Venkovní kuchyně pod pergolou

Venkovní kuchyně pod pergolou

Čím dál více lidí podléhá kouzlu venkovního stolování a je skvělé, že si ho můžeme dopřávat nejen na zahrádkách restaurací, ale i v domácím prostředí. Posezení na zahradě s rodinou či přáteli a se spoustou lahodných pokrmů a nápojů vám umožní funkční i stylová venkovní kuchyně pod pergolou. Ta se stane příjemným prostorem nejen pro vaření a grilování, ale také pro trávení volného času a odpočinek. Co všechno je potřeba zvážit, než začnete stavět?


Místo aneb zahradní kuchyně nebude sedět v koutě

První věcí, kterou pečlivě promyslete, je umístění vaší nové zahradní kuchyně. Počítejte s tím, že na vybudování tohoto stylového přístřešku budete potřebovat minimálně 12 metrů čtverečních. Samozřejmě záleží, co vše bude kuchyň obsahovat a kolik do ní můžete investovat.

Kuchyň by měla být dobře přístupná a situovaná do středu dění. Může navazovat na terasu, stát v blízkosti bazénu a tak dále. Vše už pak záleží na vašich preferencích a možnostech. Zajímavou variantou může být také přistavení venkovní kuchyně k vašemu domu.

Důležitý aspekt je udržení soukromí a odklonění mimo ulici a pohledy sousedů. V úvahu vezměte také umístění vzhledem k světovým stranám. Nejvýhodnější se z tohoto pohledu jeví orientace směrem na jih, díky čemuž bude prostor prosvětlený.  

 

Kuchyně v zahradě

Vybavení kuchyně

Dostáváme se k bodu, kde se můžete opravdu rozmáchnout, a to vybavení kuchyně. Jestli bude vaše nová kuchyně praktický kombík, nebo vytuněný sporťák, to už záleží jen na vás a na tom, jak hodláte tuto venkovní stavbu využívat. Chybět by vám ovšem nemělo několik základních věcí, mezi které patří:

  • Sporák – nejlepší bude ten s litinovými ploténkami.
  • Pracovní deska a skříňky – pro pohodlnou přípravu pokrmů a uskladnění potřebného příslušenství a nádobí. Nezapomeňte také na odpadkový koš.
  • Dřez a voda v kohoutku – přivedená voda a dřez se zabudovaným odpadem by měly být samozřejmost.
  • Osvětlení – umožní vám užít si pobyt venku i po setmění. Více se o něm dozvíte v našem článku Jak osvětlit pergolu, abyste se v ní cítili dobře.
  • Sezení – vyberte si takový nábytek do letní kuchyně, který bude nejlépe rezonovat s vaším vkusem a usadíte na něj všechny své hosty.

Základní vybavení můžete ještě doplnit podle libosti dalšími vychytávkami:

  • Otevřené ohniště – na grilování všeho druhu. Nejčastěji se griluje hovězí nebo vepřové maso, jako kvalitní zdroj bílkovin. V posledních letech je velmi oblíbená i grilovaná zelenina, např. cukety, rajčata, papriky nebo brambory.
  • Udírna – je možné ji napojit na sporák a užívat si delikates, jako je maso pečené a zároveň uzené.
  • Pec na chléb a pizzu – krásně vypečený chléb nemá konkurenci.
  • Lednice – pokud se vám nechce stále běhat pro pivo, víno a další chlazené nealko i alko nápoje.
  • Zastřešení – jestliže se pro střešní krytinu rozhodnete, pokládá se jako poslední. Zajímavým řešením mohou být i pergoly se stahovací střechou.
  • Květinová výzdoba – dodá vám pocit útulnosti. Pergolu můžete ozdobit popínavými rostlinami nebo květinami v závěsných květináčích.

Osvětlení venkovní kuchyně

 


Konstrukce zahradní kuchyně

V zásadě se budete rozhodovat mezi třemi základními typy konstrukce, a to zděnou, kamennou, nebo dřevěnou. Zděná konstrukce je zřejmě nejčastější volbou pro svou nenáročnost a trvanlivost. Kamenná verze působí rustikálně. Dřevěná konstrukce je čím dál populárnější, ale určitě je potřeba jí věnovat více péče. Nepodceňte povrchovou úpravu dřeva, která značně ovlivní jeho životnost.

 

Zděná venkovní kuchyň

 

Kamenná venkovní kuchyň

 

Dřevěná venkovní kuchyň

 


Je nutné stavební povolení?

U stavby zahradní kuchyně se bez stavebního povolení možná obejdete, ale jen v případě, že se vejdete do půdorysu 25 metrů čtverečních. Nad tento limit je již potřeba si stavební povolení zajistit.

 

Vytvořeno20.05.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše