Možností, jak spojit jednotlivé kusy okapového žlabu, je několik. Některé zvládnete bez problému sami, jiné potřebují odbornou ruku profesionála. Zjistěte, jaké způsoby spojování žlabů se nabízí, jak si s nimi poradit i na co si dát pozor.
Obsah článku
Možnosti spojování okapových žlabů
Možnosti spojování okapových žlabů
To, jak budou jednotlivé díly žlabu spojeny, se odvíjí od materiálu okapu a daného výrobce. Můžete se setkat s letováním, nýtováním, lepením a spojováním pomocí speciálních spojek. Některé z těchto způsobů se využívají také současně. My se podíváme blíže na všechny z nich.
Spojování okapů pomocí spojek
Pokud se do montáže okapového systému chcete pustit sami, spojky jsou jednoznačně nejlepším řešením. Jejich použití je naprosto jednoduché, a proto i nejrozšířenější. Celý okapový systém poskládáte jako stavebnici – a to zcela bez nářadí.
Můžete ho navíc kdykoli rozebrat a znovu složit. Snadná montáž a demontáž usnadní případné opravy a skvěle poslouží například u horských chalup, kde můžete okapový systém na zimu jednoduše sundat a ochránit ho tak před tíhou velkého množství sněhu.
Spojky žlabů najdete plastové, pozinkované a pozinkované s lakem, můžete je tedy využít pro okapy z těchto materiálů. Díky těsnicí gumě jsou spojky absolutně vodotěsné i při rozpínání materiálu způsobeného teplotními výkyvy.
Montáž plastových a pozinkovaných spojek se liší, což je patrné již na první pohled.
Pozinkované žlaby se spojí přiložením-doražením k sobě. Může mezi nimi zůstat mezera max.3mm, která umožní částečnou dilataci spoje. Následně se přiložené žlaby zajistí spojkou. Spojka je složena ze dvou částí: horní část pro uchycení na návalku a spodní část pro uchycení za zadní ohyb žlabu. Mezi sebou jsou spojeny sponou. Spodní část obsahuje profilovanou těsnící gumu (materiál EPDM odolný vůči stárnutí v exteriéru), která slouží k utěsnění spoje dvou žlabů a zabraňuje průniku vody ze spoje. K zajištění proti uvolnění na straně návalky je použit pojistný segment plechu, který se před montáží vyhne a po montáži přitlačí na zajišťovací část. U nejmenší velikosti žlabů (r.š. 200 mm) se spojky žlabu nevyrábějí.
U plastových okapů začíná samotná instalace nasunutím spojky do návalky žlabu a následné zacvaknutí na zadní straně. Z druhé strany se provede to samé. Žlaby se zasunou až po vyznačené místo na spojce.
Letování okapů
Letování neboli pájení je tradiční klempířská technika spojování kovového materiálu. Je léty prověřená a spolehlivá, vyžaduje ale ruce zkušeného profesionála. Právě kvůli náročnosti se už letování okapů příliš neprovádí, dostupné jsou jednodušší a neméně efektivní techniky. Je však možné se s pájením setkat u okapů z pozinku, hliníku, mědi nebo titanzinku.
Výhodou letování je, že při správném provedení vytvoří velmi pevný spoj, který má stejné vlastnosti a životnost jako samotný materiál. U některých materiálů se spoje okapů upevňují ještě nýty. Na rozdíl od použití spojek ale není možné takto spojené okapy rozebrat.
Nýtovaní a lepení okapů
Kromě upevnění pájených spojů se nýty využívají také v kombinaci s lepením. Nýtováním a lepením se spojují hliníkové, pozinkované nebo lakované pozinkované okapy. Pro většinu pozinkovaných okapů jsou dostupné také spojky žlabu, které jsou pro montáž jednodušší. Výjimkou jsou však pozinkované okapy s průměrem 80 mm. U těch spojka dostupná není a musí tak být spojeny lepením a nýtováním.
Stejně jako u letování nelze takto spojené okapy rozebrat, tato metoda je ale určitě jednodušší, a pokud jste technicky zruční, můžete ji zvládnout i sami.
Jak na to
Lepení – jednotlivé díly okapu slepíte klempířským tmelem. Nejdříve je potřeba spojované konce okapu obrousit a odmastit, aby k sobě dobře přilnuly. Pak do žlabu naneste asi 5 cm od kraje proužek tmelu a přitiskněte druhou část. Žlaby by se měly překrývat asi o 10 cm.
 |
 |
 |
 |
 |
aby lepidlo plnilo lépe svoji funkci, je třeba povrch 8 cm od kraje žlabu zdrsnit brusným papírem |
po zdrsnění brusným papírem je třeba konec žlabu očistit a zároveň odmastit ideálně speciálním odmašťovadlem |
5 cm od okraje žlabu naneste 8 mm široký proužek lepidla. Tímto způsobem docílíte vytlačení lepidla dovnitř žlabu a ne na pohledovou stranu |
oba konce žlabu vsaďte do sebe a jednotlivé plochy řádně přimáčkněte, aby došlo ke slepení dílů, 2 nýty spojte žlab těsně pod návalkou a na zadní straně u vodní drážky |
k dokonalému utěsnění spoje pravidelně rozmázněte vytlačené lepidlo ze spoje uvnitř žlabu a uzavřete vodní drážku na zadní straně žlabu |
Nýtování – slepené spoje upevněte nýty v materiálu a barvě odpovídajícím vašemu okapovému systému. Vybrat můžete z přírodního pozinku, barevného pozinku nebo hliníku. Žlab pronýtujte dvěma nýty v jeho nejvyšších místech a tmel vytlačený ze spoje dovnitř žlabu pravidelně rozetřete vlhkým prstem. Spoj tak bude dokonale utěsněn.
 |
 |
 |
 |
 |
5 cm od okraje žlabu naneste 8 mm široký proužek lepidla. Tímto způsobem docílíte vytlačení lepidla dovnitř žlabu a ne na pohledovou stranu |
oba konce žlabu vsaďte do sebe a jednotlivé plochy řádně přimáčkněte, aby došlo ke slepení dílů a uzavřete vodní drážku na zadní straně žlabu |
o průměru 4,1 nebo 3,1 vyvrtejte rovnoměrně do kříže otvory a snažte se nevrtat v nejnižším místě žlabu, kde teče dešťová voda. |
samotné nýtování se provádí za pomocí trhacích nýtů 3x8 mm, nebo 4x8mm dle vyvrtané díry. |
k dokonalému utěsnění spoje pravidelně rozmázněte vytlačené lepidlo ze spoje uvnitř žlabu a každý nýt ještě překryjte silikonem. |
Pozor! Pokud spojujete hliníkový okap, který bude mít výslednou délku větší než 12 metrů, musíte použít žlabovou dilataci. Nýtované spoje jsou velmi pevné a neumožňují dostatečné rozpínání materiálu vlivem vnějších podmínek. Žlabová dilatace tak zabrání deformaci okapu.
Žlabová dilatace je potřebná u okapů delších než 12 m.
Chystáte se na montáž okapového systému? Pak se vám bude hodit také náš článek o montáži okapových háků.
Pokud potřebujete poradit ohledně výběru nebo montáže okapového systému, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme.
|