Montáž okapů svépomocí: vše, co potřebujete vědět

 Montáž okapů svépomocí

Montáž okapového systému už nepatří jen do rukou profesionálů. Dá se zvládnout svépomocí, pokud víte, jak na to. My vám teď přinášíme informace, tipy a rady, aby montáž byla hračka. Ne nadarmo se některé okapové systémy nazývají stavebnicové.


Seznamte se s okapovými systémy

Materiálů, ze kterých se okapové systémy vyrábí, je mnoho a každý má své výhody a nevýhody. Na Strefa.cz si držíme skladem okapové systémy z těchto materiálů a od těchto výrobců:

Co se námi dodávaných materiálů týká, pozink vyžaduje častou údržbu a je nejvíce ohrožen korozí, lakovaný pozink má delší životnost, ale musí se s ním zacházet velmi opatrně, aby nedošlo k odření barvy. K nejvíce oblíbeným patří hliníkové a plastové okapové systémy, jež jsou bezúdržbové, vysoce odolné a lehké. Plastový okapový systém je navíc nejlevnější variantou.

Jak název napovídá, jde o celý systém složený z více částí, které si teď vyjmenujeme:

Okapový systém můžete ještě doplnit o odbočku svodu, pokud potřebujete svést dva kotlíky nebo dvě kolena do jedné svodové roury, nebo o sběrač dešťové vody (v pozinkovaném provedení, v hliníkovém provedení, v plastovém provedení).

Hliníkový systém značky PREFA lze rozšířit o zaústění do kanalizace, plastový okapový systém zase o lapač listí s dvířky.

Lapač listí s dvířky

Než začnete nakupovat komponenty

Až si vyberete materiál, je potřeba zvolit správnou velikost okapu. Tedy vhodný průměr žlabu a svodu, tomu pak musí odpovídat i ostatní části systému. Rozměry okapů se řídí plochou střechy a tabulkami jednotlivých výrobců. Přečtěte si článek Jak správně zvolit rozměr okapu a budete vědět vše potřebné.

Další věc, kterou musíte vědět před nákupem jednotlivých komponentů okapového systému, je jejich počet (svody, háky atd.) a délka (žlab). To vyžaduje přesné měření, dobré plánování a také znalost důležitých zásad. Tady jsou:

  • Na 10 m žlabu připadá jeden svod.
  • Háky se rozmísťují po 80–120 cm, u plastu 40–50 cm.
  • Držáky svodu (objímky) se dislokují po 1,5–2 m.
  • Hák nesmí být v místě spojení žlabu.
  • Háky naopak musí být cca 15 cm od obou krajů kotlíku.

Poslední věc, kterou musíte před nákupem zohlednit, je fakt, že celý okapový systém musí být ze stejného materiálu a ideálně od jednoho výrobce, aby do sebe vše správně pasovalo.

Značky okapů

 

Montáž okapů – návod

Montáž celého systému se dělí na montáže jednotlivých částí a liší se podle materiálu. O montáži plastových okapů jsme se již rozepsali v článku Návod na montáž plastového okapového systému BRYZA, následující odstavce se tedy týkají spíše montáže pozinkovaných okapů, ale některé kroky jsou totožné u všech materiálů. Například pozinkované a hliníkové okapy se sestavováním téměř neliší. 

Plast versus pozink a hliník

Než začneme se samotnou montáží okapů, uvádíme stručný přehled, v čem se z pohledu materiálů liší:

  • Typy a instalace háků je u všech systémů stejná, rozdíl je pouze v délce rozmístění háků.
  • Okapová čela se u hliníku falcují, u plastu nacvakávají, u pozinku se buď falcují (čela bez gumy), nebo také jen nacvaknou (čela s gumou).
  • Největší rozdíl je v okapovém kotlíku a jeho montáži. U pozinku a hliníku se kotlík nasazuje přímo na žlab a musí se do žlabu vytvořit otvor. U plastového funguje kotlík jako spojka, stačí tedy žlab z obou stran zasunout do kotlíku.
  • Co se spojování žlabů týká, u pozinku a hliníku se k sobě nýtují a lepí, při montáži okapů KJG lze použít spojku s gumou. Plastové okapy mají své vlastní spojky.
  • Poslední rozdíl je v montáži svodů. Plastové okapové svody na rozdíl od pozinku a hliníku nemají hrdlo, takže je nutná spojka svodu.

Teď už se tedy vrhněme na montážní návod pro okapy pozinkované a hliníkové.

Montáž okapových háků

Bez ohledu na materiál se vždy začíná přiděláním háků. Samotná montáž není nijak složitá, ale než s ní začnete, musíte znát potřebný spád okapu. Vše o tomto tématu a ještě mnohem více je k dispozici v článku Jak na montáž okapových háků.

Důležitým faktorem pro umístění okapu, tedy i háků, je přesah střechy. Ten výrazně ovlivní funkčnost celého okapového systému. Proto si nejprve dobře přečtěte článek Jak zvolit správný přesah střechy do okapu.

Příprava a montáž okapových žlabů

Nejprve je potřeba osadit čela žlabu. V případě pozinkovaných okapů můžete koupit čelo s gumou, které se po nasazení přichytí lehkým poklepáním gumovým nebo dřevěným kladívkem. Ostatní čela se musí falcovat.

Náš tip: Čela s gumou nabízíme pro žlaby o rozměrech Ø 100 mm, Ø 125 mm a Ø 150 mm.

Dalším krokem je případné zkrácení žlabu. K tomu použijte výhradně nůžky na plech nebo pilku na železo. Použitím flexy dojde k poničení materiálu a následné korozi.

Přichází na řadu vystřižení oválného odtokového otvoru, kam se napojí žlabový kotlík.

Náš tip: Pro vystřihování zaoblených tvarů dokonale slouží figurální nůžky.

Montáž kotlíku na okap

Pozinkované kotlíky disponují upínacím systémem FEDER, který umožňuje jednoduché připevnění bez použití nářadí. Podrobný návod montáže, včetně vystřižení otvoru ve žlabu, najdete v tomto článku. Postup z článku použijte i pro hliníkové kotlíky.

Usazení žlabu

Upevnění žlabů se provádí podle typu háků, a to buď ohnutím příchytných jazýčků přes návalky (okraje žlabu), nebo zacvaknutím žlabu do háků. V případě použití háků se zaklapávacím systémem (jde o háky pro plastový okapový systém) se žlab nasune návalkou na zobáček u vnějšího okraje háku a poté se zaklapne v zadní části dolů.

Přední hrana žlabů musí být níž než ta zadní, aby vám v případě zahlcení voda ze žlabu nepřetekla na fasádu. Tento sklon regulují samotné háky, nicméně se po usazení žlabu přesvědčte, že tomu tak opravdu je.

Ke spojení částí žlabu vám u pozinku poslouží speciální spojky, hliníkové žlaby musíte slepit a nýtovat. Podrobnosti se dozvíte v článku Spojování okapových žlabů.

Okapové rohy se montují stejným způsobem jako rovné žlaby ze stejného materiálu (a dle doporučení výrobce).

 

Roh okapu

 

Montáž okapových svodů

Pozinkované a hliníkové svislé okapové trubky se pouze zasouvají do sebe. Mají hrdlo, takže se spoje nemusí řešit spojkou, jako je tomu u plastových svodů.

V případě potřeby umístěte mezi klasické svodové trubky ještě sběrač dešťové vody, a to stejně snadným způsobem – zasunutím do sebe.

Svody se připevňují po nejvíce 2 metrech odpovídajícími objímkami (objímky na pozinkované okapy a objímky na hliníkové okapy) pomocí hmoždinek a trnu do zdi domu.

Náš tip: Podívejte se také na video, kde uvidíte všechny výše uvedené body názorně v praxi.

Geiger: montáž je snadná

Lapač střešních splavenin se umísťuje mezi svod a kanalizaci s označením KG nebo HT.

Geigery pro pozinkované a geigery pro hliníkové okapy mají boční nebo spodní vývod do kanalizace a otvor pro svod je ve dvou průměrech: 110 a 125 mm. Součástí balení jsou vždy redukční kroužky 75/80, 90, 100, 110, 125. Tyto geigery lze použít i pro plastový systém.

Geigery pro plastové okapy mají spodní vývod a otvor pro svod je v univerzální velikosti 110. Pokud potřebujete připojit jinou velikost svodu, nabízíme redukce 110/100, 110/90 a 110/63.

Montáž je stejná u všech typů geigeru. Konec svodu se zasune do geigeru a vývod do kanalizace.

 

Potřebujete-li poradit s výběrem vhodného okapového systému nebo s jeho montáží, neváhejte nás kontaktovat.

Chci se poradit

 

Vytvořeno04.01.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše