Pilník se hodí na hrubé opracování tvaru i jemné začištění povrchu, proto alespoň jeden kousek má doma pravděpodobně každý. Ani pilníků však neexistuje pouze jeden druh a jejich výběr se řídí různými faktory. Pojďme se o tomto nářadí dozvědět více. Možná zjistíte, že vám některý typ chybí. Druhy pilníků a jejich použitíZákladní rozdělení pilníků je podle jejich tvaru, liší se však také hrubostí. Druhým aspektem se budeme zabývat níže, teď se podívejme na druhy pilníků podle tvaru:
Hrubost pilníků je důležitáJedním z podstatných parametrů pilníku je také hrubost seku, která je dána počtem zubů na 1 cm podél délky pilníku. Sek je tvar a uspořádání zubů. Čím více seků, tím je pilník hustší a jemnější a hodí se pro pracovní operace, u nichž se vyžaduje hladký povrch. Čím hrubší (řidší) sek, tím více materiálu se odebírá. Odborně se toto nazývá úběr povrchu. Nejběžnějšími pilníky jsou hrubý, střední (nebo také polojemný) a jemný, úplný přehled rozdělení dle hrubosti vypadá takto:
Z toho vyplývá, že hrubost pilníku se volí podle druhu práce, požadovaného úběru, ale i na základě charakteru a jakosti povrchu. Při pilování měkkých materiálů omezuje pilník v provedení hrubý a střední zanášení drážek. Jemný pilník při opracování železných kovů zlepší kvalitu pilovaného povrchu. Výběr pilníku podle opracovávaného materiálu:
Vhodná hrubost pilníků na kov se tedy odvíjí od konkrétního materiálu, na dřevo a umělou hmotu se pak nejvíce hodí pilník polojemný (se střední hrubostí).
Seky pilníkůJak jsme psali výše, sek je dán nejen počtem, ale také uspořádáním zubů. Pilníky mají dva základní seky:
Existují ještě frézované pilníky, kde jsou v těle pilníku místo seku vyfrézovány drážky. Tyto pilníky působí jako řezací (zatímco účinek sekaných zubů je škrabací). Frézované pilníky se vyrábějí ve dvojím provedení:
Jak je to s délkou pilníkůDélka pilníku se udává v mm a bez stopky, výjimku tvoří jehlové pilníky. Nejvíce používané jsou ty s délkou 100, 200 a 300 mm, existují však i rozměry mezi (tedy 150 a 250 mm), na trhu najdete také délky 350 a 400 mm. Nejvhodnější délka závisí na druhu práce, na kterou pilník potřebujeme. A co rukojeť?Rukojeť pilníků také hraje důležitou roli, aby vám práce šla pěkně od ruky. U kulatých pilníků potřebujete snadno provádět otáčivý pohyb, od plochých určených pro úběr zase vyžadujete pohodlné a stabilní uchopení. Ergonomická rukojeť z kombinace měkkého a pevnějšího materiálu je proto nutností.
Buďte připraveni!Chybí vám v dílně některý druh pilníku? Nikdy nevíte, kdy se může hodit, proto neváhejte rozšířit své vybavení.
|
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.