Jak zabránit zamrzání okapů a vzniku ledových valů

 Zamrzání okapu

Zamrzání okapů a tvorba rampouchů a ledových valů jsou častým zimním problémem, který není radno podceňovat. Co může způsobit, jak zamezit jeho vzniku a jak ho případně zlikvidovat se dozvíte právě teď.


Proč okapy zamrzají a proč by neměly

Nejčastější příčinou zamrzání okapů je únik tepla skrze střešní krytinu. Tím dochází k tání sněhu na střeše i v případě, že je venkovní teplota pod bodem mrazu. Odtékající voda však při styku se studeným povrchem okapového žlabu začne mrznout.

Může k tomu dojít také v situaci, kdy sníh přes den díky slunci taje a během chladné noci zamrzá. Zde je však předpoklad, že se ohřívá i povrch okapů a voda v nich ihned nezamrzne, ale plynule odtéká. Pokud tedy není odvodňovací systém někde ucpaný.

Zamrznutím většího množství vody v okapovém systému se vytvoří ledový val, který následně poškodí nejen okapy samotné, ale také fasádu či okna. Nemluvě o nebezpečí úrazu, pokud se val utrhne a spadne na právě procházející osobu.

Poničený okap ledem

Jak na zamrzání okapů

Hlavní je tomuto potenciálně nebezpečnému jevu a jeho následkům předcházet, a to hned několika možnými způsoby.

Dodržte pravidla instalace a čištění

Jednou z možností, jak předejít problémům spojeným se zamrzáním okapů, je jejich správná instalace a údržba. Základní pravidlo zní: přední hrana žlabu musí být o něco níže než ta zadní. Zamrzlá voda bude při tání odtékat směrem od fasády. Dalším důležitým faktorem je správný přesah střechy do okapu.

Pravidelně kontrolujte žlaby, svody i geigery a udržujte je čisté, abyste zabránili nahromadění listí či mechu, které způsobí zadržování vody. Jak na to, se dozvíte v článku Padající listí je postrachem všech okapů.

Chraňte okapy před sněhem a ledem

Běžný okapový systém nezvládne větší nápor, proto existují různé zachytávače, které usměrňují sjíždění sněhu ze střechy a ulevují tak okapům od příliš velké zátěže. Pokud tyto zábrany nemáte, jakmile napadne sníh, shrabte ho z okrajů střechy pomocí střešního hrabla s teleskopickou rukojetí. Bezpečně ze země.

Zábrany proti sněhu a ledu

Máte-li možnost dostat se ke žlabům, nasypte do nich chlorid sodný. Nepoužívejte však kamennou sůl, která se běžně dává na chodník nebo příjezdovou cestu. Ta může na rozdíl od NaCl okapy poškodit.

Zaizolujte, co půjde

Pamatujete si hlavní příčinu vzniku ledových valů? Je to rozdíl teplot střechy a okapů. Řešením tedy je, aby obě části měly stejnou teplotu.

Toho lze dosáhnout:

  • přidáním izolace,
  • utěsněním každého možného úniku vzduchu, který by mohl ohřívat spodní stranu střechy.

Správná izolace udržuje teplo tam, kde má, a netýká se to pouze střechy, ale také podlahy podkroví. Tmel utěsní únik vzduchu kolem různých kabelů a trubek.

Pomůže také zvýšení ventilace pomocí hřebenového pásu, který zajistí velmi dobré odvětrávání.

A ujistěte se, že všechna potrubí spojená s kuchyní a koupelnou vedou ven buď přes střechu, nebo stěny, ale nikdy ne přes podhled.

Topte v okapech

Pokud už nelze zasáhnout do skladby střešního pláště, je více než vhodná instalace protizámrazových systémů. Jde o topné kabely, které dokáží okapy po celou zimu temperovat a zachovat proudění vody.

Při výběru topných kabelů je potřeba dávat pozor na dobrou mechanickou odolnost a rezistenci vůči UV záření. Aby byl provoz úsporný, je třeba dokoupit termostat a čidla. Některé moderní systémy disponují propojeným teplotním a vlhkostním „all in one“ snímačem, který sepne těsně před tím, než začne mrznout (+2 oC). S měnící se venkovní teplotou automaticky proporcionálně upravuje topný výkon, čímž dochází k výrazným úsporám energie.

Topné kabely se dají instalovat do okapů z různých materiálů a zvládne to snad každý domácí kutil. Připojení do sítě by měl posoudit elektrikář. V domě je nutné instalovat proudový chránič, někdy je potřeba posílit hlavní jistič.

Topné kabely v okapu

Jak z okapů odstranit ledový val

Kalamitní stav už topný kabel nerozehřeje. Co teď? Na bourání ledových valů kladivem nebo lopatou ze střechy zapomeňte. Je to nebezpečné pro vás i vaši střechu. Nejlepším řešením je zavolat firmu specializující se na tuto službu. Profesionálové odstraní ledový val pomocí speciálního zařízení rychle a bezpečně.

Starejte se o okapy s odborníky

Jsme specialisté na okapy, dům a zahradu. Každému zákazníkovi profesionálně poradíme s výběrem produktu i s montáží. Tak neváhejte a vyberte si u nás kvalitní okapy i s příslušenstvím.

 

Vytvořeno08.03.2023

Na vašem soukromí nám záleží

Díky cookies bude na webu vše fungovat a my ho budeme moci dále vylepšovat. Na jiných webech se vám může objevit naše reklama. Pokud souhlasíte, klikněte na Povolit vše.

Povolit všePodrobné nastavení