namáhavé odstranění lze využít vysokotlaký čistič (tzv. vapku). Manuální způsob čištění však není vhodný pro eternitové střechy, použití špachtle je v tomto případě dokonce zdraví nebezpečné, protože byste mohli uvolnit karcinogenní azbestová vlákna.

Mechanické čištění má také tu nevýhodu, že výsledek je pouze dočasný. Kořeny mechu se tímto způsobem neodstraní, na to potřebujete chemický odstraňovač mechu ze střech. Použít lze:

 Způsoby odstranění mechu ze střechy

Postřikem proti mechu na střeše

Ať už se rozhodnete k postřiku použít přípravek z obchodu, nebo vyrobený doma za použití modré skalice, popř. hašeného vápna, řiďte se následujícími radami.

Modrá skalice nepatří na střechu s oplechováním či odvodněním z pozinkovaného plechu nebo titanzinku.

Dávkování modré skalice je dle návodu uvedeném na obalu výrobku, nejčastěji 10–20 g látky na 1 litr vody. U hašeného vápna rozmícháte ve vodě takové množství, až vznikne řídká směs. Přípravky z obchodu se ředí vodou dle návodu, například u Mech-stop Buldok je to v poměru 1 : 4.

Aplikujte tlakovým postřikovačem za sucha na nepromrzlý podklad. Ideálně za chladného podzimního dne, kdy nemá podle předpovědi počasí nejbližší dva dny pršet. Střecha nesmí být ani rozpálená od sluníčka.

Použijte ochranné pomůcky, jako jsou rukavice a brýle. A pozor: po aplikaci nepoužívejte na zalévání zahrady zachycenou dešťovou vodu cca 3 měsíce.

Jak odstranit lišejník ze střechy

Na trhu najdete herbicidy speciálně určené proti lišejníkům, popřípadě použijte modrou skalici. Nezkoušejte lišejník nejprve odstranit mechanicky, rozbije se na milion kousků a zakrátko znovu pokryje nejen střechu, ale i fasádu.

Pro aplikaci jakéhokoli prostředku proti lišejníkům platí stejná pravidla jako při chemickém odstranění mechu ze střešní krytiny.

Jak odstranit lišejník na střeše

Mytí střech od mechu profesionálně

Existuje samozřejmě možnost nechat si střechu vyčistit od firmy, tady vás ale určitě bude nejvíce zajímat finanční náročnost.

U takového čištění střechy od mechu se cena počítá za metr čtvereční a odvíjí se od druhu střešní krytiny. Obecně odstranění mechu z betonových a pálených tašek a eternitu je dražší než z plechových, falcovaných a pozinkovaných krytin.

Konečnou cenu však ovlivňuje více faktorů, jako například přístupnost, doprava na místo a doplňkové služby (impregnace apod.). 

Likvidace mechu svépomocí, nebo s firmou?

Pokud se bojíte výšek, odstranění mechu ze střechy firmou pro vás bude jasná volba. V opačném případě se na to můžete vrhnout sami. Nezapomeňte ale, že mech na eternitové střeše se nesmí škrábat a na střechu s pozinkovanými prvky se nepoužívá modrá skalice.

Odstraňte mech ze střechy co nejdříve

Pokud vám vadí mech na střeše, což by měl, pusťte se do jeho likvidace dříve, než napáchá škody. Postup a doporučení už znáte, teď zbývá nakoupit si potřebné přípravky a pomůcky. Třeba u nás.

 

Vybírejte kvalitu za příznivé ceny

 

Vytvořeno30.03.2020

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše