Obáváte se opravy zatékání do střechy? Zjistěte, co vás čeká

 Zátekání dírou ve střeše

Zatékání do střechy nepodceňujte, protože to, co se ze začátku projevuje jako drobná skvrna na stropě, později poškodí krov i omítku. Pak je jen otázkou času, kdy tyto části začnou trouchnivět, plesnivět a ohrožovat vaše zdraví i bezpečnost.


Jak zjistit, kudy zatéká

Protože většina střech je šikmých, místo, kde se vlhkost projevila, se bude pravděpodobně lišit od oblasti průniku. Vydejte se na půdu s baterkou a pátrejte po vlhkých, lesklých nebo ztmavlých místech na spodní straně střešního pláště, krokví a izolačních latí. Jako první prozkoumejte střešní prostupy. Části, které pronikají střechou, jsou zdaleka nejčastějším zdrojem zatékání do domu.

Pokud se vám nepodaří najít žádné důkazy, sežeňte si pomocníka a se zahradní hadicí vylezte na střechu. Kropte ji a nechte svého pomocníka na půdě sledovat, kde se objeví kapky. Začněte zhruba v místě, kde se v domě objevila vlhkost. Hadici nechte v jedné oblasti běžet několik minut, než se posunete o něco dále.

Kde zatéká střecha

Když zatéká kolem komína

Špatné oplechování komína, ať už z důvodu nekvalitních klempířských prvků, nebo „odfláknuté“ práce, je snad nejběžnějším důvodem zatékání. Podle rozsahu průniku máte dvě možnosti opravy:

  1. Klempířským tmelem utěsnit praskliny nebo přilepit uvolněné kusy oplechování zpět. Tento způsob použijte jen pro velmi malá poškození.
  2. Při rozsáhlejším defektu doporučujeme oplechování udělat znovu a pořádně. To můžete naštěstí – pokud jste trochu zruční a nebojíte se výšek – zvládnout sami.

Občas se také setkáváme s tím, že komín byl utěsněn pouze tmelem, který časem zteřil a přestal plnit svou funkci. Podobné je to s těsnicím pásem okolo komína. V obou případech problém vyřešíte kvalitním oplechováním.

Co způsobil ledabylý klempíř

Pokud bylo oplechování vaší střechy opravdu odbyto, vyřešením zatékání kolem komína to pravděpodobně neskončí. Další velmi inkriminovaná místa jsou vikýře, střešní okna a úžlabí. Zkontrolujte také oplechování štítu a hřebenu střechy. Postup opravy je stejný jako u komínu.

Další zatěžovanou částí je okapová hrana střechy, ale tady je to s korekcí trochu těžší. Budete totiž muset nejprve sundat střešní krytinu. V případě potřeby vyměňte poškozenou část, což může být ochranná folie, okapnice nebo podkladní plech.

Oplechování střechy

Díra v krytině?

Kvalita současných střešních krytin je obecně na vysoké úrovni, samy o sobě tak zatékání většinou nezpůsobují. Například plastové šindele se vyznačují opravdu vysokou odolností a trvanlivostí, nicméně mohlo dojít k výrobní chybě nebo nesprávnému skladování, čímž se krytina degraduje. Pak musíte vadný kus vyměnit za nový, což se týká i asfaltových šindelů, pálených tašek apod.

Krytina se může poškodit také při instalaci fotovoltaických panelů. V takovém případě budete muset opravu střechy nejprve řešit s firmou, která vám systém umístila.

U plechových střešních krytin netěsnost často způsobí špatně dotažené, nebo naopak přetažené šrouby. Zkontrolujte a případně upravte utažení všech šroubů, které leží nad místem, kde se kapky vody objevují.

Zatékání do ploché střechy

Věděli jste, že 100 m2 ploché střechy domu v nížině může v zimě nést až 20 tun sněhu? Taková hmotnost poškodí střešní plášť raz dva. Pokud k tomu došlo, kromě výměny střešní krytiny se zaměřte také na prověření účinnosti systému odvodnění. A v budoucnu nezapomínejte ze střechy odstraňovat nadměrné množství sněhu.

Zatékání vody na ploché střeše

Zdroj zatékání může být i pod střešní krytinou

U šikmých střech může zatékání způsobovat voda kondenzující uvnitř střešního pláště. Pro tento problém je typické, že mokré fleky se objevují v době, kdy je největší teplotní rozdíl mezi interiérem a vnějším prostředím. Týká se to však pouze zateplených střech a dochází k tomu z důvodu poškození nebo úplné absence parotěsné zábrany.

Pokud ještě k tomu není střešní plášť účinně odvětráván, voda se v něm hromadí. Pro dostatečnou ventilaci by skladba zateplené šikmé střechy měla vypadat takto:

  • krytina,
  • latě,
  • kontralatě,
  • hydroizolační fólie,
  • tepelná izolace,
  • parotěsná zábrana.

Dbejte na bezpečnost i kvalitu

Pokud je střecha pod velkým sklonem nebo se na opravu svépomocí prostě necítíte, nechte problém se zatékáním vyřešit pokrývače. Jestliže k zatékání dochází ještě v době záruky jakékoliv části střechy, rozhodně se do toho nepouštějte sami a uvědomte odpovědnou firmu. A budete-li opravovat sami, vybírejte vždy jen kvalitní výrobky.

 

Vytvořeno11.03.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše