Hledat

plastový žlab

zemní vrut

závětrná lišta

plastový svod

vrut terasový

Capacco

Přehledný postup jak zazimovat bazén, aby v pořádku vydržel do další sezóny

 Zazimování bazénu

Pokud chcete, aby vám bazén sloužil i v další koupací sezóně, je potřeba ho dobře zazimovat. Vypouštění bazénu na zimu není úplně nutné, zato jiné kroky ano. Například správná úprava nevypuštěné vody vám na začátku sezóny ušetří čas i peníze při zprovoznění bazénu. Jak připravit bazén na dobu odpočinku, jak zazimovat pískovou filtraci a mnohem více užitečných informací si přečtěte právě teď.


Víte, kdy zazimovat bazén?

Někdo zazimovává bazén v momentě, kdy sezná, že letos už se koupat nebude. Tím si však přidělává práci s přípravou na letní sezónu, voda se při takovém postupu totiž zkazí ještě na podzim. I když už bazén nevyužíváte, je ideální mít stále v provozu technologii a vyčkávat, dokud teplota vody neklesne pod 10 °C. Nižší teploty totiž napomáhají k výraznému snížení množství mikroorganismů. Teprve v takovém stavu můžete vodu s klidným svědomím zakonzervovat vhodným přípravkem.

 

Chemie na zazimování bazénu

 

Zazimování nadzemních bazénů se liší

Asi už tušíte, že hlavní roli hraje jejich konstrukce. Podle toho dělíme bazény na samonosné s nafukovacím horním prstencem a na bazény s pevnou stěnou. A také určitě tušíte, se kterými je to jednodušší. Více informací o jednotlivých druzích bazénů se dočtete například v tomto článku o výběru nejlepších bazénů.

Jak zazimovat samonosný bazén

 1. Správně, tohle je ta lehčí verze, ale zároveň varianta, kdy musíte odčerpat všechnu vodu.
 2. Vypusťte vodu.
 3. Odmontujte veškeré hadice a zařízení.
 4. Bazén zbavte všech nečistot a vnitřní stěnu opláchněte čistou vodou, aby na ní nezůstaly zbytky bazénové chemie.
 5. Vyfoukněte horní prstenec a rozložený bazén nechte dobře vyschnout.
 6. Přesvědčte se, zda je všechno opravdu suché, a teprve pak bazén srolujte. Pozor, neskládejte, ale opravdu srolujte!

Srolované samonosné nadzemní bazény přes zimu uskladněte na čisté místo s teplotou 5–25 °C.

Nabízí se otázka, kam vypustit vodu z bazénu. Nejlépe do kanálu. Obsahuje chlor a zbytky chemických přípravků, nehodí se tedy ani na zalévání. A když jsme u zalévání, možná vás bude zajímat náš starší článek o zavlažování zahrady svépomocí.

Zazimování samonosného bazénu

 

Jak zazimovat nadzemní bazén s pevnou stěnou

Prvním krokem může být odstranění schůdků, hned poté dokonalé vyčištění vody. Vytáhněte schůdky a pak sítkem či síťkou vyberte plovoucí nečistoty. K očištění dna použijte bazénový vysavač. Nakonec propláchněte písek ve filtraci a vydezinfikujte ho přípravkem Cranit Chlor Šok.

V dalším kroku snižte hladinu vody cca 10 cm pod sběrač nečistot (skimmer) a vratnou trysku uzavřete zátkou. Pokud zátku nemáte, nechte hladinu klesnout až 10 cm pod trysku. K odčerpávání vody se vám bude hodit sací hadice, kterou lze připojit na čerpací zařízení. O připevnění a spojení hadic jsme již psali v článku Jak vybrat nejlepší zahradní hadici.

Teď je správný čas na to, zbavit stěny bazénu usazenin, a to nad i pod hladinou. K čištění nad hladinou využijte čisticí houbičku, pod hladinou vysavač.

Poté přijde na řadu ošetření vody. Nejprve upravte pH na hodnotu 7 a množství chloru na cca 0,4 mg/l. K dosažení správných hodnot použijte stejnou bazénovou chemii, kterou používáte během koupací sezóny. Nakonec vodu zakonzervujte zazimovačem do bazénu.

Dostáváme se k odpojení hadic a filtrace, což obnáší nejen samotné odpojení, ale také:

 • demontování čerpadla a trysek,
 • odstranění vody ze všech odmontovaných částí,
 • odšroubování vypouštěcího ventilu z čerpadla,
 • nastavení šesticestného ventilu na filtraci do mezipolohy.

Pravidlo pro zazimování pískové filtrace je celkem jednoduché: musí být v teple. Filtraci jste sice odvodnili, ale písek zůstává vlhký. Mohl by tedy zmrznout a poškodit nádobu. Všechny části uložte na místo, kde je více než 5 stupňů.

Stejná pravidla platí pro odpojení ohřevu: vypustit vodu ze všech částí a uskladnit je na „teplém” místě.

Teď zbývá bazén zabezpečit proti tlaku ledu. Někteří výrobci uvádí, že konstrukce jejich bazénů je odolná i proti zmrzlé vodě, my doporučujeme na hladinu raději umístit dilatační plováky, nebo alespoň několik PET lahví. Nakonec bazén zakryjte zimní plachtou, která zabraňuje znečištění, ale zároveň propouští dešťovou vodu, takže nemohou vznikat kaluže.

Zazimování nadzemního bazénu

 

Jak zazimovat zapuštěný bazén

Stejně jako u nadzemního bazénu rozhoduje teplota vody a vlastně i postup zazimování je víceméně stejný, proto jen ve stručnosti:

 • vyčištění a ošetření vody – chcete-li si aplikaci prostředků oživit, přečtěte si článek Jak používat bazénovou chemii,
 • vyčištění dna a stěn bazénu,
 • dezinfekce pískového filtru,
 • snížení hladiny alespoň 10 cm pod nejníže namontovanou součást bazénu (skimmer, protiproud, trysky, světla),
 • odstranění částí, které odstranit lze – schůdky, popř. světla,
 • vypuštění vody z bazénové technologie, v případě mobilní filtrační jednotky její demontování a uschování,
 • umístění plováků nebo lahví na hladinu,
 • natáhnutí zimní krycí plachty na bazén, popř. uzavření zastřešení.

Jak vidíte, zazimování bazénu bez vypuštění vody je možné v obou případech.

Zakrytí plachtou zapuštěného bazénu

 

Zazimování bazénu se slanou vodou je o něco jednodušší

Postup je úplně stejný jako v předchozích případech. Jediné, v čem se zazimování liší, je teplota. Slaná voda má nižší bod tuhnutí, proto se nemusíte bát, že vám zamrzne dříve, než ji stačíte vyčistit a ošetřit. I když s ošetřením to není tak horké, v bazénu se slanou vodou nemusíte používat žádnou chemii ani chlor, stačí vyrovnat pH.

Opakování matka moudrosti aneb závěrečné shrnutí

 • Před zazimováním si pořiďte zazimovač bazénů, dilatační plovák do bazénu nebo prázdné PET lahve a zazimovací plachtu na bazén.
 • Voda musí být jako v koupací sezóně.
 • Hladina minimálně 10 cm pod úrovní nejníže umístěné technologie.
 • Veškeré odmontované díly musí dobře vyschnout a být uloženy v suchu a teple.
 • Potřebovat nebudete nemrznoucí směs do bazénu, při správném postupu zazimování může voda klidně zmrznout. 
Vytvořeno26.10.2021

Na vašem soukromí nám záleží

Díky cookies bude na webu vše fungovat a my ho budeme moci dále vylepšovat. Na jiných webech se vám může objevit naše reklama. Pokud souhlasíte, klikněte na Povolit vše.

Povolit všePodrobné nastavení