Typy střech: Čím se liší a podle čeho vybrat

 Panoramatický pohled na střechy domů

Střecha je ozdobou domu, která vás zároveň musí dobře chránit před povětrnostními vlivy. Na výběru správného typu střechy si proto dejte záležet. Aby vám to šlo snáze, připravili jsme pro vás přehled, ve kterém najdete vlastnosti, výhody i nevýhody jednotlivých typů.


V článku najdete:

Jaké typy střech existují?

Typ střechy se nevolí jen z estetického pohledu, je dobré zvážit také umístění stavby a zejména potřebnou velikost podstřešního prostoru.

Střechy můžeme rozdělit z několika hledisek. Podle počtu plášťů existují:

  • Jednoplášťové střechy – nejrozšířenější typ. Díky současným kvalitním hydro a tepelně izolačním materiálům jsou velice vhodné na stavby pro bydlení i další účely, pokud zde není zvýšená produkce vlhkosti (nad 60 % relativní vlhkosti vzduchu).
  • Víceplášťové, zejména dvouplášťové střechy – typické pro větší veřejné či účelové budovy. Horní vrstva plní funkci ochrannou a hydroizolační, spodní vrstva pak tepelně izolační. Prostor mezi vrstvami je odvětráván.

Další způsob dělení je podle sklonu:

  • plochá (rovná) střecha se sklonem do 5°
  • šikmá střecha se sklonem do 45°
  • strmá střecha se sklonem nad 45°

V našem článku se však zaměříme na typ střechy podle tvaru, její výhody, nevýhody a využití. Kromě níže uvedených najdete i celou řadu kombinací tvarů střech.

Sedlová střecha je nejvyužívanější

Sedlová střecha patří k základním jednoduchým typům střech a jde o historicky nejrozšířenější druh v ČR. Najdete ji jak u samostatně stojících rodinných domů, tak i v řadové zástavbě, stejně jako u chalup ve vysokohorských oblastech.

Sedlovou střechu tvoří dvě šikmé střešní roviny spojené v hřebeni a dva štíty. Vidět můžete i obrácenou sedlovou střechu, kdy se dvě šikmé plochy stýkají v úžlabí. Zpravidla bývá jednoplášťová nebo dvouplášťová, ale dělá se i tříplášťová sedlová střecha.

Dům se sedlovou střechou

Sklon sedlové střechy záleží na použité střešní krytině a na případném využití podkrovních prostor. Minimální sklon pro sedlovou střechu bez podkroví je 5°, ale odvíjí se od vybrané střešní krytiny. Pro obytný prostor pod střechou je ideální sklon 35°–45°, který zajistí nejen pohodlné obývání, ale také plynulé odtékání dešťové vody do okapů.

Výhody sedlové střechy:

Nevýhody sedlové střechy:

  • využití podkrovních prostor je limitováno sklonem.

Valbová střecha nemá štíty

Valbová střecha se konstrukčně podobá sedlové, ale na obou koncích má místo štítu dvě šikmé sedlové plochy neboli valby. Tvoří ji tedy čtyři šikmé plochy, přičemž dvě protilehlé mají tvar lichoběžníku a na vrcholu jsou spojeny hřebenem, ostatní dvě mají tvar trojúhelníku a jsou spojeny k lichoběžníkovým stranám.

Existuje také polovalbová střecha, která je rovněž tvořena čtyřmi šikmými střešními plochami a hřebenem, ale má alespoň částečně ponechaný štít.

Valbová střecha je velmi oblíbená u samostatně stojících rodinných domů pro svoji elegantnost. Lze na ni použít prakticky jakoukoli střešní krytinu. Je ideální pro oblasti se silnými dešti a větrnými poryvy. Úhel sklonu valeb pro regiony s mírnými dešťovými srážkami je 5° až 40°, při náročnějších podmínkách 40° až 60°.

Dům s valbovou střechou

Co se obytného podkroví týká, je to u valbové střechy trochu složitější. Podle požadavků na obytnou místnost v prostorách se šikmými stropy dle vyhlášky č. 268/2009 Sb. a ČSN 73 4301 k bydlení lze využít jen střední část podkroví.

Výhody valbové střechy:

  • lepší ochrana před povětrnostními vlivy,
  • elegantní design,
  • útulnější pocit v podkroví.

Nevýhody valbové střechy:

  • složitější konstrukce,
  • vyšší náklady na realizaci,
  • omezené využití podkrovních prostor pro bydlení,
  • chybějící štítové stěny pro umístění oken a prosvětlení podkroví.

Pultová střecha je nejjednodušší typ

Pultová střecha je tvořena jedinou střešní rovinou se sklonem na jednu stranu. Ten může být 5° až 45°, přičemž větší sklon zajišťuje lepší svod vody do okapů. Pultová střecha je oblíbená u moderních pasivních a nízkoenergetických domů, protože snižuje náklady na vytápění. Vhodná je také k zastřešení garáže nebo pergoly. Její výstavba je velmi snadná a rychlá, montáž zvládnete svépomocí.

Plocha střechy by měla být na návětrné straně, naopak zvýšená plocha s okny na straně slunečné. Pro pultovou střechu doporučujeme lehkou plechovou krytinu, asfaltové šindele nebo vláknocementové šablony. Vyvarujte se těžké betonové krytiny nebo pálených tašek.

Dům s pultovou střechou

Výhody pultové střechy:

  • jednoduchá konstrukce,
  • nízká nákladovost při výstavbě,
  • menší potřeba vytápění domu,
  • vhodné pro instalaci solárních systémů.

Nevýhody pultové střechy:

  • při nízkém sklonu může vzniknout problém s odvodem dešťové vody nebo se sněhem,
  • nehodí se proto do horských oblastí.

Stanová střecha příliš neumožňuje obytné podkroví

Stanová střecha je podobná střeše valbové, ale není zakončena hřebenem. Trojúhelníkové střešní roviny se zde sbíhají do vrcholu a tvoří čtyřboký jehlan. Variantou je jehlanová střecha s ostřejším spádem střešních rovin. Standardně jsou oba typy tvořeny čtyřmi střešními plochami.

Stanovou střechu najdete zejména na domech s čtvercovým půdorysem a přízemních bungalovech, oblíbená je také u altánů, pergol a jiných přístřešků. Mívá nižší sklon, takže podkroví lze využít jen jako odkládací prostor. Střešní krytinu pro stanovou střechu je třeba volit s ohledem na nižší sklon.

Dům se stanovou střechou

Výhody stanové střechy:

  • jednoduchá konstrukce,
  • estetický architektonický prvek,
  • možnost převisů pro zastínění oken,
  • ochrana prostoru pod střechou ze všech stran.

Nevýhody stanové střechy:

  • menší podstřešní prostor,
  • pracnější pokládka střešní krytiny s většími materiálovými ztrátami.

Mansardová střecha představuje originální geometrii

Zde se jedná v podstatě o variantu sedlové střechy, kdy je každá šikmá střešní plocha mezi hřebenem a okapem ještě jednou zalomena. Zatímco spodní střešní rovina má velký sklon, ta horní ho má naopak mírný. Prostor pod touto střechou se nazývá mansarda.

Mansardová střecha se často kombinuje ještě s okny a balkony, čímž domu dodává jedinečnost. Typicky můžete mansardovou střechu vidět na starších rodinných i činžovních domech a vilách. Dnes se tento typ využívá zejména při rekonstrukci, kdy nechcete řešit stavbu dalšího patra, protože zvyšuje využitelnost podkroví.

Rozlišujeme dva druhy:

  • pravá mansardová střecha, kde spodní část ustupuje za rovinu fasády,
  • falešná mansardová střecha, kde se ve skutečnosti jedná o sedlovou či valbovou střechu, na kterou navazuje pokládka tašek z vrchního patra budovy.

Dům s mansardovou střechou

Mansardové střechy se v minulosti nejvíce pokrývaly pálenými taškami nebo šindelem. V současnosti lze použít všechny typy krytin vhodné pro vyšší sklon. Ten je u spodní, strmější části nejčastěji v rozmezí 60°až 80°, horní sklon se pohybuje mezi 30°a 50°.

Výhody mansardové střechy:

  • lepší využití obytného prostoru v podkroví,
  • originální vzhled.

Nevýhody mansardové střechy:

  • náročnější konstrukce,
  • nákladnější realizace.

Jak vybrat

Teď už znáte typy střech rodinných domů i jiných staveb. Co tedy vzít v úvahu, když se rozhodujete mezi sedlovou a valbovou střechou, případně vás zaujala úplně jiná?

Z hlediska finančních možností jsme seřadili tvary střech od nejlevnějších po nejdražší.

  1. Sedlová a pultová.
  2. Stanová, případně jehlanová.
  3. Valbová, polovalbová a mansardová.

A pak samozřejmě záleží, jestli chcete mít obytné podkroví. Pokud ano, nejlepší volbou je střecha mansardová a sedlová, přičemž u ní hraje velkou roli sklon střechy. Méně výhodnější je střecha valbová/polovalbová, s pultovou a stanovou na obytné prostory pod střechou zapomeňte.

Dbejte na kvalitu

Ať už si zvolíte jakýkoli typ střechy, všechny materiály vybírejte od prověřených výrobců a hledejte zkušené řemeslníky. Střecha by měla něco vydržet. Spoustu potřebných produktů ve vysoké kvalitě naleznete u nás, tak se bez obav pusťte do nakupování třeba hned teď.

Vytvořeno11.04.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše