Vše co potřebujete vědět o chemické kotvě

Kdy stačí použít hmoždinku a kdy je vhodnější chemická kotva? Nejen na tuto otázku vám odpovíme. V našem krátkém přehledu najdete jednoduchý návod, který vám ukáže, že instalace chemické kotvy není nic složitého. Máme pro vás i tip, jak postupovat, abyste jednu náplň mohli použít vícekrát.

Co je chemická kotva a kde se používá
Co je chemická kotva a kde se používá Novinky

Chemická kotva je alternativou klasické hmoždinky. Slouží tedy k upevnění vrutů, či šroubů ve zdivu. Je často také označována jako chemická hmoždinka, nebo chemická malta.

Nejčastější použití chemické kotvy

  • narušené zdivo
  • v blízkosti rohů
  • hodně namáhané spoje
  • upevnění těžkých předmětů
 

Rozdíl mezi chemickou a klasickou hmoždinkou
Rozdíl mezi chemickou a klasickou hmoždinkou Novinky

Pro běžné používání v domácnosti zpravidla stačí využít klasickou hmoždinku. Pokud se rozhodneme připevnit težší předměty, jako jsou umyvadlo, závěsný záchod, nebo dokonce markýza či lehčí konstrukce, je už lepší zvolit hmoždinku chemickou, tedy chemickou kotvu. Chemická kotva má výrazně vyšší nosnost a také omezuje pnutí ve zdivu. Výsledkem je tak pevnější spoj.

Cena chemické kotvy

Výsledná cena chemické kotvy se odvíjí od výrobce i od velikosti a typu. Pohybuje se v rozmezích od 120 do 600 kč.

 

Rozdíly v kotvení do různých materiálů
Rozdíly v kotvení do různých materiálů Novinky

Průměr otvoru volíme v závislosti na velikosti kotvícího materiálu a struktuře zdiva.

U plných materiálů by měl mít otvor přibližně 0 2 mm větší průměr, než je velikost vrutu či šroubu. U dutého zdiva se do vyvrtaného otvoru nejprve vsune plastové, nebo kovové sítko. Jemu by měl průměr otvoru odpovídat. Následně otvor vyplníme hmotou kotvy.

V případě plného zdiva se otvor zaplní přibližně do jedné poloviny až do dvou třetin, u dutého zdiva se otvor se sítkem plní celý.

Plastová sítka jsou určena pro menší průměry šroubů a jsou k dostání v různých délkách. Kovová se prodávají po metrech a lze si je následně krátit na požadovanou délku.

Chemická kotva začíná tuhnout během několika minut - v závislosti na jejím přesném složení a také na teplotě materiálů. Na konečné vytvrzení je třeba počkat v řádu desítek minut až jednotek hodin.

 

Chemická kotva - návod
Chemická kotva - návod Novinky

Jestliže dodržíte jednotlivé kroky obsažené v tomto návodu, je použití chemické kotvy velmi snadné. K její aplikaci vám bude na většinu produktů stačit pouze běžná vytlačovací pistole. Při výběru profesionálního balení je už nutné použít i speciální pistoli.

Chemická kotva se používá pro kotvení do celé řady tvrdých materiálů s výjimkou dřeva. Není tedy vhodná ani na montáž dřevěných montovaných domů.Uplatnění nachází jak v případě dutého, tak plného zdiva. Níže jsou uvedeny rozdíly kotvení do různých materiálů.

Postup montáže chemické kotvy:

  1. vyvrtáme otvor
  2. vysavačem, či speciálním kartáčkem ho zbavíme prachu
  3. pomocí pistole a míchací špičky aplikujeme chemickou kotvu
  4. vzápětí našroubujeme vrut, šroub apod.
  5. počkáme na zatvrdnutí chemické kotvy
 

Na co si dát u chemických kotev pozor!
Na co si dát u chemických kotev pozor! Novinky

Před samotnou montáží si připravte všechny potřebné nástroje i kotvící materiál. Chemická kotva začíná tuhnout během několika málo minut.

Pokud budete chemickou kotvu využívat v interiéru je důležité vybrat produkt, který neobsahuje rakovinotvorný styren. Tento údaj je uveden na etiketě výrobku nebo v technickém listu.

TIP

Pokud kotvu nespotřebujete celou, nesundávejte míchací špičku, ta poslouží jako víčko, při dalším kotvení pouze nahradíte starou míchací špičku za novou a můžete kotvit dál. Díky tomu nebude nutné kupovat hned novou kotvu.

 

Vytvořeno20.01.2020