Založení trávníku krok za krokem

 Založení trávníku

Pro založení trávníku je nejlepším obdobím podzim, hned po něm pak jaro. Ať už se rozhodnete pro výsev trávníku na podzim, nebo ne, přečtěte si rady, jak založit trávník, jak o něj následně pečovat a na co si dát pozor. Nezapomeňte ani na dostatečný přístup vzduchu. Důležitá je proto vertikulace a provzdušnění trávníku.


Kdy zasít trávu – to je, oč tu běží

Lehce jsme tento aspekt nakousli v úvodu. Setí trávy na podzim je ideální, a to hned z několika důvodů:

  • větší vlhkost (půdní i vzdušná) – trávník nebudete muset zalévat,
  • nižší teploty – nedojde ke „spálení” trávy,
  • menší zátěž trávníku – v zimě není tolik pošlapáván,
  • absence plevelu,
  • přítomnost mnoha přírodních živin.

Ptáte-li se, do kdy vysévat trávník na podzim, tak do konce října. Na setí trávy v listopadu již pozor, hrozí riziko, že semínka nestihnou zapustit, pokud přijde zima dříve. V případě mírné zimy se jim však bude dařit.

Pokud tedy podzim pokročí, doporučili bychom vám spíše počkat na jaro. Například v dubnu již půda není tolik promrzlá a je ideální teplota pro výsev trávy – není ještě velké horko a sucho.

Jakou směs zvolit

V případě nového trávníku záleží na zátěži, které bude vystaven, a na četnosti sečení.

  • Pro zahradu u rodinného domu je vhodná parková směs.
  • U více zatěžovaných trávníků (převážně sportovního charakteru) zvolte speciální směs Sport.
  • Chcete-li zatravnit velkou plochu, kterou budete sekat jen občas, sáhněte po luční směsi.

Pro dosévání trávníku existují směsi k tomu určené. Ty obsahují odrůdy, které rychle vyklíčí a snadno se množí. Travní směsi postupně ztrácejí klíčivost, proto nepoužívejte osiva starší než 2 roky.

Travní směs park

Kolik osiva potřebujete?

Spotřebu osiva na m2 najdete na obalu, ale doporučujeme použít o cca 10 % více pro případ, že některá semínka nevyklíčí. Větší dávky byste měli vysít hlavně u obrubníků, jelikož kameny, lemy a palisády drží teplo a půda se v jejich okolí více zahřívá. Toto navýšení určitě vezměte při výpočtu spotřeby v potaz.

Nejčastěji se při výsevu používá množství 25–30 g/m2.

 

Pro výsev trávy půdu dobře připravte

Správně připravená zem je základem k vyklíčení bohatého a zdravého trávníku. Jak na to?

  1. Půdu důkladně zryjte. Nemusíte do velké hloubky, 20 cm stačí.
  2. Zlikvidujte veškerý plevel. Buď ručním vytrháním, nebo použitím herbicidu na plevel. Dejte pozor, aby přípravek byl opravdu jen na dvouděložný plevel, s likvidátorem veškeré zeleně vám tráva nevyroste.
  3. Odstraňte kameny, kořeny a jiné nečistoty.
  4. Podle svých časových možnosti nechte půdu týden až dva bez dalšího zásahu odpočívat. Pokud za tu dobu vyroste další plevel, opět ho zničte.
  5. Příprava půdy pro trávník zahrnuje také obohacení speciálním substrátem, v případě kyselé půdy (pH nižší než 5,5) použijte vápno.
  6. Nakonec přichází precizní zarovnání hráběmi, v případě velkých nerovností válcem.

Optimální půda pro nový trávník je středně těžká. V případě založení trávníků na jílovité půdě do ní nejprve přidejte písek. Založení trávníku do písku vyžaduje obohacení humusem.

 

Jak zasít trávník

Činnost to není složitá, ale vyžaduje především pečlivost. Nejdůležitější podmínkou je pravidelné rozmístění travní směsi.

U menších ploch můžete přistoupit k ručnímu setí trávy. Pro splnění podmínky pravidelnosti si plochu rozdělte na menší části. Pomocí provázku si vytvořte čtvercovou síť, každý čtverec systematicky projděte a rozhozem rozsévejte. Druhou možností je výsev trávníku do kříže – nejdříve rozséváte podélně, poté napříč.

V obou případech platí tato doporučení:

  • Před začátkem výsevu směs dobře promíchejte.
  • Snažte se do dlaně brát vždy přibližně stejné množství.
  • Nejdříve proveďte osetí krajů.
  • Výsev provádějte za úplného bezvětří.

Pro usnadnění práce můžete použít sypací vozík, ale i v tomto případě dodržte rovnoměrné rozmístění.

Sypací vozík na trávu

 

Závěrečné práce při zakládání trávníku

Aby vítr čerstvé osení neodvál nebo ho nesezobali ptáci, je nutné směs do půdy velmi opatrně zapravit hráběmi (stačí 0,5 cm) a přejet válcem. Osivo lze nechat ležet bez zapravení, ale bude tak více vystaveno rozmarům přírody a šance na hustý trávník se sníží.

V úplném finále nezapomeňte na zavlažování, zvláště při výsevu trávníku na jaře. Pokud kropíte hadicí, přečtěte si o nich všechno potřebné v článku Jak vybrat nejlepší zahradní hadici. V každém případě však zabraňte vzniku kaluží. Pokud zasejete na podzim, o závlahu se vám postará sníh. V případě velkého množství ho ale odstraňte, hrozí totiž vznik plísně.

Kdy hnojit trávník po zasetí

Vzhledem k tomu, že jste půdu obohatili již při přípravě, není momentálně hnojení nutné. Na otázku „kdy hnojit nový trávník” odpovídáme, že po prvním sekání. Buď můžete nechat posekanou trávu ležet jako mulčovací materiál, nebo aplikovat trávníkové hnojivo. Nikdy ho však nedávejte na čerstvě posekaný trávník.

 

Za jak dlouho vyroste trávník

Musíme si uvědomit, že se jedná o travní směsi, tudíž každý druh má jinou dobu klíčení. První stébla můžete očekávat po 7 dnech, to bude pravděpodobně jílek vytrvalý, nejpomalejší odrůda (lipnice luční) vyroste za 4 týdny. Někteří výrobci však osivo ošetřují látkami urychlujícími klíčení travního semene, taková lipnice pak vyraší již během 14 dnů.

 Délka růstu trávy

 

Nejste-li si jisti kvalitou osiva (např. z důvodu stáří), proveďte nejprve orientační zkoušku klíčivosti. Potřebovat budete:

  • misku,
  • vlhkou buničinu,
  • průhledný kryt,
  • několik travních semínek (předem spočítané množství).

Do misky dejte buničinu, na ni semínka a přiklopte. Výsev udržujte stále vlhký, pravidelně ho kontrolujte a odstraňujte vyklíčená semena, jejichž množství evidujte. Je rozdíl v tom, za jak dlouho vyroste zasetý trávník a kdy ho budete moci plnohodnotně používat, a to několik měsíců. Výsledný a úplný efekt uvidíte až po druhé sezóně.

 

Kdy sekat nový trávník a jak o něj pečovat

Sekejte, když trávník naroste do výšky 10 cm, počítejte, že to bude nejdříve 5 týdnů od zasetí. Sekat musíte opravdu velmi opatrně, protože rostlinky ještě nemají dost kořenů a jsou slabé. Pro první sečení je vhodné použít kosu nebo srp. Zkraťte na výšku asi 5–6 cm, sportovní trávníky lze zkrátit na 3–4 cm.

Délka růstu trávy

O hnojení jsme se již zmiňovali, ale pro jistotu malé shrnutí:

Nikdy nehnojte ihned po sekání. Nový trávník potřebuje také vydatnou zálivku, vše o zavlažování trávníku si přečtěte v článku.

Nezapomeňte ani na dostatečný přístup vzduchu. Pravidelně odstraňujte mech a odumřelé části rostlin.

Dosev trávníku

Po prvním sekání uvidíte, jak se vám podařilo rovnoměrné rozmístění. Nejspíše objevíte nějaká holá místa, a to i z důvodu nenaklíčení všech semínek. Tento problém vyřešíte dosevem.

  1. Zakupte směs pro dosev, ideálně od stejného výrobce jako původní směs.
  2. Holá místa lehce nakypřete motyčkou.
  3. Osivo promíchejte a dosejte.

Cena založení trávníku

Co se osiva týká, orientační cena za m² vychází na cca 5 Kč. Finální cena se pak odvíjí nejen od celkové rozlohy budoucího trávníku, ale také od ceny ostatních nezbytných součástí procesu (hnojivo, popř. vápno, voda, směs pro dosev atd.).

Shrnutí založení trávníku: postup a potřeby

Postup Potřeby
1. Příprava půdy Rýč, herbicid na plevel, kolečko, vyživující substrát, případně dusíkaté vápno, hrábě, válec.
2. Výsev trávy Travní směs (osivo), provázek, sypací vozík, hrábě, válec.
3. Péče o zasetý trávník    Hadice, popř. zavlažovací systém, kosa nebo srp, popř. sekačka, trávníkové hnojivo.
4. Dosev trávníku Motyčka, směs pro dosev.
Vytvořeno30.11.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše