Zateplením podkroví ušetříte peníze a zvládnete ho sami

 Zateplení podkroví

Víte, že špatně zateplenou střechou může unikat až čtvrtina tepla? Tento nežádoucí únik je v současné době luxus, který si může dovolit málokdo. Nejen rostoucí ceny energií nás nutí hledat další možnosti, kde ušetřit, a jednou z nich je zateplení střechy svépomocí.


Zateplení půdy starého domu se vyplatí

Na tepelnou izolaci střechy musíte pohlížet jako na dlouhodobou investici. Přinese úspory nákladů nejen na vytápění, ale také na chlazení (klimatizaci). Přitom se jedná o DIY projekt, který zvládnete za víkend sami. Pokud se vám však během procesu „připletou“ do cesty elektroskříně nebo kabely, nezapomeňte přizvat elektrikáře.

Jestliže řešíte dodatečné zateplení podkroví, kdy už nějakou izolaci umístěnou máte, zkontrolujte, zda původní výplň není stlačená, mokrá nebo plesnivá. Takovou určitě zlikvidujte, svou funkci už neplní.

Druhy izolací do podkroví

Přestože se často setkáváme s výrazem „vata na zateplení půdy“, o měkkou bílou vatu se rozhodně nejedná. Nejvíce používané tepelné izolace se dělí podle materiálu na:

  • kamenné neboli čedičové,
  • skelné,
  • deskové z polyisokyanurátu.

Pro zateplení krovu svépomocí doporučujeme skelnou izolaci, protože její transport a instalace jsou nejsnazší. Pokud vám při zateplení střechy nejvíce záleží na ceně, pak sáhněte po kamenné izolaci. Je nejlevnější a ani u ní se montáže nemusíte bát, zvládne ji jeden člověk.

Čedičová izolace

Jak zateplit střechu krok za krokem

Ještě než se do celé akce pustíte, měli byste oslovit statika. Krov nese váhu střešní krytiny i ostatních vrstev, celoplošné zateplení znamená další nezanedbatelnou zátěž. Jedině odborník posoudí, zda nebude potřeba nejprve zpevnit krov.

Rošt pro zateplení půdy a pokládka izolace

Pro snazší ukotvení izolace si vyrobte rošt z lehkých dřevěných latí nebo hliníkových profilů. Tyto latě (profily) připevněte na trámy, aby vám vznikla mřížka.

Rozmyslete si, kam izolaci umístíte. Máte dvě možnosti:

  • mezi a pod krokve,
  • mezikrokevní a nadkrokevní izolace.

Samotná mezikrokevní izolace je z hlediska energeticky úsporného zateplení nedostačující.

Izolaci nařežte podle pravítka větším nožem a pásy umístěte do jednotlivých polí roštu. Velikost jednotlivých dílů by měla být o něco větší než okénka mřížky (roštu), abyste dosáhli maximálního utěsnění. Pokládat začněte odspodu nahoru, díly se o sebe opřou a nebudou sklouzávat.

Řezání skelné vaty

Doporučená tloušťka izolace podkroví a další tipy

Tloušťka izolace střechy by měla být minimálně 300 mm. Pokud bude menší, stavba nesplní požadované normy, poruší vyhlášku o hospodaření s energiemi a vy nic neušetříte.

Dodržte také další doporučení, a to pro bezpečnou práci:

  • Chraňte se rukavicemi, respirační rouškou a brýlemi. Mějte oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi. U některých materiálů se mohou uvolňovat drobná vlákna a způsobit zdravotní potíže.
  • Nestůjte na trámech. Pokud ztratíte rovnováhu, můžete prorazit strop. Použijte kus překližky nebo několik pevných desek jako stojací plochu. Kvůli stabilitě musí překlenout alespoň tři trámy.
  • Osvětlete tmavé kouty pomocí přenosných svítilen na baterie.

Dokončení zateplení

Izolaci musíte potáhnout parozábranou, abyste zamezili průniku vlhkosti z interiéru. Parotěsnicí folie se umísťuje ve vnitřní části skladby izolace podkroví a musí být maximálně utěsněná.

Při jejím upevnění dávejte velký pozor na protržení a používejte pouze lepicí pásky nebo lepidla k tomuto účelu určená. Jednotlivé kusy parozábrany by se měly překrývat alespoň 10 cm.

Čemu věnovat zvýšenou pozornost

Zateplení ztratí svůj význam, pokud bude teplo unikat kolem míst, která jsou k tomuto obzvláště náchylná. Jde zejména o:

Při zateplení staré střechy doporučujeme v těchto místech jakoukoli mezeru vycpat drobnými odřezky izolace a parozábranu zdvojit. Veškeré šrouby a kotvicí prvky přetáhněte vrstvou pásky.

Izolace půdy

Jak zateplit podkroví, aniž byste zasahovali do střechy

Můžete izolovat strop na půdě, respektive zateplit podlahu půdy. V případě, že prostor využíváte jen jako odkládací a neplánujete ho obývat, stačí položit čedičovou nebo skelnou izolaci. Taková podlaha ale nebude pochozí, pro případné budoucí obytné místnosti je nutné zkombinovat minerální vatu s polystyrenem.

Zateplení střechy polystyrenem se nedoporučuje, protože je mnohem méně odolný proti požáru, ale pro podlahy/stropy se hodí perfektně. Je lehký, takže nezatěžuje konstrukci, snadno se s ním pracuje a stojí mnohem méně než ostatní izolační materiály.

Před pokládkou izolace nezapomeňte nejprve položit parozábranu. Přesahy 10 cm dělejte mezi jednotlivými pásy i u stěn nad podlahou. Pro efektivní zateplení půdy polystyrenem či jiným materiálem musíte dosáhnout tloušťky izolace minimálně 140 mm.

Myslete na to, že čím víc se bude podlaha zatěžovat, tím pevnější musí být její vrchní část. Ideální je zpevněná konstrukce a OSB desky.  

Vybavte se vším potřebným

Když už víte, jak zateplit půdu, zbývá vám nakoupit kvalitní materiál. Navštivte naši sekci s potřebami pro zateplovací systémy a vyberte si , co potřebujete.

 

Vytvořeno20.02.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše