Hledat

plastový žlab

zemní vrut

závětrná lišta

plastový svod

vrut terasový

Capacco

Typy šroubováků do každé dílny i domácnosti

 Druhy šroubováků

Šroubovák najde uplatnění snad všude – a rozhodně neplatí, že díky aku variantám už není těch ručních potřeba. Ani v jednom případě si však nevystačíte s jedním typem. Jaké druhy musíte mít a k čemu se vám budou hodit, vám teď vysvětlíme.


Hrot, drážka a to ostatní

Klasický ruční šroubovák má rukojeť a dřík s hrotem. Jednotlivé typy šroubováků se liší zejména tvarem hrotu (např. šestihranný šroubovák) a délkou dříku. Ani všechny rukojeti nejsou zcela stejné, nicméně dnes se v drtivé většině vyrábí z tvrdého plastu, často s protiskluzovou úpravou.

Co se délky dříků týká, pohybují se ve velkém rozmezí, takže na trhu najdete:

Jak už asi tušíte, největší roli při rozhodování o tom, jaký šroubovák kdy použít, hraje jeho hrot, respektive drážka ve vrutu či šroubu. Hrot musí do drážky dokonale zapadnout, musí tedy mít stejný tvar i velikost.

Mimochodem, vše o vrutech najdete v jednom z našich předchozích článků.

typy hrotů u šroubováků

Ploché šroubováky jsou nejstarší

To je dáno tím, že původně se vyráběly pouze vruty s plochou drážkou. Jde o rovnou drážku napříč hlavou a nejčastěji tento typ najdete na starším nábytku. Z této drážky, značené jako (-) nebo PL, šroubovák často vypadává a nevydrží velký krouticí moment, použití elektrického nebo aku šroubováku proto není vhodné. A právě tady přichází na řadu ruční plochý šroubovák.

Přestože těchto vrutů už tolik nenajdete, určitě se vyplatí alespoň jeden plochý šroubovák mít. Nebo jednu sadu s různými rozměry. Pro jistotu.

Tabulka nejpoužívanějších velikostí plochých šroubováků a drážek (uvedeno v mm):

 Hrot šroubováku Drážka
 2  1,6
 2,5  1,6–2
 3,5  2–2,2
 4  2,2–3
 5,5  3,5–3,9
 6,5  4–5,5
 8  4,8–6
 10  6-7
 12  8

Údaje se mohou drobně lišit v závislosti na typu spojovacího materiálu a výrobci.

Plochý šroubovák

Typy křížových šroubováků

Není křížák jako křížák, a to z důvodu, že křížové drážky jsou dvě:

V rámci křížových šroubováků typu PH a PZ najdete na trhu ještě mini křížové šroubováky a sady křížových šroubováků.

Tabulka nejpoužívanějších velikostí křížových šroubováků a drážek (uvedeno v mm):

Hrot šroubováku   Šrouby do kovu a plechu  Vruty do dřeva 
0 1,6–2,2 2
1 2–3,5 2,5–3,5
2 4–5 4–5,5
3 5,5–6,3 6–7
4 8–10 8

Údaje se mohou drobně lišit v závislosti na typu spojovacího materiálu a výrobci.

Křížový šroubovák

Torx šroubováky pro šestiramenné drážky

Šestiramenné hvězdice se zaoblenými paprsky, tak vypadají drážky torx (T, popř. TX). Umožňují spolehlivější práci a vyšší krouticí moment, proto u nich můžete používat aku nebo elektrický šroubovák. Nicméně v případě ručního nářadí potřebujete torx šroubovák ve správné velikosti.

Tabulka nejpoužívanějších torx šroubováků, šroubů a vrutů:

 

Šroubovák Průměr šroubu   Typ drážky ve vrutu
Torx 6 (T6)  M2 TX6
Torx 8 (T8)  M2,5  TX8
Torx 10 (T10)    M3  TX10
Torx 20 (T20)  M4  TX20
Torx 25 (T25)  M5  TX25
Torx 30 (T30)  M6  TX30
Torx 40 (T40)  M8  TX40
Torx 50 (T50)  M10  TX50

Stejně jako u předchozích typů, také zde najdete sady TORX šroubováků, případně TORX šroubováky s otvorem v rukojeti pro zavěšení.

Torx šroubovák

Šroubováky pro ušetření místa a práce

U bitových šroubováků jde totiž jen o jednu rukojeť s dříkem, do něhož upnete potřebný typ hrotu (bitu). Velikosti a tvary bitů odpovídají výše uvedeným typům, nejčastější jsou tedy křížové bity PH i PZ, ploché a torx. Velmi často se tyto šroubováky prodávají již v sadě s několika druhy bitů.

Práci vám velmi usnadní ráčnové šroubováky. Z článku o druzích klíčů už víte, jak funguje ráčnový mechanismus, nicméně opakování je matkou moudrosti. Ústrojí zabírá jen na jednu stranu a při pohybu zpět zuby přeskočí.

Řemeslné šroubováky nejen pro profesionály

Nemusíte být hodinář, abyste využili hodinářský šroubovák. Hodí se na ty nejmenší šroubky, které můžete najít také na brýlích či elektronice.

Stejně tak elektrikářský šroubovák může mít pro své vlastní bezpečí doma každý větší kutil, protože tento nástroj disponuje certifikovanou izolací.

Hodinářské šroubováky

Šroubujte rychle a bezpečně

Použití toho správného šroubováku zjednoduší práci a zajistí větší bezpečnost. V případě špatné volby se vám nástroj může smekat, práce vám nepůjde tak pěkně od ruky a v ohrožení se ocitnou vaše ruce i nervy. Proto si pořiďte vhodné nářadí a buďte připraveni na každou situaci.

 

Nakoupit potřebné šroubováky

 

Vytvořeno07.09.2022

Na vašem soukromí nám záleží

Díky cookies bude na webu vše fungovat a my ho budeme moci dále vylepšovat. Na jiných webech se vám může objevit naše reklama. Pokud souhlasíte, klikněte na Povolit vše.

Povolit všePodrobné nastavení