Vše, co potřebujete vědět o podbití střechy

 Muž připevňující střešní podhled

Podbití přesahu střechy nejenže vylepší vzhled domu, ale hlavně chrání konstrukci. A to jak před povětrnostními vlivy, tak před nechtěnými obyvateli, jako jsou ptáci, hmyz a hlodavci. Takzvané podhledy střechy také zlepšují její tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Čím se však jednotlivé střešní podhledy liší a jak vybrat ten nejlepší typ?


Článek vás problematikou provede a zjistíte:

Jaké existují materiály na podhled střechy

Vybírat můžete z různých materiálů a provedení, vždy však dbejte na to, aby venkovní podhledy byly dostatečně odolné proti:

  • prachu,
  • vlhkosti,
  • výkyvům počasí,
  • hmyzu.

Dřevěné palubky a desky

Tradičním materiálem pro podhledy je dřevo, které se díky své přirozené přírodní struktuře hodí k většině typů staveb. Jako dřevěné podhledy můžeme použít deskové řezivo, fošny nebo palubky z masivu, které jsou opatřeny perem a drážkou. Bát se nemusíte ani dřeva aglomerovaného (dřevotříska, dřevovláknité desky apod.).

Masivní palubky se u nás nejčastěji vyrábí z tuzemského nebo severského smrku, borovice či dubu. Náklady na jejich výrobu jsou velmi nízké, palubky se dobře montují a mají jedinečný vzhled. Na druhou stranu vlivem počasí kolísá jejich objem a neobejdou se bez pravidelné údržby, jako je natírání lazurou, voskem nebo lakem.

Z těchto důvodů se stále více využívá dřevo aglomerované, které je předem ošetřené (i proti objemovým změnám) a tím odpadá nutnost údržby. Aglomerovaný dřevěný materiál je stálobarevný a lze jej lehce řezat i vrtat.

Další možností je udělat venkovní podhledy z OSB desek, které se vyrábí ze štěpek jehličnatých stromů a slepují se pryskyřicí. Mohou mít rovné hrany, nebo pero a drážku jako palubky. Musíte je však ošetřit lakem nebo lazurou a tento nátěr pravidelně obnovovat.

Cena podbití střechy dřevěnými palubkami se odvíjí od potřebného množství, přičemž 1 m² palubek stojí zhruba 400–600 Kč. U podbití střechy OSB deskami se cena 1 m² pohybuje od 150 do 500 Kč.

Přesah střechy s dřevěným podhledem

Dřevěné palubky dodávají domu přírodní vzhled

 

Podhledy z PVC

Na plastové podhledy střechy se nejčastěji používá vytvrzený polyvinylchlorid (PVC) vyztužený skleněným vláknem. Jejich velkými výhodami jsou:

  • skvělá pevnost,
  • vysoká odolnost,
  • nízká hmotnost,
  • dlouhá životnost,
  • stálobarevnost,
  • bezúdržbovost,
  • různorodost barevného povrchu.

Některé plastové palubky na podbití střechy imitují vzhled dřeva, takže spojují jedinečný vzhled dřevěných palubek a skvělé vlastnosti těch plastových. Nevýhodou těchto podhledů je tepelně objemová roztažnost.

Praktickou alternativou plastových palubek jsou desky na venkovní podhledy, díky nimž ušetříte čas a námahu při montáži. Třímetrová deska o šířce 305 mm stojí 210 Kč v barevném provedení, u imitace dřeva (např. různé typy dubu či ořechu) je to 279 Kč za kus.

Přesah střechy s bílou  plastovou podhledovou deskou

Podhledové desky BRYZA jsou velmi estetické

 

Plechové podbití střechy

S plechovými podhledy se u rodinných domů příliš nesetkáváme, vidět je můžete spíše na rekreačních objektech v kombinaci s plechovou střešní krytinou. Plechové podbití má hned několik výhod:

  • dlouhá životnost,
  • stálý vzhled,
  • bezúdržbovost,
  • odolnost teplotním změnám.

Dnes jsou navíc dostupné plechy potažené plastem v barevném provedení, které zaručuje zajímavý vzhled. 1 m² plechového podhledu pořídíte od 180 do 400 Kč.

Kdy udělat podbití střechy

Ať už si zvolíte jakýkoliv materiál podhledů, je třeba dodržet zásady, které určí jejich výrobce. Každopádně na otázku, kdy dělat podhledy, existuje odpověď: ve chvíli, kdy je celá stavba uzavřena před povětrnostními vlivy a konstrukce stavěné mokrou cestou dobře vyschlé.

Nemusíte střešní podhledy dělat ihned po dostavění domu, ale se zhotovením příliš neotálejte, protože jejich výhody jsou nesporné.

Než se do podhledů pustíte, musíte si nejprve připravit nosnou konstrukci, například z impregnovaných dřevěných latí, které musí být kolmo k zamýšlené orientaci palubek nebo desek. Rozteče latí nesmí být větší než rozteč krokví střechy. Konstrukci zakotvěte do obvodové zdi a na krokve.

Světlé podhledy na přesahu dvou střech

Střešní podhledy mají také estetický význam

 

Podbití střechy palubkami: postup krok za krokem

K montáži každého podbití budete potřebovat lešení. Pokud už máte smontovanou a připevněnou nosnou konstrukci, připravte si také:

Palubky seřízněte na požadovanou délku a tvar. Dbejte na správné měření. Palubky přichyťte na konstrukci pomocí vrutů a speciálních kotvicích „žabek“ (spona pro uchycení palubky). Palubky osazujete vždy pérkem nahoru a drážkou dolů.

Venkovní podhledy z OSB desek připevňujte tak, aby spoj jednotlivých desek vycházel vždy na lať, aby se spoj časem nedeformoval. Na OSB desky můžete případně zhotovit omítku, aby podhled dokonale ladil s fasádou domu.

Jak na venkovní podhledy z PVC desek

Plastové podhledové desky venkovní se montují na nosnou konstrukci z latí o minimálních rozměrech 25 × 50 mm, přičemž maximální rozteč latí by neměla přesáhnout 40 cm. Doporučujeme instalaci provádět při teplotě okolí nad 5 °C.

Nejprve se na latě upevní J profily, které slouží k lemování a do nichž se desky zasouvají. Jako každá třetí až čtvrtá by měla být osazena perforovaná deska kvůli správnému větrání střechy. K dokončení podhledů v rozích budovy poslouží H profily.

Všechny podhledové prvky se k nosné konstrukci připevňují pomocí šroubů s ochranou proti korozi, které se šroubují kolmo k lati uprostřed montážních otvorů. Nezapomeňte nechat vůli asi 1 mm, aby se kompenzovaly délkové změny související s teplotou.

Podbití střechy svépomocí: ano, nebo ne?

Jak sami vidíte, postup není tak složitý. Co vás však může limitovat, je menší zručnost, nedostatek vhodného nářadí či strach z výšek. Dobře tedy zvažte nebezpečí plynoucí ze samotného procesu i z případné nesprávně provedené práce. Někdy je opravdu lepší to přenechat profesionálům.

Venkovní podhledy a design

Střešní podhledy doladí design vašeho domu, ani jejich provedení byste proto neměly podceňovat. Vzhled a barvu volte podle výrazných prvků: okna, okapy, fasáda. V úvahu vezměte také místo, kde se stavba nachází.

Pokud máte přízemní dům a přesah střechy se nachází nad pochozí částí pozemku (chodníček kolem domu, terasa, vstup apod.), můžete podbití vylepšit venkovním světlem do podhledu.

Otvor ve střešním podhledu pro venkovní bodové světlo

Venkovní bodovky do podhledu zajistí dostatek světla kolem domu

 

Pusťte se do toho

Teď už víte, co je to podhled, k čemu slouží a jaký materiál se na venkovní podhledy používá. Při jeho výběru se můžete řídit cenou, vzhledem nebo požadavky na údržbu. Pokud se rozhodnete pro montáž střešních podhledů svépomocí, nezapomeňte na ochranné pomůcky a dostatečnou opatrnost. Nebojte se výsledek korunovat venkovním podhledovým svítidlem. A to hlavní: nakupujte materiál, nářadí a ostatní prvky u odborníků.

Vytvořeno01.06.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše