Vybavení dílny pro kutily začátečníky i profíky

 Vybavení dílny

Získat plnohodnotné vybavení dílny rozhodně není jednorázová záležitost. Je to dlouhodobý proces, který se vyvíjí přímo úměrně vaší kutilské vášni. Podívejte se, čím vším může správná dílna disponovat, a zjistěte, zda vám něco nechybí.


Univerzální vybavení dílny neexistuje, je to jen na vás

Vybavení dílny či garáže se bude lišit podle toho, jak moc velký kutil jste. Pokud svépomocí děláte jen běžné opravy a údržbu, vystačíte si se základním domácím nářadím. Pokud se nebojíte větších projektů, určitě vybavení domácí dílny značně rozšíříte.

Také záleží na tom, kam své kutilské schopnosti zaměřujete. Některé náčiní využijete při práci se dřevem, jiné zase při stavebních činnostech. Proto jsme pro vás přehled nářadí do dílny rozdělili podle těchto faktorů. Ať se lépe zorientujete.

Nářadí pro domácí kutily, které mít musíte

Úplným základem by mělo být ruční pracovní nářadí a pomůcky, se kterými zvládnete nevyhnutelnou údržbu domácnosti. Bez některých se neobejde ani nekutil, třeba baterie v dětských hračkách bez šroubováku prostě nevyměníte.

Takže tady je zdravé jádro vybavení do dílny:

Tohle je ta nejzákladnější výbava, kterou by měl mít doma každý – kutil/nekutil, dílna/nedílna.

Sada šroubováků

 

Co do dílny zkušenějších?

Posuneme-li se k širšímu záběru kutilských činností, přichází na řadu například:

Hodit se může také pásmo, pila a žebřík nebo štafle. Skvělou vychytávkou do dílny jsou vytlačovací pistole, díky nimž můžete sami aplikovat chemickou kotvu nebo PUR pěnu. Mimochodem, přečtěte si vše o chemické kotvě, ať vám jde aplikace pěkně od ruky.

Pokud se chystáte vrtat do tvrdých materiálů, budete potřebovat vyšší výkon, než nabízí AKU vrtačka. Pro takové případy je dobré mít ve výbavě vrtačku s příklepem.

Pravděpodobně oceníte také manipulační techniku. Dílenský vozík nebo rudl jistě využijete i jinak než jen při kutění. Stejně jako zvedák či kladka se ve vybavení garáže neztratí.

Ale co je opravdu zásadní – dostatečně stabilní pracovní stůl, jehož velikost bude odpovídat prováděným činnostem. V menších dílnách se uplatní rozkládací model, pokud ale máte prostoru více, rozhodně doporučujeme pořídit si pevný a rozměrný ponk.

Truhlářské nářadí pro ruční práci

Mezi základní vybavení domácí truhlářské dílny (kromě již výše uvedeného) rozhodně patří:

Nezapomeňte ani na natírací štětce, protože dřevo se musí vždy řádně ošetřit, hodit se bude také tesařská tužka. A jelikož při práci se dřevem vznikají piliny a jemný prach, věřte, že uvítáte i odsavač.

Vybavení truhlářské dílny

Nářadí pro kutily–stavaře

Je jasné, že vy se bez zednických potřeb neobejdete. A nejde jen o ty menší, jako jsou lžíce, hladítka nebo fanky. Nezbytná je také míchačka a prohazovací síto nebo katro (nazýváno také jako „kátrovačka”). Určitě využijete i stavební kozu, kterou ve finále oceníte také při domácím truhlaření.

Pokud své stavařské nadšení berete opravdu z gruntu, respektive od začátku až do konce, pravděpodobně práci zakončujete výmalbou. V takovém případě si na seznam nářadí do dílny zařaďte také malířské potřeby. Pokud chcete jít ještě dál a nebojíte se pokládání dlažby, hodit se vám bude řezačka na dlažbu.

Možná si v rámci svých stavařských schopností troufnete také na záležitosti pokrývačské či klempířské, koneckonců garáž nebo přístřešek potřebují i střechu a okapový systém. Načerpejte vědomosti v článcích Jak na ideální sklon střechy a vhodnou střešní krytinu a Montáž okapů svépomocí, určitě v nich objevíte i další nápady do dílny.

  

Ochranné pomůcky jsou nezbytnou součástí vybavení dílny

Ať už kutíte pro radost, nebo z nutnosti, vždy dbejte o své bezpečí. Vybavte se osobními ochrannými prostředky v závislosti na povaze vašich činností. Mezi tyto pomůcky patří:

Pokud používáte svářečku, nesmí vám chybět svářečská kukla.

ochranné pomůcky do dílny

Mezi vybavení dílny nepatří jen nářadí

Kromě samotných nástrojů vám samozřejmě nesmí chybět spojovací a uchycovací materiál, jak jsou vruty, šrouby, hmoždinky a další. K jejich správnému výběru vám pomohou články Vše, co potřebujete vědět o vrutech a Jak se vyznat ve světě hmoždinek.

Pak jsou tu různá lepidla a maziva, ale to už je samostatné téma, kterému se podrobněji můžeme věnovat v budoucnu.

A od otázky „Jaké nářadí do dílny?” se dostáváme k samotné organizaci dílny. Její vybavení musíte uložit tak, aby bylo přehledné a snadno dosažitelné. Tady samozřejmě záleží, kolika nástroji disponujete a jak velká je vaše dílna.

Postavit do ní můžete stěny na nářadí se šikovnými držáky, nebo regály, do kterých umístíte zásuvky, kufry a organizéry. Členité přihrádky kufrů a organizérů do dílny zajišťují přehledné uspořádání, uzavíratelná víka zase zaručí, že na nářadí nebude usedat prach.

Eventuálním řešením mohou být kovové skříňky. Vždy si však hlídejte dostatečnou nosnost, protože většina dílenských nástrojů bývá těžká.

V neposlední řadě určitě oceníte také opasky a pouzdra na nářadí. Pokud máte svojí dílnu na odlehlejším místě jistě se vám bude hodit také nezávislý zdroj elektřiny.

 

Jak vybírat hobby nářadí pro kutily

Doporučujeme se vždy nejprve dobře seznámit se všemi parametry nástroje. Před volbou konkrétního modelu si najděte recenze zákazníků, které jsou užitečnější než popis výrobce a poskytnou reálnější představu o produktu. U dražších přístrojů zvažte, zda je opravdu budete používat tak často, aby se vám koupě vyplatila. Někdy může být levnější občas si je zapůjčit.

Nástrojům do dílny se meze nekladou a jistě postupně objevíte spoustu dalších vychytávek pro kutily, po kterých zatoužíte. Neváhejte a vybírejte z kategorie Stavba a dílna.

 

Vytvořeno07.02.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše