Šetřete pitnou vodou: Jak na sběr dešťové vody

 Sběr dešťové vody

Šetřete svoji peněženku i přírodní zdroje, využívejte dešťovou vodu. Nejen k zavlažování záhonů a zahrady, ale také v domácnosti. Poradíme vám, jak na to.


Sběr dešťové vody nad povrchem je snadný

Nejjednodušším řešením je postavit na zahradu nádrž na dešťovou vodu. Ideálně velký sud a ještě lépe opatřený kohoutkem a víkem. Kohoutek usnadňuje vypouštění vody do konve, víko použijete, když bude hrozit přetečení sudu.

Častěji se však k zachytávání dešťové vody, nad povrchem i pod povrchem, využívá okapový systém. V prvním případě existují dvě možnosti odvodu dešťové vody z okapů, ale základem je opět vhodná sběrná nádoba. Poté si můžete vybrat z těchto variant:

Elegantnější verzí svodu dešťové vody do sudu je určitě pomocí klapek nebo sběračů.

 

Zachytávání dešťové vody z okapů pomocí klapek

Klapky lze jednoduše namontovat do stávajících svodů těsně nad úroveň hrany sběrné nádoby. Fungují na jednoduchém principu: Vyklopí se ven ze svodové roury, ta se tím uzavře a veškerá voda pak stéká do sudu. V případě naplnění klapku vrátíte do svislé polohy. Klapky jsou velice stabilní a vydrží dlouhodobé používání. U nás najdete klapky pro pozinkované okapy, klapky v lakovaném pozinku i hliníkové provedení.

Zachytávání dešťové vody z okapů pomocí klapky

 

Sběrače dešťové vody s vývodem na hadici

Sběrače se montují v podstatě stejně jako klapky, ale oproti nim mají jednu velkou výhodu. Nemusí se hlídat případné naplnění nádoby a zajistit mechanické uzavření klapky. Důmyslný dvouplášťový systém sběrače totiž zařídí, že při naplnění sběrného prostoru se voda dostává přepadem svodovou rourou dál. Sběrače dešťové vody nabízíme pro hliníkové systémy, jejichž součástí je plastová ohebná hadice pro napojení sběrné nádoby. Pro pozinkované i pozinkované lakované varianty a pro plastové sběrače musíte hadici dokoupit zvlášť.

Sběrače dešťové vody s vývodem na hadici

 

Instalace nádrže na dešťovou vodu má několik pravidel

Sudy vždy umístěte na pevný a stabilní podstavec, nejlépe na betonovou desku nebo do podpůrné konstrukce, a na straně odkloněné od domu, aby v případě přetečení nedošlo k podmáčení stavby. Chraňte ho před přímým slunečním zářením. Nejlepší místo je tedy ve stínu, nicméně si můžete vypomoci stínicí textilií. Abyste nemuseli řešit čištění dešťové vody, opatřete otevřenou nádobu nylonovou síťkou.

Co potřebujete k zalévání či zavlažování vodou ze sudu

Vodu ze sudů můžete do konví nabírat vrchem, nebo vypouštět kohoutkem. Pro rozvod vody po zahradě však budete potřebovat sací motorové čerpadlo, které umístíte na povrchu a sací hadici do sudu. K vývodu se připojí zahradní hadice či hadice zavlažovacího systému.

Zalévání dešťovou vodou

Jak sbírat dešťovou vodu pod povrchem

Nevýhodou nadzemního sběru je fakt, že sběrnou nádobu nemůžete nechat venku přes zimu. Naproti tomu podzemní nádrže se ukládají pod vrstvu nejméně 80 cm zeminy, což je nezámrzná hloubka. Další jejich výhodou je možnost mnohem větší kapacity.

Podzemní nádrže vyžadují více práce i vybavení

Negativem je pracnost a někdy nutnost použití techniky na výkopy a/nebo umístění nádrží. Jámu si můžete vyhloubit sami, respektive s minirypadlem z půjčovny. Pak záleží, jakou nádrž použijete:

  • Ty z plastu jsou poměrně lehké, umístění pravděpodobně zvládnete bez techniky. Po uložení nádrže zasypte její okolí štěrkem bez ostrých hran, každou 30 cm vrstvu je potřeba ručně zhutnit.
  • Druhou možností jsou monolitické betonové jímky vzhledem i funkcí připomínající septik. Dodavatel je dopraví na místo určení a jeřábem nainstaluje do jámy.
  • Betonovou jímku na dešťovou vodu zvládnete i svépomocí z betonových skruží, podobně jako studnu. Skruže se osazují na betonovou desku na dně jámy, ve které necháte prohlubeň pro sací koš čerpadla.

Propojení nádrže na dešťovou vodu s okapovým systémem se dělá svodovou rourou a geigerem (lapačem splavenin z odpovídajícího materiálu) zvenku a vhodným potrubím pod povrchem.

Abyste z podzemních nádrží zajistili rozvod vody po zahradě, budete potřebovat ponorné čerpadlo. V případě plastových nádrží je prodejci obvykle dodávají v sadách, k betonové jímce ho nezapomeňte koupit. 

Podzemní nádrž na sběr dešťové vody

 

Jak velkou nádrž na dešťovou vodu vybrat

Nejprve si ujasněte, zda budete vodu využívat pouze na zahradě k zalévání, mytí auta či dopouštění bazénu, nebo plánujete zavedení také do domu (splachování WC, praní prádla atd.).

V prvním případě záleží hlavně na rozloze vaší zahrady. Podrobnosti o množství spotřebované vody při zalévání se dozvíte v našem článku o zavlažování zahrady.

A jak spočítat velikost nádrže na dešťovou vodu pro domácí spotřebu? Použijte tento vzorec:

  • objem nádrže v litrech = počet obyvatel domu × 105 (průměrná spotřeba vody na jednoho obyvatele) × 0,5 (koeficient využitelnosti srážkové vody) × 20 (koeficient množství využitelné srážkové vody)

Dalším kritériem pro volbu objemu nádrže na dešťovou je rozloha střechy. Pro představu: má-li střecha do 100 m² a bude-li voda sloužit pouze k venkovním činnostem, stačí mít nádrž do 3 000 l.

Vzorec pro výpočet množství srážkové vody ze střechy vypadá takto:

  • objem nádrže v litrech = roční úhrn srážek v mm × půdorysná plocha střechy × 0,78 (průměrný koeficient odtoku střechy) / 14 (koeficient využitelné srážkové vody)

 

O kvalitu dešťové vody se nemusíte bát

Přestože dešťová voda ani po vyčištění filtry ve sběrných nádržích není vhodná k pití, jako užitková poslouží dokonale. Pro zavlažování zahrady je dešťová voda vhodnější než voda pitná, protože neobsahuje chlor a díky absenci solí a nízkému obsahu železa je opakem tzv. tvrdé vody.

Jak již bylo zmíněno, při vhodném technickém řešení rozvodů ji můžete používat i v domácnosti. Ideální je na praní prádla, zejména z důvodu její „měkkosti”. Výrazně lépe se v ní rozpouští prací prášky a nevytváří vodní kámen. Kromě úspory vody se projeví také úspora finanční díky nižší spotřebě pracích prášků a pomalejšímu opotřebení pračky.

Pro domácí použití je však nutná filtrace vody. Čím více, tím lépe. První čištění vám poskytne geiger, další by měl být těsně před nádrží a poslední pak umístěte na nasávání do kompresoru. Na otázku „jak vyrobit filtr na dešťovou vodu” je celkem snadná odpověď. Stačí síťka proti hmyzu.

Co se pH dešťové vody týká, doporučené hodnoty pro pitnou vodu se pohybují mezi 6,5 až 9,5, dešťovka má cca 5,6.

 filtrační síto pro dešťovou vodu

Vyřiďte si dotaci „dešťovka”

Na sady pro sběr dešťové vody je možné čerpat dotaci od Státního fondu životního prostředí v rámci dotačního programu Dešťovka. Výše příspěvku se liší v závislosti na způsobu budoucího využívání dešťové vody žadatelem. Možnosti jsou tři:

  • využívání dešťové vody v existujících stavbách k zalévání,
  • využívání dešťové vody v novostavbách k zalévání i splachování,
  • využívání dešťové vody v novostavbách k zalévání i splachování + využívání šedé odpadní vody.

Využívání dešťové vody se opravdu vyplatí, s dotacemi i bez nich. Podívejte se na naši nabídku pro sběr dešťové vody, ať máte vše potřebné.

Ať už přemýšlíte více ekologicky, nebo chcete pouze ušetřit za běžné výdaje, určitě nezapoměntě pročíst i následující článek s názvem 10 tipů jak doma ušetřit za vodu.

Vytvořeno14.03.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše