Prozkoumejte druhy seker a jejich vlastnosti

 Druhy seker

Sekera (nebo také sekyra) je jeden ze základních pracovních nástrojů s dlouhou historií. V současnosti najdete několik typů s různými parametry. Jak se v nich vyznat? To vám právě teď poradíme.


Jaké druhy seker jsou na trhu

Existují různé typy seker, které se hodí na rozdílné práce a liší se zejména hmotností, tvarem a úhlem ostří a tvarem a délkou násady.

Sekery můžeme stručně rozdělit takto:

Univerzální sekera pro každého

Univerzální sekery jsou největší skupinou s mnohostranným využitím. Jejich topůrka mají délku do 70 cm, hmotnost nepřesahuje 2 kg. Jak název napovídá, využijete je při rozličných pracích na zahradě a kolem domu.

Pro štípání menších špalků nebo osekání větví vám postačí některá z drobnějších variant. Výhodou těchto seker je, že díky jejich nízké hmotnosti je bez problému udržíte v jedné ruce.

Pro štípání silnějších kusů dřeva, popř. pro kácení stromků, doporučujeme použít sekeru s hmotností v rozmezí 1 600 g2 000 g.

Univerální sekery

Tesařská sekera pro pokročilé

Pokud se občas pustíte do větších projektů, jako je například výroba zahradního nábytku, pergoly nebo přístřešku, neobejdete se bez tesařské sekery. Ta se od univerzální liší ostřím prodlouženým do tzv. brady a speciálně vykrojeným topůrkem nebo hlavou pro bezpečný úchop hned nad čepelí. To umožňuje přesnou práci.

Některé tesařské sekery mohou disponovat ještě těmito vychytávkami:

  • zářezy pro vytahování hřebíků,
  • plochou pro zaklepávání hřebíků,
  • vyhotovením pro leváky.

V praxi se můžete setkat s několika druhy tesařských seker.

  • Teslice se hodí k opracování dřeva.
  • Širočina je vhodná pro výrobu trámů a sloupů.
  • Hlavatka se používá k otesávání kulatiny na hranoly.

Štípací sekera na polena

Také u štípacích seker vám název napoví jejich využití. Ano, jsou určeny na štípání dřeva na třísky. Vyznačují se masivnější hlavou (klínem), která snadno projde i silnějšími poleny. I zde můžete vybírat z různých modelů, lišících se délkou topůrka a celkovou hmotností – od 1,2 kg, což zvládnete udržet jednou rukou, do 2,7 kg pro obouruční použití.

Při štípání polen pod nimi mějte dostatečně velký špalek nebo pařez a v případě obouruční sekery stůjte vždy s rozkročenýma nohama. Pokud se sekera sveze, proletí mezi nimi a nezraní vás.

Štípací sekery

Kalače pro nejtěžší práci

Kalače jsou kombinací palice a klínu. Jde o nejtěžší druh seker, jejich hmotnost je až 4 kg. S topůrkem o délce 90 cm patří zároveň mezi nejdelší typy.

Kalače jsou určeny pro štípání velmi silných špalků, ale také pro zatloukání klínů, kdy se použije plochá strana jako kladivo. Třetí způsob využití je, když se kalač samotný uplatní jako klín a do jeho plosky se bije palicí.

Kalač se svým tupým ostřím buď špalek rozštípne, nebo odskočí, narozdíl od seker s vytaženým ostřím, které se můžou uprostřed špalku zaseknout.

Kempingová sekera pro outdoorové aktivity

Na trhu najdete ještě jeden druh seker – kempingové. Opět určitě uhodnete, k čemu slouží. Pro outdoorové aktivity potřebujete nástroj lehký a malý, takové však najdete i mezi univerzálními typy, proto jsme je neuvedli v bodovém rozdělení.

Při kempování použijte pro naštípání dřeva k ohništi například Fiberglass Universal s hmotností pouhých 600 g.

3 materiály, ze kterých se sekery zhotovují

Hlava sekery se vyrábí z kovu, převážně z oceli. Ostří by mělo být kované nebo kalené, to usnadní jeho průchod dřevem a zvýší odolnost.

Topůrka se dělají dřevěná a umělohmotná. Ze dřevin je nejlepší buk a jasan, setkat se můžete i s dubem, habrem, akátem nebo ořechem. Umělohmotná bývají většinou z laminátu.

Materiál topůrek

Rozdíly mezi dřevěnou a umělohmotnou rukojetí

Dřevěné topůrko Umělohmotné topůrko
Materiál je levnější, ale těžší. Rukojeť je uchycena za klín, proto se častěji uvolňuje. Je méně odolné, ale v případě poškození se snadno vymění. Je ergonomické, lehčí a lépe vyvážené. Čepel je do něho pevně zachycena, nevyklouzává. V případě poškození je zničená celá sekera.

Ať zvolíte jakýkoli materiál, násada by měla mít protiskluzovou úpravu a rozšířený konec pro bezpečnější práci. A k tomu samozřejmě patří použití pracovních rukavic.  

O sekeru dobře pečujte

Údržba tohoto pracovního nástroje není náročná. Hlavní zásady zní takto:

  • Nevystavujte sekeru vlhku.
  • Pravidelně bruste ostří speciálním brouskem na sekery.
  • Po každém použití sekeru zbavte všech nečistot.
  • Při delším skladování hlavu lehce potřete vazelínou.
  • Kontrolujte, zda se hlava neviklá. V takovém případě je potřeba vložit nový zajišťovací klínek.
  • Kontrolujte stav topůrka.

Broušení sekery

Aby vám nástroj dlouho dobře sloužil, mějte také na paměti, k čemu se rozhodně nepoužívá:

  • k páčení – topůrko není na takové mechanické namáhání uzpůsobeno,
  • k údržbě ohně – sekera není pohrabáč,
  • k vykopávání hlíny – k tomu slouží zásadně krumpáč nebo motyka.

Vyberte si to nejlepší pro vás

Na Strefa.cz najdete všechny typy v různých provedeních, ale vždy ve vysoké kvalitě. Nepochybujeme, že si vyberete. Pusťte se do toho.

Prohlédnout si sekery

 

Vytvořeno20.07.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše