Zavlažování zahrady svépomocí - ručně i automaticky

Automatické zalévání zahrady

Zalévání zahrádky a skleníku je zcela běžná věc, málokdo však myslí také na zalévání trávníku. V sušším a horkém období pak vznikají na zahradě nevzhledná vypálená místa. Tráva za plotem ale nemusí být zelenější, pokud se o tu svoji budete dobře starat. Poradíme vám, jak na to.


Zalévání zahrady v létě je nezbytné

Trávník, stejně jako každý jiný živý organismus, potřebuje dostatek vody. Se zvyšujícími se teplotami tato potřeba stoupá, množství vody v zemi však přímou úměrností klesá. A tady přicházíte na řadu vy - zahradník, zahrádkář, prostě milovník krásně zelené, upravené zahrady. Možnosti, jak zavlažovat, máte dvě.

 

Ruční zalévání zahrady jako relax

Pokud máte trávník opravdu malý, vystačíte si s kropením konví. Pohodlnější variantou je zalévání hadicí. K té samozřejmě potřebujete ještě pistoli nebo trysku a čerpadlo, které umístíte do studny. Chcete-li snížit při zalévání zahrady spotřebu vody, využívejte vodu dešťovou.

Nevýhody ručního kropení:

  • zabírá čas,
  • není rovnoměrné,
  • při větší ploše trávníku je namáhavé.

Pokud však vnímáte zalévání jako relax, který navíc přináší viditelné výsledky vámi odvedené práce, je pro vás ruční kropení ideální. 

 

Zalévání hadicí

 

Automatické zalévání zahrady šetří čas

Přístrojů pro automatické zavlažování zahrady, tzv. zavlažovačů, je mnoho. Jak se v nich ale vyznat? Vždyť každý dávkuje vodu v různém objemu, intenzitě a na jinou vzdálenost. Hlavní věc, podle které se musíte při výběru řídit, je velikost a tvar plochy, kterou budete zalévat.

Kruhové zavlažovače 

Jak název napovídá, takové zavlažovače rozstřikují vodu do kruhu. U multifunkčních typů lze regulovat jejich dosah. Vybrat si můžete postřikovač se základnou, nebo se zapichovacím kolíkem.

 

Obdélníkové zavlažovače

Tušíte správně, postřikem obsáhnou plochu o tvaru obdélníku. Trysky jsou umístěné v řadě a překlápí se z jedné strany na druhou. Proto se nazývají jako překlápěcí, nebo také houpací zavlažovače. Jednotlivé typy se liší počtem trysek a maximální plochou postřiku. Všechny námi nabízené modely mají mechanismus pro regulaci sektoru kropící oblasti.

Ekvivalentem k obdélníkovému houpacímu zavlažovači může být rozstřikovací hadice. Jedná se o tříkanálovou plochou hadici s mikropenetrací.

 

Typy zahradních postřikovačů

 

Automatické zavlažování zahrady svépomocí zvládnete hravě

Všechny povrchové zavlažovače se totiž velmi snadno nasazují na zahradní hadici. I když ne každá hadice je ta správná, o tom si můžete více přečíst v článku o vhodných a nevhodných hadicích pro zalévání. Nicméně nadzemní zavlažovač udělá všechnu práci za vás, zvláště pokud rozstřikem obsáhne celou plochu zahrady.

Tím se dostáváme k drobným nevýhodám povrchového automatického zavlažování.

  • Pokud zavlažovač postřikem neobsáhne celou plochu, budete ho muset po určitém čase přesunout, nebo na travnatou plochu umístit rozstřikovačů více.
  • Houpací zavlažovače stříkají vodu do výšky, což při silnějším větru může způsobit nerovnoměrnou závlahu.
  • Hadici je potřeba sklízet, aby po ní na trávníku nezůstaly stopy.

Většině lidí se i přes tyto nedostatky jeví automatické rozstřikovače jako dobrá volba pro ušetření času a práce při zalévání zahrady. Zejména když využijí ještě digitální časovač, díky kterému mohou zavlažování individuálně naprogramovat.

Náš tip: Postřikovače můžete využít také pro automatické zavlažování skleníku.

Oplechování hřebene

 

Jaké čerpadlo na zalévání zahrady potřebujete

Při výběru čerpadla si vždy položte následující otázky:

  • Odkud budete vodu čerpat (ze studny, nebo sudu)?
  • Jaký tlak vody potřebujete?

V případě zalévání hadicí pravděpodobně vystačíte s povrchovým samonasávacím čerpadlem do studny, ale pro automatické zavlažování do studny umístěte raději čerpadlo ponorné. Postřik s hadicí zvládne model s tlakem 3 - 4 bary, pro samozavlažování se počítá s tlakem 6 barů.

Pro čerpání vody ze sudu existují speciální zařízení na využití dešťové vody.  

 

Kolik při zalévání zahrady spotřebujete vody

V našich klimatických podmínkách potřebuje trávník pro svůj optimální růst v teplejších měsících (od jara do podzimu) 600 až 800 mm vody na metr čtvereční. To je přibližně 25–40 litrů vody na m2 plochy za týden. Údaj však zahrnuje i přirozené srážky, které pokryjí cca ⅓ až ½ potřebného množství. Zavlažováním tedy musíte v lepším případě dodat přibližně 13–20 l / m2 / týden.

Náš tip: Přesnou spotřebu vody při zavlažování zahrady a cenu spočítáte těžko, protože má více proměnlivých faktorů, ale můžete se řídit tímto:

– průměrná potřeba závlahy 17 l / m2 / týden

– průměrná cena vody 0,1 Kč / l

U zahrady o velikosti 1 000 m2 tedy vyjde její zalévání na cca 1 700 Kč týdně.

 

Úsporné zavlažování zahrady není žádná věda

Šetření vodou je velkým tématem poslední doby, šetřit můžete i při zalévání:

  • Aplikujte na zahradě automatické či poloautomatické zavlažování, ušetří až 70 % vody oproti zalévání ručnímu.
  • Abyste nemuseli řešit při zavlažování zahrady cenu vody, využívejte dešťovou vodu. Stačí koupit vhodný sud.
  • Nechte si poradit, jak navrhnout zavlažování zahrady, ať se voda dostane jen tam, kde je to opravdu potřeba. Odborníci vám navíc dokážou vyčíslit u automatického zavlažování zahrady cenu a množství potřebné závlahy přesněji.

 

Jestli přemýšlíte o zalévání zahrady vodou z bazénu, tak to zase rychle pusťte z hlavy. Chlor a zbytky ostatních chemických přípravků pro čištění bazénu by trávníku ani jiným rostlinám rozhodně neprospěly.

Náš tip: Potřebu zalévání ovlivňuje také sekání trávníku. “Ostrý střih” vřetenové sekačky snižuje odpařování vody, tudíž i potřebu zavlažování.

Zalévání dešťovou vodou

Kdy zalévat zahradu

Asi posledním, ale neméně důležitým bodem k tématu zavlažování zahrady je správné načasování. Ať už ručně nebo automaticky, ideální je zalévat večer nebo časně ráno. Druhá možnost je rozhodně efektivnější, protože ráno je půda vychladlá a vodu maximálně využije.

Vytvořeno28.07.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše