Návod na montáž - plastový okapový systém BRYZA

Plastový okapový systém

Okapový systém je nepostradatelnou součástí každého domu, protože pokud není naistalovaný, dochází k stékání dešťové vody na zem a následně k proniknutí do základů a zdiva. Tímto se výrazně snižuje hodnota a životnost stavby.

Nyní v období sucha se většina z nás snaží sbírat vodu ze všech dostupných míst, jako jsou garáže a pergoly. Pro tato drobná stavení je vhodný plastový okapový systém s menším průměrem, který budovu krásně doplní a zároveň získáme další možnost odběru dešťové vody.

Pokud Vás zajímá také montáž okapových systémů jiných materiálů? Přečtěte si náš návod na montáž okapů svépomocí. A když už si pořizujete okapy BRYZA, mohly by se vám hodit také plastové podhledy střechy od stejného výrobce.

 


 

CO BUDETE K MONTÁŽI POTŘEBOVAT?

K montáži nepotřebujete žádné speciální nářadí. Vystačíte si pouze s těmito pomůckami:

 

ZA JAKÝCH PODMÍNEK LZE INSTALOVAT OKAPY?

teplota při instalaci plastových okapů Ideální čas na montáž okapů je od jara do podzimu. Samozřejmě nejlépe za příznivého počasí. Minimální teplota při montáži je 0°C.

 

JAK ZAČÍT S INSTALACÍ?

U instalace okapového systému se vždy začíná instalací háků, které slouží k uchycení žlabů. Připravili jsme pro Vás podrobný návod na montáž plastového okapového systému Bryza viz níže.

 


 

KROK 1 - Do jaké výšky umístit háky pro žlaby

Důležité je také správné umístění žlabů, aby byly chráněny před sklouzávajícím sněhem ze střechy. Správně by horní okraj okapu neměl vyčnívat nad prodloužením roviny střechy, tak jak je zobrazeno na obrázku č.1. Tento krok je velmi důležitý pro dlouhodobou životnost žlabů a háků!

Instalace plastového žlabu

 


 

KROK 2 - Jaká má být mezera mezi háky

Vzdálenost háků by měla být maximálně 50 cm. Pokud je vzdálenost větší, může docházet k mírnému prohnutí žlabů mezi háky a tím zadržování vody ve žlabu.

Rozmístění háků u plastového okapového systému

 


 

KROK 3 - Nezapomeňte na kotlík!

Třetím krokem je určení polohy kotlíku, což je nejnižší úroveň okapové části systému. Aby voda řádně stékala do kotlíku, měl by mít žlab sklon směrem ke kotlíku min. 2mm v délce 1m.

Vyznačte si umístění kotlíku a ve vzdálenosti max. 15cm upevněte s obou stran hák.

umístění kotlíku plastového okapového systému

 


 

KROK 4 - Příprava rohu a spojky žlabu

V místě, kde bude umístěna spojka žlabu, nebo roh je potřeba také upevnit háky s obou stran v maximální vzdálenosti 15 cm.

spojka plastového žlabu

 


 

KROK 5 - Umístění dalších háků

Nyní budete potřebovat provázek s jehož pomocí si určíte správný sklon a tím i umístění dalších háků. Konec provázku uvážete na hák u kotlíku a upevníte koncový hák, tak aby byla splněna podmínka minimálního sklonu 2mm.

sklon žlabu

 


 

NÁŠ TIP - Jak správně řezat, či krátit žlaby?

K řezání okapů Vám postačí pouze klasická pilka na železo.

řezání plastového žlabu

 


 

KROK 6 - Montáž žlabu na připravené háky

Proces instalace začíná nasunutím návalky na zobáček u vnějšího kraj háku a následné položení žlabu do háků. Žlab se musí zacvaknout, aby byl zajištěný a pevně držel.

Vložení plastového žlabu do háků

 


 

KROK 7 - Instalace spojky žlabu, kotlíku a rohu

Všechny tyto prvky fungují v podstatě jako spojka žlabu a jsou opatřeny těsnící gumou, proto se spoje nelepí! Samotná instalace začíná nasunutím do návalky a následné zacvaknutí na zadní straně. Z obou stran se žlab zasune až po vyznačené místo viz obrázek.

instalce kotlíku

 


 

KROK 8 - Ukončení žlabů

Aby Vám voda nevytékala ze žlabu, je nutné jejich ukončení pomocí tzv. čel. U plastového okapového systému se rozlišují levá a pravá čela, která si určíme z pohledu ze předu na návalku. Montáž čela opět začíná nasunutím do návalky a následné zacvaknutí na zadní straně.

ukončení plastových žlabu

 


 

NÁŠ TIP - Kdy je potřeba spojka svodu?

Svody u plastového okapového systému nejsou opatřeny hrdlem. Spojku svodu budete tedy potřebovat při každém spoji svodů a také v případě, pokud budete chtít napojit svod přímo na kotlík bez použití kolen. Kolena mají totiž na jedné straně hrdlo a na druhé straně zúžení, takže není spojka svodu potřeba.

Spojka plastových svodů

 


 

KROK 9 - Instalace svodu

Instalace svodu je velmi snadná, veškeré komponenty se do sebe jen zasunou. Není potřeba spoje lepit, vše je upevněno pomocí objímek k fasádě. Měly by být použity vždy minimálně 2 objímky. Rozmístění by mělo být v rozmezí 2-2,5m. Objímku svodu upevníme do fasády pomocí šroubu s trnem.

K fasádě domu se přiblížíte použitím dvou kolen a kousku svodu (viz. Obrázek).

Instalace plastových svodů

 


 

KROK 10 - Instalace geigeru

Geiger je určený pro přechod/napojení mezi svodem a kanalizací v zemi. Jedná se o univerzální provedení pro svod o průměru 110 mm, ale pokud potřebujete připojit jinou velikost svodu, tak nabízíme redukce 110/100, 110/90 a 110/63.

Geiger DN 110 mm

 


 

NÁŠ TIP - Ilustrační video

Máme pro Vás video od výrobce plastového okapového systému BRYZA, kde je názorně vidět krok po kroku podrobný montážní návod.

 

Vytvořeno10.09.2020

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše