Jaký váleček na malování zvolit? Máme pro vás odpověď

 Druhy malířských válečků

Pokud chcete, aby vám výmalba šla pěkně od ruky a výsledek stál za to, určitě sáhněte raději po válečku než po štětce. Před jeho nákupem ale popřemýšlejte, jaká místa a jaké povrchy se chystáte vymalovat. Od tohoto, ale i dalších faktorů se bude výběr válečku odvíjet


3 zásady, jak vybírat váleček na malování

Co se samotného válečku týká, určující je jeho velikost, materiál vláken a výška vlasu. U povrchu pak řešíte rozměry, dostupnost a typ (hrubý vs. hladký).

Na velikosti záleží

Šířka válečku má přímou souvislost s velikostí a dostupností natírané plochy.

  • Nejmenší válečky o šířce 50 či 70 mm se perfektně hodí pro nátěr špatně dostupných míst, jako jsou rohy, výklenky nebo radiátory. Můžete s nimi také realizovat drobné opravy výmalby.
  • Válečky středních rozměrů, tedy v šířce 150 a 180 mm, využijete při malování běžných interiérových stěn.
  • Široký váleček vám pomůže zdolat větší kus práce za kratší dobu, proto po něm sáhněte v případě natírání opravdu velkých ploch (např. fasády).

Různé velikosti malířských válečků

Univerzální váleček na každý typ povrchu neexistuje

Natíraný povrch zase souvisí s délkou vláken na válečku. Nejprve si povrchy rozdělme na hladké a hrubé. Mezi první typ patří sádrová omítka, sádrokarton, dřevo, hladký kov. Do druhé skupiny řadíme všechny hrubozrnné a strukturované omítky a nehoblované dřevo.

Na hladkém povrchu se barva roztírá snáze, proto použijte váleček s nižším vlasem. Při malování hrubých povrchů se vsákne do válečku více barvy, proto tato práce vyžaduje váleček s vlasem delším (zhruba 18–22 mm).

Z čeho je váleček vyrobený?

A nakonec musíte zohlednit materiál válečku. Je důležité, aby nepouštěl vlasy a něco vydržel. Pozor také na skutečnost, že ne každý materiál se může spárovat s každou barvou.

Polyamidové a polyakrylové malířské válečky dobře absorbují i předávají barvu, někdy je však potřeba vyvinout větší tlak. Získáte tak poměrně dobrou vydatnost barvy, čímž dosáhnete menší spotřeby barvy na metr čtvereční. Hodí se pro malování disperzními a latexovými barvami, ale také pro nátěry lepidel, použít je můžete na hladké i hrubé povrchy (v závislosti na délce vlasu).

Polyakrylové válečky

Polyesterové válečky barvu předávají hůře a jsou náchylnější na drsnější povrch, proto je doporučujeme používat jen na hladké podklady. Jejich výhodou je rovnoměrný nátěr, nevýhodou nízká životnost (jen na jedno použití). Používají se k malování disperzními barvami.

Polyuretanové válečky jsou vhodné pro nátěry fasád. Mají nižší absorpční schopnost, využijete je například pro nanášení voděodolných barev. Jejich hladký povrch se rychleji opotřebovává.

Speciální kategorie válečků

Nivelační válečky slouží k odstranění vzduchových bublin a hrudek z nivelačních hmot nebo silnovrstvých podlahových nátěrů. Nemají totiž vlasy ani vlákna, ale plastové ostny. Proto uslyšíte také název váleček ježek.

Nivelační váleček

Nezapomeňte na příslušenství

Kromě malířského válečku se neobejdete bez dalších potřeb, jako jsou:

Možná si raději vyberete některou ze sad, které obsahují mřížku a váleček, popřípadě vaničku a váleček. Pokud si nepořídíte teleskopickou tyč, nezapomeňte si připravit štafle nebo schůdky.

 Příslušenství k malování

Vyberte ten nejlepší váleček na malování

Podtrženo, sečteno: Na fasádu sáhněte například po 250mm válečku SPOKAR. A jaký váleček na malování sádrokartonu? Dobře poslouží třeba MAKOPOREN. Každopádně všechny uvedené malířské válečky najdete v našem e-shopu.

 

Vybrat malířský váleček

 

Vytvořeno11.11.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše