Vše co potřebujete vědět o chemické kotvě

Kdy stačí použít hmoždinku a kdy je vhodnější chemická kotva? Nejen na tuto otázku vám odpovíme. V našem krátkém přehledu najdete jednoduchý návod, který vám ukáže, že instalace chemické kotvy není nic složitého. Máme pro vás i tip, jak postupovat, abyste jednu náplň mohli použít vícekrát.

Co je chemická kotva a kde se používá
Co je chemická kotva a kde se používá Novinky

Chemická kotva je alternativou klasické hmoždinky. Slouží tedy k upevnění vrutů, či šroubů ve zdivu. Je často také označována jako chemická hmoždinka, nebo chemická malta.

Nejčastější použití chemické kotvy

  • narušené zdivo
  • v blízkosti rohů
  • hodně namáhané spoje
  • upevnění těžkých předmětů

Jak funguje chemická kotva

Jedná se o rychletvrdnoucí polyesterovou nebo vinylesterovou pryskyřici s obsahem cementu, laicky řečeno ukotvený předmět do zdiva doslova zatvrdne. Odborně jde o provázání strukturálních povrchů mezi kotvou a pryskyřicí a mezi pryskyřicí a zdivem.

 

 

Rozdíl mezi chemickou a klasickou hmoždinkou
Rozdíl mezi chemickou a klasickou hmoždinkou Novinky

Významným faktorem je výrazně vyšší nosnost chemické kotvy a také to, že omezuje pnutí ve zdivu. Výsledkem je tak pevnější a odolný spoj. V přepočtu na pevnost v tahu se jedná o vysoce pevnostní spoje, díky kterým se chemické kotvy využívají ve stavebnictví.

Pro běžné používání v domácnosti zpravidla stačí využít klasickou hmoždinku. Pokud se však rozhodneme připevnit těžší předměty, jako je umyvadlo, závěsný záchod, nebo dokonce markýza či lehčí konstrukce, je už lepší zvolit hmoždinku chemickou, tedy chemickou kotvu. Práce s chemickou kotvou je velmi snadná, jak zjistíte níže.

Cena chemické kotvy

Cena jednoho balení chemické kotvy se odvíjí od výrobce i od velikosti a typu. Pohybuje se v rozmezí od 120 do 600 Kč. Setkáte se však i s chemickou kotvou v ceně až dvojnásobné, a to v případě epoxyakrylátového složení.

Chemická kotva do betonu se cenou nijak výrazně neliší od ostatních, vždy záleží na výrobci a velikosti balení.

Pro zjištění, jak rychle chemickou kotvu spotřebujete, využijte „kalkulačku spotřeby chemické kotvy“ na internetu.

 

Rozdíly v kotvení do různých materiálů
Rozdíly v kotvení do různých materiálů Novinky

Chemická kotva se používá pro kotvení do celé řady tvrdých materiálů s výjimkou dřeva. Není tedy vhodná ani na montáž dřevěných montovaných domů. Uplatnění nachází jak v případě dutého, tak plného zdiva. Níže jsou uvedeny rozdíly kotvení do různých materiálů, což má vliv hlavně na průměr otvoru. Ten volíme v závislosti na velikosti kotvícího materiálu a právě struktuře zdiva.

U plných materiálů by měl mít otvor přibližně 0 2 mm větší průměr, než je velikost vrutu či šroubu. U dutého zdiva se do vyvrtaného otvoru nejprve vsune plastové, nebo kovové sítko. Jemu by měl průměr otvoru odpovídat. Následně otvor vyplníme hmotou kotvy.

V případě plného zdiva se otvor zaplní přibližně do jedné poloviny až do dvou třetin, u dutého zdiva se otvor se sítkem plní celý.

Plastová sítka jsou určena pro menší průměry šroubů a jsou k dostání v různých délkách. Kovová se prodávají po metrech a lze si je následně krátit na požadovanou délku.

Kotvení pozednice chemickou kotvou

Kotvení pozednice, na které leží celá váha nosné konstrukce střechy, je náročná záležitost. Podle stavařů je i v tomto případě nejlepší volbou chemická kotva, ale jen určitý typ. Respektive polyesterová kotva je do venkovního prostředí naprosto nevhodná, použijte tedy epoxyakrylát nebo vinylester.

Chemická kotva a doba tvrdnutí

Na konečné vytvrzení je sice třeba počkat v řádu desítek minut až jednotek hodin, ale chemická kotva začíná tuhnout již během několika minut. Doba tvrdnutí závisí na přesném složení kotvy a také na teplotě materiálů a okolí. Obecně se dá říci, že čím je tepleji, tvrdne kotva rychleji.

Tvrdnutí chemické kotvy v tabulce

Pro příklad jsme použili produkt SCELL-IT Chemická kotva ECO.

 Teplota 5 ℃ 10 ℃ 20℃ 30 ℃ 35 ℃
 Doba gelovatění a zpracování   25 min 15 min 6 min 4 min 2 min
 Plná doba vytvrzení  120 min   80 min   45 min   25 min   20 min 
 

Chemická kotva - návod
Chemická kotva - návod Novinky

Jestliže dodržíte jednotlivé kroky obsažené v tomto návodu, je použití chemické kotvy velmi snadné. K její aplikaci vám bude na většinu produktů stačit pouze běžná vytlačovací pistole. Při výběru profesionálního balení je už nutné použít i speciální pistoli.

Postup montáže chemické kotvy:

  1. vyvrtáme otvor
  2. vysavačem, či speciálním kartáčkem ho zbavíme prachu
  3. pomocí pistole a míchací špičky aplikujeme chemickou kotvu
  4. vzápětí našroubujeme vrut, šroub apod.
  5. počkáme na zatvrdnutí chemické kotvy

TIP: Zhlédněte, jak aplikovat chemickou kotvu do betonu – videí s tímto tématem najdete na internetu mnoho. 

Jak hluboko chemickou kotvu aplikovat

Hloubka otvoru závisí na typu kotvy, kterou hodláte použít. Vždy se držte pokynů výrobce.

Jak odstranit chemickou kotvu

Vzhledem k její odolnosti a pevnosti je to docela oříšek, kotvu zcela odstranit nelze. Řešením je odříznout zakotvený předmět, důkladně zbrousit část, která ve zdi zůstane, a nakonec místo přeštukovat.

 

Na co si dát u chemických kotev pozor!
Na co si dát u chemických kotev pozor! Novinky

Před samotnou montáží si připravte všechny potřebné nástroje i kotvící materiál. Chemická kotva začíná tuhnout během několika málo minut.

Pokud budete chemickou kotvu využívat v interiéru je důležité vybrat produkt, který neobsahuje rakovinotvorný styren. Tento údaj je uveden na etiketě výrobku nebo v technickém listu.

Tip na závěr

Pokud kotvu nespotřebujete celou, nesundávejte míchací špičku, ta poslouží jako víčko, při dalším kotvení pouze nahradíte starou míchací špičku za novou a můžete kotvit dál. Díky tomu nebude nutné kupovat hned novou kotvu.

 

Vytvořeno20.01.2020

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše