Oplechování střechy svépomocí zvládnete na jedničku

Montáž oplechování střechy svépomocí

Aby byla střešní konstrukce chráněna před působením vody, je třeba střechu oplechovat. Laicky řečeno musíte ochránit různé spoje před zatékáním. Oplechování střechy lze zvládnout svépomocí, za dodržení několika zásad. Seznamte se s pravidly a návody, aby byl výsledek perfektní. Ať už se chystáte na oplechování střechy pergoly, garáže či domu, myslete také na ochranné pracovní pomůcky.


Oplechování střechy je nutnost

Zatékání má velmi negativní až zkázonosný vliv na vlastnosti krovu a omítky, ale také na vnitřní prostředí, protože dochází ke vzniku plísní. Plech je však velice odolný a nepropustný, tudíž ideální k odvodu srážkové vody ze střešních konstrukcí.

 

3 základní pravidla

  1. Nejdůležitějším požadavkem na prvky k oplechování je minimální příčný spád 3⁰, takový sklon totiž zamezuje vzniku kaluží. Toto pravidlo dodržte zejména při oplechování ploché střechy.
  2. Důležitá je také precizní práce s klempířským tmelem. Veškeré spáry a spoje tmelem důkladně utěsněte.
  3. V náročných střešních partiích ani tmel nenahradí kvalitní plechový komponent. Dbejte proto na nákup jakostních prvků od zkušeného a ověřeného dodavatele.   

 

Instalace oplechování

 

Jak oplechovat střechu důkladně

Mezi nejvíce inkriminovaná místa patří úžlabí, komíny a vikýře. Na úžlabí existují prvky se stejným názvem, na komín a vikýř použijte produkty pro lemování stěn. Tento produkt použijte také na oplechování střechy ke zdi, například u přístřešku pro auto přilehlého ke stěně domu.

Nezapomeňte ani na oplechování štítu střechy. Tam použijte závětrnou lištu, která kromě eliminace zatékání zajistí, aby vítr nezvedl střešní krytinu. Závětrná lišta také slouží u pultové střechy k oplechování horní hrany. Lišty se dělí na několik variant dle typu střechy a střešní krytiny.

Další zatěžovanou částí je okapová hrana střechy, jejíž ochrana se musí zajistit ještě před položením střešní krytiny. Přímo na bednění se dává podkladní plech, poté okapnice a přes ní ochranná fólie. Nakonec přijde střešní krytina. Okapnice u nás ve Strefa ohýbáme a stříháme na míru.

Náchylná k zatékání jsou také střešní okna, které se chrání krycími lištami. Pokud máte na jedné střeše dvě různé krytiny, použijte k jejich napojení rozdělovací lištu.

Na hřebenu střechy, kde se stýkají dvě střešní plochy v různém úhlu, je vhodné použít hřebenáče. Stejně jako okapnice je stříháme a ohýbáme na zakázku. Úhel hřebene si upravíte dle sklonu střechy.

V neposlední řadě je třeba oplechovat atiky či římsy. Toto oplechování provádíme u nás ve Strefa na zakázku dle požadavků zákazníka, výrobek vypadá v podstatě jako oboustranná okapnice

 

Oplechování hřebene

 

Oplechování střechy - návod v kostce

  • Oplechování provádí klempíř, ale pokud jste zruční a nebojíte se výšek, zvládnete to sami. Pomocí pracovní plošiny si můžete materiál vyvést na střechu. Bude to bezpečnější a takto klempířskou práci zvládnete raz dva.
  • Základem jsou správně vytvarované prvky. Důležité je proto přesné měření a zadání výrobci oplechovacích dílů.
  • Samotná montáž dodaných plechů není složitá, ale vždy se řiďte doporučením výrobce.
  • Po usazení plechů na místo je připevněte klempířskými šrouby a zachytávacími plíšky
Vytvořeno12.07.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše