Srovnání okapů dle materiálu: Jsou lepší plastové, nebo kovové?

Rozdíl mezi plastovými a kovovými žlaby

 

Každý materiál má své výhody i nevýhody. Záleží hlavně na vašem očekávání, rozpočtu a – věřte, nebo ne – na geografické poloze. Podívejme se teď na vlastnosti plastových a kovových žlabů podrobněji a z různých hledisek, ať víte, jaké okapy kam vybrat.

Z jakých materiálů se okapy vyrábí?

Z hlediska materiálu je okapových systémů vícero. Na Strefa.cz si držíme skladem tyto druhy okapů:

 Materiál okapů  Výrobce
 plast  BRYZA
 pozink  KJG
 barevný pozink  KJG
 hliník  PREFA

 

Na trhu naleznete okapy v materiálu měď, titanzinek nebo ocel.

 
 

Plastové okapy se osvědčily, ale nepatří na hory

Plastové okapy jsou nejlevnější variantou a díky současné moderní technologii výroby směle konkurují těm kovovým.

Bez rezu, škrábanců a nečistot

Vysoce odolné PVC zajišťuje, že se okapy ubrání nárazům a poškrábání (například větvemi stromů). Materiál je navíc barvený ve hmotě, takže případné škrábance nejsou viditelné a hlavně neznamenají ztrátu vlastností okapu.

Plastové okapy jsou zcela rezistentní vůči korozi. Není potřeba je přetírat, stačí pouze pravidelné čištění a běžná péče. PVC navíc disponuje nejnižším koeficientem drsnosti (0,007 mm), plastové okapové žlaby tak mají výjimečnou hladkost. V praxi to znamená, že skrz ně voda protéká snadno a rychle, díky čemuž tolik nedochází k usazování nečistot.

Stálobarevné, lehké a snadné na instalaci

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení kvalitní plastové okapy neztrácejí barvu. Například výrobce BRYZA má potvrzenou stálobarevnost svých produktů laboratorními testy a testy stárnutí, prováděnými v souladu s požadavky norem PN-EN 607:2005, PN-EN 1462:2005, PN-EN 12200-1:2002.

Plastové okapové systémy jsou lehké a snadno se montují. Nevyžadují použití specializovaných nástrojů, prvky se do sebe vkládají jako stavebnice a instalaci díky tomu zvládnete naprosto sami. Do plastových žlabů není potřeba vyřezávat otvor pro kotlík, protože funguje stejně jako spojka žlabu.

V jednom z našich dalších článků se můžete přesvědčit o snadné montáži systému BRYZA svépomocí.

Dlouhá životnost mimo hory

Jeden drobný nedostatek by se přece jen našel. Sníh, led a velký mráz plastovým okapům nesvědčí. Dobrá zpráva je, že deformace a popraskání hrozí až při dlouhodobě větší zátěži, což se v našich podmínkách týká v podstatě jen horských oblastí. V ostatních místech se životnost plastových okapů pohybuje kolem 50 let.

Výhody převažují

Když si shrneme výhody plastových okapů, vyjde nám:

 • odolnost proti nárazům,
 • poškrábání a korozi,
 • vysoce hladký povrch,
 • stálobarevnost,
 • snadná instalace,
 • dlouhá životnost.

Mezi nevýhody se zařadil pouze fakt, že velké množství sněhu a dlouhodobé teploty pod bodem mrazu jejich životnost zkracují.

 

U kovových okapů záleží na konkrétním materiálu

U plastu jsme životností skončili, tady s ní začneme:

 Typ okapů  Maximální životnost
 hliníkový okapový systém  80 let
 pozinkovaný okapový systém  50 let

 

Hliníkové a pozinkované okapy mají nejvyšší koeficient drsnosti, jenž hromadí nečistoty nejrychleji. Tomu se však dá zabránit použitím ochranných prvků.

Každopádně, pro snadnější údržbu jsou lepší okapy s povrchovou úpravou nebo lakováním. Například lakované pozink okapy jsou z obou stran natřené polyuretanem v tloušťce asi 25 mikrometrů a následně lakované pro dosažení potřebné tvrdosti. Díky této ochraně je systém bezúdržbový a má delší životnost.

Na druhou stranu je však nutné dávat velký pozor při montáži, kdy hrozí poškození povrchové úpravy. Došlo by pak ke korozi a k výraznému snížení životnosti. Ze stejného důvodu se takto upravené okapy nedoporučují pro stavby stojící mezi stromy, jejichž větve mohou způsobit poškrábání povrchu.

Okapy s nutností údržby i bez

Pozinkované okapy jsou náchylné ke korozi, proto vzniká potřeba pravidelně je kontrolovat. Okapy s povrchovou úpravou zase vyžadují revizi, zda nedošlo k případnému poškrábání. V takovém případě se poškozená místa musí přetřít opravnou barvou. Z námi nabízených kovových okapů jediné hliníkové nerezaví a nevyžadují údržbu.

Stálobarevnost pozinku v úpravě PE je až 20 let. U hliníku došlo ke změně povrchové úpravy na P10, což je lakování metodou Coil-Coating, která je doplněna o kvalitu laku PVDF. Tímto se docílí životnosti barvy až 40 let.

Náročnější montáž

Instalace kovových okapů je obtížnější. V případě čel bez gumy je pro montáž vyžadováno i speciální nářadí na falcování. Bez použití spojky žlabu jsou potřeba nýty a klempířský tmel. Při montáži žlabového kotlíku je nutné do okapů vyříznout otvor. Navíc, jak bylo zmíněno výše, povrch se může neopatrnou montáží značně poškodit.

Srovnání kovových materiálů okapů

Podtrženo, sečteno, tady jsou shrnuta fakta:

 • Pozink je v ČR nejrozšířenější, ale zároveň je nejvíce ohrožen korozí.
 • Lakovaný pozink má delší životnost, ale musí se s ním zacházet velmi opatrně, aby nedošlo k odření barvy.
 • Hliníkové okapové systémy jsou bezúdržbové, vysoce odolné a lehké.
 

Jaký materiál okapu vychází nejlevněji?

To nejlepší na konec – cenové srovnání. Pro příklad uvádíme komparaci okapového systému BRYZA (plast), KJG (pozink) a PREFA (hliník), vše v tmavě hnědé barvě.

Od každého výrobce jsme „koupili”:

 • 12 kusů římsových háků ø 125
 • 6 m žlabu ø 125
 • spojku žlabu ø 125
 • 2 čela ø 125
 • kotlík ø 125/100
 • 3 kolena ø 100 (2 pro přiblížení svodu k fasádě budovy a jedno pro vývod svodu)
 • 6 m svodové roury ø 100
 • 3 objímky a tři trny pro upevnění

Cena nákupu:

Plastový systém
BRYZA 125/90
Pozinkovaný systém
KJG 125/100
Hliníkový systém
PREFA 125/100
3476 Kč 7 375 Kč 8 229 Kč
 

Jaké okapy jsou nejlepší právě pro vás?

Z článku vyplývá, že plastové okapy jsou velmi výhodnou variantou, zvláště pokud bydlíte v nížinách. Jestli máte přece jen obavy z poškození mrazem, můžete sáhnout po pozinkovaném systému, pozor však na poškrábání a korozi. A pokud vám nevadí připlatit si, pak zvolte odolné a bezúdržbové hliníkové provedení. Ať už zvolíte kteroukoli možnost, vyberte si u nás. Nabízíme kompletní sortiment okapových systémů a rádi vám s výběrem poradíme.

 

Vybrat okapový systém
Vytvořeno22.01.2020

Na vašem soukromí nám záleží

Díky cookies bude na webu vše fungovat a my ho budeme moci dále vylepšovat. Na jiných webech se vám může objevit naše reklama. Pokud souhlasíte, klikněte na Povolit vše.

Povolit všePodrobné nastavení