Zemní vruty: postavte pevné základy bez betonování

Zemní vruty - základy bez betonu

 

Budování betonových základů je časově náročné a velmi pracné. Moderní alternativou jsou zemní vruty, které zajistí pevné základy stavby odolné vůči tlaku i tahu. Jejich využití je přitom rychlé a snadné. Sepsali jsme pro vás přehled, kde najdete vše, co o zemních vrutech potřebujete vědět.

 


 

Obsah článku

  1. Co jsou zemní vruty a k čemu slouží
  1. Typy zemních vrutů
  1. Montáž zemních vrutů
 

Co jsou zemní vruty a k čemu slouží

Jedná se o dlouhé ocelové vruty, které doslova zašroubujete do země. Fungují stejně jako betonové piloty a jsou tak skvělým alternativním způsobem, jak jednoduše a rychle vytvořit základy stavby bez použití betonu. Při zašroubování do země vruty stlačují a zhutňují hlínu. Díky tomu spolehlivě drží a odolají tlaku i tahu. Je však důležité je zašroubovat do nezámrzné hloubky.

Zemní vruty mají hned několik významných výhod. V první řadě zkrátí čas výstavby. Základy malých objektů (např. plotu nebo zahradního domku) jsou vybudovány během několika hodin, u dřevostaveb to zabere maximálně pár dnů. Můžete je však okamžitě zatížit. Životnost zemních vrutů je až 150 let, pokud se ale rozhodnete stavbu demontovat, vruty můžete vyjmout a opakovaně použít. Samotný pozemek pak zůstane zachovaný téměř v nezměněném stavu. Zemní vruty jsou navíc šetrné k přírodě. Při stavbě není potřeba provádět výkopy a zemina se nijak neznečistí a nekontaminuje.

Zemní vrut

 

Co je možné zemními vruty ukotvit

Zemní vruty využijete pro ukotvení lehčích staveb nebo konstrukcí i větších dřevostaveb. Nejčastěji je uplatníte při budování plotu, dětského hřiště, terasy, pergoly, skleníku, garážového stání, zahradního domku nebo zmíněné dřevostavby. Použít je však můžete i k upevnění drobných věcí, jako je sušák na prádlo nebo třeba slunečník.

Do jakých povrchů můžeme zemní vruty použít

Zemní vruty je možné využít téměř na jakýkoliv podklad. Po předvrtání je můžete aplikovat například i do skalnatého podloží a dobře budou držet také na nerovném povrchu ve svahu. Nemusí se ani jednat pouze o přírodní podklady. Zemní vruty budou skvěle sloužit i na dlážděných nebo betonových plochách. Je však důležité použít speciální vruty do betonu.

POZOR: Vruty nelze použít do zeminy, která je permanentně podmáčená nebo písčitá. Potřebují stabilní podloží. U větších staveb je potřeba nejdříve provést vrt, který určí skladbu zeminy.

 

Typy vrutu

Vruty si vybíráme dle typu hlavy a jejich velikosti. V nabídce máme dva základní typy vrutů, a to:

Zemní vrut kruhový  

Vrut VZM typ kruhový

Jedná se o vrut, který je vhodný pro ukotvení plotového sloupku, nebo jiné kovové trubky. Průměr trubky lze přizpůsobit pomocí redukcí. Pokud vrut využíváte pro upevnění slunečníku, je vhodné ho mimo sezónu opatřit barevnou krytkou, aby do něj nepršelo.


Zemní vrut typ  

Vrut VZH typ „U“ (hlava ve tvaru stavební patky)

Slouží k upevnění dřevěných hranolů, které se pomocí vrutů uchytí k patce. Nejčastější využití naleznete při stavbě pergol, teras, plotů a různých přístřešků na zahradě.

 

Jaký rozměr zemních vrutů vybrat

Čím delší je vrut, tím vyšší je jeho nosnost. Při výběru délky dejte pozor také na typ půdy. Do měkké půdy musíte volit delší vruty. Nejčastěji se setkáte s délkou 500–650 mm, která vám zajistí nosnost 200–300 kg (v závislosti na struktuře zeminy).

Využití zemních vrutů podle jejich délky:

  • 250 mm – slouží k ukotvení drobnějších prvků
  • 600 mm – upevnění slunečníku větších rozměrů nebo plotových sloupků vysokých max. 150 cm,
  • 600-800 mm – ukotvení pergol či vyšších plotových sloupků,
  • 800-1300 mm – ukotvení menších dřevostaveb, jako je zahradní domek,
  • více než 1300mm - vybudování základů dřevostavby.

Instalaci zemního vrutu do délky 1000 mm zvládnete sami. Pro instalaci delších vrutů k vybudování základů větších staveb je nezbytná profesionální technika.

 

Instalace zemních vrutů

Kromě délky hraje roli také průměr vrutu (u kruhového zemního vrutu), nebo jeho patky (u zemního vrutu typu „U”). Ten zvolíme podle průměru tyče nebo hranolu, který budeme upevňovat. V případě hranolu použijeme zemní vrut typu U a stačí, pokud s šířkou patky vrutu souhlasí jedna ze stran hranolu. Druhá strana může přečnívat mimo patku, tedy může být širší. Nejčastěji v tomto případě upevňujeme hranol ze dřeva a pro jeho zajištění v patce proto použijeme odpovídající vruty.

Příklad uvedeného rozměru zemního vrutu:

Zemní vrut VZH 80 × 700 mm typ U

80 mm = šířka patky, která musí odpovídat jedné ze stran hranolu.
700 mm = celková délka vrutu.

Montáž zemních vrutů

Montáž je možné realizovat v průběhu celého roku. Můžete se do ní pustit i v zimě či za mírného deště. K instalaci menších zemních vrutů vám postačí montážní tyč (tzv. roksor), kladivo a vodováha. V případě velmi tvrdé půdy nebo překážek v místě vrtání využijete také vrtačku s SDS vrtákem.

montáž zemníh vrutů

Jak zavrtat zemní vrut

Abyste se přesvědčili, že v místě vrtání nejsou v zemi kameny či kořeny stromu, vytlučte do země pomocí tyče a kladiva jámu. Tato jáma musí mít užší průměr, než jsou závity vrutu.

Neustále myslete na to, že vrut musí být v zemi usazen kolmo. Toho docílíte tak, že během zavrtávání budete neustále kontrolovat kolmost pomocí vodováhy. Čím je jáma hlubší, tím lépe vede vrut ve svislém směru.

Pokud narazíte na překážku, můžete si jámu předvrtat SDS vrtákem. Pak už do zemního vrutu zasuňte montážní tyč, umístěte vrut do připravené jámy a pomocí otáčení montážní tyče jej zakruťte do země.

Potřebujete poradit s výběrem vhodných zemních vrutů nebo s jejich instalací? Neváhejte se na nás obrátit. 

Chci se poradit

 

Vytvořeno08.02.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše