Jak vybrat nejlepší zahradní hadici

Výběr zahradní hadice

Vybrat správnou zahradní hadici může být složitější, než se na první pohled zdá. Pokud však víte, na co se zaměřit, co požadovat a na co nezapomenout, bude to hračka. Zjistěte tyto informace v našem novém článku.


Materiál hadice v jedné z hlavních rolí

Plastové hadice jsou nejlehčí, takže se s nimi nejlépe manipuluje. Zároveň se však snáze zauzlují, popraskají a rychle se opotřebí. Zvláště při trvalém vystavení slunečnímu záření. Pro občasné využití a za předpokladu uložení ve stínu se plastových hadic nemusíte bát. Ostatně potěší také vaši peněženku, je to nejlevnější zahradní hadice.

Gumové hadice jsou dražší a těžší, ale také velmi odolné. Zvládnou horkou vodu i pražící slunce. Tak snadno se nepřekroutí ani nepopraskají. I při použití v náročných podmínkách vydrží mnoho sezon.

Zlatou střední cestou je hadice složená z obou materiálů.

Velmi praktické je, když má hadice ještě speciální úpravy:

  • proti oděru,
  • proti průniku UV záření,
  • proti překroucení,
  • proti vzniku řas.

Vliv materiálu hadic na zdraví

Věděli jste, že materiál hadice má vliv také na vaše zdraví? Hadice z měkčeného plastu totiž často obsahují ftaláty – zdraví škodlivé látky. Pro zalévání bylinek a rostlin, které chcete konzumovat, takové hadice rozhodně nedoporučujeme. Zdravotně nezávadný typ zvolte také pro zahradní sprchování, napouštění bazénu či hašení žízně vašeho mazlíčka.

Hadice odolná vůči překroucení  Hadice odolná vůči UV záření  Hadice odolná vůči řasám  Hadice pro celoroční použití  Hadice bez obsahu škodlivých látek  Hadice bez obsahu ftalátů

 

Jaký průměr zahradní hadice zvolit

Průměry hadic jsou dva – vnitřní a vnější – a každý má vliv na něco jiného.

Vnitřní průměr hadice ovlivňuje průtok vody

Čím větší průměr, tím větší průtok. Vnitřní průměr hadic se uvádí v milimetrech nebo palcích (respektive zlomcích palců), narazit můžete i na couly.

  • 1 palec = 1 coul
  • 1 coul = 25,4 mm
  • 1 palec = 25,4 mm

Půlpalcová hadice (nebo jinak půlcoulová) má průměr 12,7 mm.

Podívejte se na přepočty pro snazší orientaci:

  mm 3,2 4,8 6,3 7,8 9,5 12,7 15,9 19 25,4
  palec (coul) 1/8 3/16 1/4 5/16 3/8 1/2 5/8 3/4 1

 

V tabulce jsou uvedeny nejběžnější průměry hadic, barevně jsou vyznačeny ty, které se využívají opravdu nejvíce. Pro průměry, které jste v tabulce nenašli (např. 40 mm a 50 mm) použijte výše uvedený přepočet.

Jaký zvolit průměr zahradní hadice záleží na tom, jaký proud vody potřebujete. Na běžné zalévání zahrádky vám postačí ½palcová hadice, na zavlažování velkých ploch (ať už ručně, nebo postřikovači) doporučujeme ¾ palce. Má menší tlakové ztráty. Pro napuštění bazénu můžete sáhnout i po větším průměru, aby bylo co nejdříve hotovo.

Zlatá střední cesta, tedy ⅝ palce, zaručuje ideální proud vody, aniž by tlak byl příliš silný. Většinou se připojuje na výstup čerpadla.

Vnitřní průměr ovlivňuje také možnost připojení hadice, ale k tomu se dostaneme ve druhé části článku.

V naší nabídce si u každého průměru můžete vybrat různé délky:

 

Vnější průměr hadice na vodu je také důležitý

Rozdíl mezi vnitřním a vnějším průměrem totiž určuje další důležitý rozměr zahradních hadic, a to tloušťku jejich stěny. Ta má vliv na odolnost hadic, ty tenké se brzy zničí. Tloušťka by měla být alespoň 5 mm.

Při výběru zahradní hadice oba průměry neodečítejte, řiďte se její hmotností. Hadice o průměru ½ palce (12,7 mm) by měla vážit minimálně 115 g na 1 metr délky. Tedy:

  • zahradní hadice o rozměrech 15 m délky a ½ palce vnitřního průměru → 1 725 g.

Tloušťka hadice také souvisí s výdrží její stěny, co se týká tlaku vody. Sledujte tedy tlakové parametry, což jsou:

  • Pracovní tlak = tlak určený pro stálou zátěž hadice.
  • Poruchový tlak = tlak, při kterém dochází k prasknutí hadice.

Poruchový tlak by se měl pohybovat mezi 20–30 bary. Pokud chcete hadici připojit k tlakovému postřikovači, možná budete potřebovat hodnoty vyšší. Zkontrolujte si parametry uvedené přímo na postřikovači.

 

Průměry zahradních hadic

 

Jaké typy hadic existují

Odpověď je snadná a těžká zároveň – je jich opravdu hodně a rozdělit se dají podle různých kritérií. Podívejme se alespoň na základní typy, které se běžně používají na zahradě.

O hadicích na pitnou vodu už jsme se zmiňovali. Jejich vnitřní vrstva je vyrobená z materiálu vhodného pro styk s potravinami a neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky.

Sací hadice jsou určeny pro připojení k čerpadlu a odsátí tekutin, například vody z bazénu před jeho zazimováním.

Zavlažovací hadice disponují mikropenetrací a slouží samozřejmě k zavlažování.

 

Smršťovací hadice zdvojnásobí svou délku až po spuštění vody, takže jsou velmi praktické, co se skladování týká. Nejlepší smršťovací zahradní hadice by měla být velmi lehká a robustní zároveň.

  • Dovolujeme si vám doporučit délku po natažení 20 m30 m.

V neposlední řadě jsou tu hadice navíjecí nebo opletené.

Rozdělit si je můžeme také podle délky, protože i ta hraje při rozhodování roli. Nejkratší měří 10 metrů, na druhém konci žebříčku stojí hadice 100 metrů dlouhé. Nejprodávanější jsou délky 20 m a 30 m, 50 metrů využívají majitelé opravdu rozlehlých zahrad.

 

Smršťovací hadice

 

Záleží na barvě hadice?

Jak se to vezme. Světlé a transparentní hadice lépe odráží sluneční záření, takže tak snadno vlivem horka nezměknou. Tmavé neprůhledné hadice ale snáze odolávají řasám. Pokud si však zakoupíte hadici se speciálními úpravami (viz výše), můžete si barvu vybrat čistě podle sebe. Lidé často volí zelenou barvu, aby hadice nebyla v trávě jako pěst na oko. 

A co ostatní vlastnosti?

Další parametry, na které byste se měli při výběru zahradní hadice zaměřit, jsou:

  • Tepelná odolnost – necháváte hadici venku celoročně? Pak je vystavena vysokým teplotám i mrazu. Její tepelná odolnost by tomu měla odpovídat.
  • Délka – nekupujte zbytečně dlouhou hadici. Změřte si nejvzdálenější místo od kohoutku a hadici kupte jen o trochu delší. Správná délka vám vyřeší otázku, jak zvýšit tlak vody v zahradní hadici, a usnadní vám manipulaci s ní.
  • Rádius ohybu – zní to vědecky, ale jednoduše jde o maximální ohyb, při kterém se hadice nezničí. Poloměr ohybu je výrobcem uváděn, ale pokud nechcete při zalévání řešit, jestli už jste náhodou této hodnoty nedosáhli, doporučujeme zakoupit rohové vedení hadice, které vás tohoto problému zbaví.
  • Snadná manipulace – tady hraje roli délka a váha hadice. Manipulaci s ní vám však mohou ulehčit vozíky na hadice. Dobrým pomocníkem je také vedení zahradní hadice, které usnadní pohyb hadice díky válečkům. Pokud máte opravdu velkou zahradu, spíše než jednu dlouhou hadici doporučujeme spojit dvě kratší. I to zjednoduší manipulaci, například při vypouštění či uskladňování na zimu.  

 

Jak spojit zahradní hadice

Spojení zahradních hadic nemusí být žádná věda, když máte správné propriety. Základem je znát vnitřní rozměry hadic v coulech (nebo mm), určit, zda chcete spojení trvalé, nebo dočasné, a jestli je potřeba stop ventil. Podle toho pak vyberete vhodnou spojku.

Problémem není ani spojování hadic různých rozměrů. Existují totiž redukce, které to umožňují. Stačí vybrat ty správné průměry.

Na opravdu velkou zahradu možná využijete adaptér pro rozvětvení hadic. Nebudete pak muset tahat jednu dlouhou hadici po rozlehlé ploše, ale třemi menšími postupně obsáhnete celou zahradu. Vybrat si můžete i čtyřcestný rozdělovač, u kterého lze regulovat každý výstup zvlášť, nebo naopak menší dvoucestný se stejnou funkcí.

Spojky a redukce k zahradní hadici

 

Jak připojit hadici ke kohoutku

Je jasné, že samotná hadice vám k ničemu není, musíte ji připojit ke zdroji vody. K připojení hadice na kohoutek budete potřebovat odolné hadicové spony nebo adaptér se závitem. Tady dejte pozor na skutečnost, jestli má adaptér závit vnější, nebo vnitřní. Ani připojení hadice na vodovodní baterii se nemusíte bát. Díky těmto praktickým pomocníkům to snadno zvládnete.

Jak připojit hadici k čerpadlu

U připojení hadice k čerpadlu máte v podstatě stejné možnosti. Pokud potřebujete vědět, jakou hadici k ponornému čerpadlu použít, obecná poučka zní: „Hadice k čerpadlu by neměla mít menší vnitřní průměr, než je na výtlaku čerpadla.“ Vždy je lepší pevnější, s tlakovými parametry ve shodě s čerpadlem.

Co připevnit na konec hadice

Stejně jako na jednom konci musíte mít zdroj vody, na druhém zase potřebujete pistoli nebo trysku. Každému sedí do ruky něco jiného, každopádně se vždy zaměřte na způsob upevnění k hadici. Platí pro to stejný postup jako u připevnění ke kohoutku či čerpadlu. U nás můžete zakoupit hadice s tryskami, čímž se vyhnete hledání vhodné trysky nebo pistole.

Většina pistolí a trysek nabízí možnost regulace proudu vody od silného až po jemnou mlhu.

Zazimování zahradních hadic

Před začátkem zimy vypusťte z hadice vodu, a to i v případě, že hadici necháváte venku (tuto variantu ovšem nedoporučujeme). Hadici opatrně smotejte a zavěste na dostatečně širokou skobu. Hadice nikdy nepokládejte na sebe, došlo by k deformaci těch spodních. Pokud vlastníte vozík, máte o správné uložení postaráno.

Určité nároky jsou kladeny také na skladovací místo:

  • Ve vytápěných prostorách musí být hadice chráněny před přímým zdrojem tepla.
  • Hadice by neměly být skladovány v příliš vlhkých prostorách.
  • Skladovací místo by mělo být bezprašné a dobře větrané.

Zazimování zahradní hadice

Vytvořeno26.08.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše