Brusné kotouče: druhy, vlastnosti a značení

 Druhy brusných kotoučů

Pokud potřebujete zbavit nějaký povrch hrotů, začistit hrany nebo zahladit sváry, sáhněte po brusném kotouči. Nástroj se vyrábí v různých průměrech a tloušťkách, hlavními parametry pro výběr jsou jeho zrnitost a tvrdost, ale také typ zrn, ze kterých se kotouč skládá. Tyto vlastnosti se pak vážou k materiálu, který se chystáte brousit.


Značení brusných kotoučů

Kromě rozměrů v milimetrech najdete na brusných kotoučích uvedené také další důležité specifikace.

U rozměrů se jako první udává průměr kotouče (např. 125 mm), poté tloušťka a nakonec průměr upínacího otvoru. Tloušťka kotouče se pohybuje v rozmezí 0,8 až 10 mm, upínací otvor může být 22,2 mm, 25,4 mm a 32 mm.

Zrnitost brusných kotoučů, tedy hrubost zrna, se značí v rozmezí 8 až 400, přičemž platí, že vyšší číslo znamená větší jemnost.

  • 8–24 = hrubé
  • 30–60 = střední
  • 70–180 = jemné
  • 220–400 = velmi jemné

Čím větší úběr potřebujeme, tím hrubší kotouč zvolíme. Po stejném typu sáhneme také v případě, že budeme brousit materiál se sklonem k mazlavosti. Například pro běžné broušení dřeva si vystačíme s jemnou zrnitostí.

Tvrdost brusných kotoučů označují naopak písmena:

  • F, G = velmi měkké
  • H, I, J = měkké
  • K, L, M, N, O = střední
  • P, Q, R, S = tvrdé
  • T, U, V, W, X, Z = velmi tvrdé

Měkký kotouč je vhodný pro materiály citlivé na teplotní změny, popř. když obrobek brousíte čelem kotouče.

Obecně lze říci, že čím větší je styčná plocha mezi obrobkem a kotoučem, tím hrubší zrnitost a nižší tvrdost brousícího kotouče zvolíme.

Ze specifikací vás může zajímat ještě typ pojiva, které zajišťuje soudržnost zrn. Nejčastěji se používá pojivo keramické (V), ale setkat se můžete i s dalšími možnostmi:

  • magnezitové (Mg) – je pro ně charakteristický studený výbrus, tedy nutnost chlazení během práce,
  • gumové (R ) – používá se spíše pro leštění než broušení,
  • pryskyřičné (B) – pro svou mechanickou pevnost se používají zejména do řezných a brusných kotoučů na kov,
  • pryskyřičné vyztužené (BF) – najdete ho zejména v kotoučích na litinu a kámen.

Hrubost brusných kotoučů

Druhy brusných kotoučů podle typu zrna

Zrna v brusných kotoučích mohou být z různých materiálů. Právě typ zrna je to, co určuje tvrdost brusného kotouče a způsob jeho použití. Nejčastější jsou korund, zirkonkorund a karbid křemíku. Brusný kotouč z korundu je vhodný na obrušování oceli, hliníku a jiných neželezných kovů. Povrch ze zirkonkorundu umožňuje opracovávat ušlechtilou ocel, karbid křemíku pak kámen a litinu.

Jaký brusný kotouč na beton?

Pro broušení velmi silných materiálů, jako je beton, použijte kotouč diamantový. Hodí se také pro práci s keramikou a sklem, absolutně nevhodné jsou pak pro ocel a jiné měkké materiály. Tyto kotouče jsou vyráběny s pryskyřičným a magnezitovým pojivem.

Diamantové kotouče s kovovým pojivem slouží k hrubovacímu broušení a je nutné chladit je nemastnou kapalinou (např. 1,5% roztokem diolu ve vodě). Kotouče s pryskyřičnými vazbami jsou určeny k dokončovacímu broušení s chlazením i bez chlazení.

Brusný kotouč na beton

Udržujte brusné kotouče funkční

Brusná zrna v kotouči mohou dobře ubírat materiál pouze v případě, že jsou dostatečně ostrá a mají mezi sebou mezery. Používáním se však zrna postupně otupují, mezery zanášejí a ko­touč tak ztrácí svoji funkci.

Řešením je tzv. orovnání, při kterém upravíte tvar zrn a vylamováním jejich kousků zvětšíte mezery. Kotouč je po orovnání „naostřen“.

Pro domácí orovnání si vystačíte s ručním keramickým orovnávačem. Chcete-li dosáhnout ještě hrubšího povrchu brusného kotouče, pořiďte si orovnávací kolečko. Každopádně nejrozšířenějším způsobem je tradiční orovnávání, kdy orovnávací nástroj stojí a brusný kotouč se otáčí.


Orovnávač brusných kotoučů

 

Neřešte typy brusných kotoučů

Naštěstí pro domácí kutily ustupuje řada výrobců od klasického značení brusných kotoučů dle ČSN (viz výše), ale na výrobky rovnou uvádí, na co jsou určeny (např. na dlažbu). Stejným způsobem je můžete vyhledávat na na našem e-shopu. Rychle a jednoduše.

 

Najít správný brusný kotouč

 

Vytvořeno05.12.2022

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše