Střešní vikýře jako řešení půdních prostor

 Střešní vikýř zasazený do střechy domu v dřevěném obložení

Inovativní architektonické prvky, které do domu propouštějí přirozené světlo a vytvářejí nádherné výhledy na oblohu… To jsou střešní vikýře. Moderní a funkční řešení, které je čím dál populárnější. Pro nevyužité půdní prostory nabízí potenciál svébytného bydlení.


Pojďme se na střešní vikýře podívat zblízka:

Co je střešní vikýř a jaká je jeho cena

Jedná se o střešní stavební konstrukci sloužící ke zvětšení obytného prostoru v podkroví a jeho prosvětlení. Nenechte se proto zmást. Funkce vikýře není ozdobná, nýbrž skutečně praktická. Často se uvádí jako alternativa ke klasickým střešním oknům, ale najdeme mezi nimi několik rozdílů.

Obložený vikýř s designem, který odpovídá celkovému vzhledu střechy

Vikýř ve stavbě domu

 

Cena za vikýřová okna je závislá na mnoha faktorech. Záleží na velikosti, tvaru, materiálu, složitosti instalace i geografické poloze. Samozřejmě se bavíme o částce vyšší, než je tomu u střešních oken. V případě standardní velikosti vás tento prvek vyjde na několik tisíc. Pokud je však zapotřebí vikýře přizpůsobit specifickým rozměrům či stavebním podmínkám, může cena výrazně narůst až do částky 60 000 Kč.

Rozhodujeme se – vikýř, nebo střešní okno?

Nespornou výhodou vikýřů je již zmíněné zvětšení obytného prostoru. Na druhou stranu je zapotřebí počítat s tím, že ve srovnání se střešním oknem do místnosti dopadá mnohem méně denního světla, a to z důvodu slabší refrakce.

Střecha se dvěma střešními okny

Promyslete si, která z variant pro vás bude optimálnějším řešením

 

V případě, že se do konstrukce pustíte svépomocí a především bez odborného dohledu, riskujete, že vám do domu bude zatékat. Je proto obzvlášť důležité, aby se na výstavbě střešního vikýře podílel výhradně kvalifikovaný odborník.

Využití střešních oken a vikýřů je vždy individuální. Pro některé případy jsou lepší vikýře, pro jiné naopak střešní okna. Při zvažování vezměte v úvahu cenu, praktické vlastnosti obou typů i výhody a nevýhody obou variant:

  Výhody  Nevýhody 
Střešní okna 
  • jednodušší a levnější řešení
  • lepší prosvětlení interiéru
  • snadnější větrání
  • možnost kombinace několika střešních oken zajistí ještě lepší osvětlení prostoru
  • často stojí za přehříváním interiéru
  • šikmé umístění skla zhoršuje jeho izolační schopnosti
  • relativně omezený výhled
  • v případě neodborné montáže hrozí pronikání vody ze střechy
Střešní vikýře
  • větší prostor na úkor nižšího sklonu střechy
  • originální vzhled
  • v zimě nezapadnou sněhem
  • můžete je otevřít i v případě deštivého počasí
  • polohováním vikýře je možné vytvořit francouzské okno nebo střešní terasu
  • vertikální poloha okna zajistí snazší přístup v případě údržby
  • finančně náročnější
  • v případě neodborné konstrukce hrozí průnik vody
  • při instalaci je nutné více zasáhnout do konstrukce střechy
  • dodatečná výstavba je komplikovaná a finančně náročná
  • je důležité zajistit větrání pomocí tepelné izolace

Typy střešních vikýřů

Liší se designem, velikostí, materiálem i funkcemi. Vikýř postavíte téměř na každém domě se šikmou střechou a půdním prostorem, a dokonce i na střeše ploché.

Moderní střešní vikýř

Vikýř lze přizpůsobit jakémukoliv typu střechy

 

U navrhování doporučujeme volit co nejjednodušší tvar, aby do architektury objektu co nejpřirozeněji zapadl. Podívejme se na různé druhy vikýřů, které jsou na trhu k dispozici.

Pultový vikýř

Pultový vikýř je jedním z nejčastěji volených typů. Charakterizuje ho sklon jedné části střešního pláště, který je většinou umístěn na vrcholu střechy. Zda vikýř vytvoříte současně s obvodovou zdí domu, nebo jej posunete do vzdálenějších míst střechy, záleží pouze na vás.

Sedlový vikýř

Charakteristickým znakem je tvar, který odpovídá tvaru sedlové střechy domu. Sedlová střecha je typická svým sklonem, a proto se sedlový vikýř skládá ze dvou celků propojených v horní části. Boční strany zůstávají svislé.

Valbový vikýř

Tento typ se používá pro montáž na valbové střechy. Od sedlového vikýře se liší pouze přední stěnou, neboť na konstrukci střechy je provedena valba (či polovalba). Tím vznikají dvě nároží, ze kterých voda odtéká po střešní rovině.

Trapézový vikýř

Trapézový vikýř je specificky navržen, aby se přizpůsobil tvaru trapézové střechy, která má jednu stranu delší než druhou.

Štítový vikýř

Tento typ vikýře se vyznačuje trojúhelníkovým tvarem.

Volské oko

Vikýř nazývaný volské oko se vyznačuje kulatým tvarem a často je používán jako dekorativní prvek na historických budovách nebo novostavbách s tradičním architektonickým stylem. Velmi se podobá románskému vikýři, ale odlišuje se svými protáhlými bočnicemi.

Výběr střešní krytiny

Prvním kritériem, který doporučujeme zohlednit, by měla být funkčnost krytiny, tedy schopnost odvádět srážky a chránit střechu před vlhkostí a poškozením. V záhybech střechy se může držet voda nebo sníh. Doporučujeme volit střešní krytiny od prověřených dodavatelů.

Dalším faktorem je estetický vzhled krytiny, který by měl být v souladu s celkovým vzhledem budovy a stylu vikýře. Zvolte střešní krytinu jako na zbytku celé střechy.

Moderní vikýř zasazený do hřebene střechy

Design, materiál a celkový vzhled můžete přizpůsobit svým potřebám

 

Výběr ovlivňuje také sklon střechy. Nejvhodnější volbu představují klasické keramické střešní tašky nebo betonová krytina, která se vyznačuje vysokou odolností, dlouhou životností a je velmi lehká. Některé druhy vikýřů jsou pro konstrukci domu z hlediska hmotnosti velkou zátěží, a proto je správný výběr krytiny velmi důležitý. Ideálním řešením může být plastová střešní krytina, která je lehká a zároveň plní všechny potřebné funkce. U skládané krytiny nezapomeňte na dodržení minimálního bezpečného sklonu. Pokud je sklon nižší než 12°, volte raději krytinu plechovou.

Stavební povolení

Stavba vikýře podléhá stavebnímu zákonu. To znamená, že budete potřebovat stavební povolení. Pokud vikýř pouze rekonstruujete a neměníte jeho tvar, mělo by vám stačit stavební ohlášení.

Stavba a konstrukce střešního vikýře

Přes všechny výhody, které střešní vikýře nabízí, je potřeba si uvědomit, že se jedná o složitou stavební konstrukci. Většinou se realizují současně se stavbou krovu, ale problém není ani jejich dodatečná dostavba.

Při výstavbě nosné konstrukce dbejte na přesnost. Čeká vás vytvoření stěn, které můžete dozdít či obložit dřevěnými lisovanými deskami. Nezapomeňte na izolaci stěn a střechy vikýře a správné provedení parozábrany v interiéru a difuzní fólie v exteriéru. V neposlední řadě je na místě realizace oplechování stěn a úžlabí.

Nevhodně řešené detaily, špatné napojení parozábrany či nesprávně provedené úžlabí jsou častou příčinou stavebních poruch. Případné opravy jsou náročné jak z časového, tak finančního hlediska. Obraťte se proto na profesionály a vyhněte se zbytečným problémům do budoucna.

Vytvořeno15.05.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše