Jak na podzimní úklid domova

 Žena zametá podlahu.

Podzim s sebou přináší nejen měnící se listí a chladnější počasí, ale také ideální příležitost pro důkladný úklid domova. A protože se všichni chceme do zimní sezony vrhnout s pocitem čistoty, pořádku a pohody, neztrácejme čas.


Všechno si naplánujte

Komu z nás se to nestalo. Celý den věnujeme úklidu, a když si večer konečně sedneme, zjistíme, že jsme zapomněli umýt okna, vyprat záclony nebo konečně přivrtat tu novou poličku. Nesnažte se všechno stihnout v jeden den. Vytvořte si dlouhodobější plán, kterého se budete držet.

Vezměte v úvahu své časové možnosti a činnosti si rozložte tak, abyste se zbytečně nestresovali. Sledujte i předpověď počasí. Jestliže má dva dny za sebou pršet, víte, že úklid zahrady je potřeba odložit a místo toho můžete zvelebit svůj dům. Podívejte se do svých zásob čisticích prostředků a ujistěte se, že všechno potřebné máte po ruce:

 • čistič na žaluzie,
 • hadry,
 • mop,
 • sáčky na odpadky,
 • prostředky k čištění oken nebo krbových skel,
 • rukavice,
 • vlhčené ubrousky,
 • baterky,
 • žárovky…

Určitě to znáte. Když něco z toho potřebujete, jako naschvál to doma nemáte. Uklízecí nálada je pryč, protože musíte do obchodu. A někdy i dvakrát.

Čisticí prostředky k úklidu.

Zkontrolujte, že vám nechybí čistič na okna, houbičky nebo rukavice.

 

Úklid ve skříni – přichystejte si teplejší oblečení

Příchod podzimu znamená, že je čas připravit se na chladnější dny a noční mrazíky. Začněte tím, že prohledáte svůj šatník a oblečení přeorganizujete. Letní kousky schovejte, ty teplejší přemístěte tak, aby byly snadno přístupné. Před uložením poskládaného oblečení skříň důkladně umyjte teplou vodou a vhodným přípravkem. Přidat můžete i šatní vůně a pohlcovače vlhkosti.

Během třídění oblečení zkontrolujte, že všechny bundy, kabáty i svetry jsou čisté a nepotřebují opravit. Když venku začne sněžit a vy zjistíte, že vaše oblíbená zimní bunda má rozbitý zip, určitě vám to na úsměvu nepřidá.

Nebojte se kousky, které už nenosíte, vhodit do kontejnerů na oblečení, odvézt do azylového domu nebo věnovat rodinným příslušníkům. Dokonce i opravdu staré oblečení můžete využít – co takhle staré tričko použít jako hadr nebo z něj vyrobit oblečení pro panenku?

Nezapomeňte na botník

I letní boty je zapotřebí uložit k zimnímu spánku a vytáhnout ty, které vás v zimě nenechají mrznout. Z botníku všechno vyndejte a obdobně jako u šatní skříně vyčistěte jeho plochy. Odstraníte tak prach i špínu, která se zde mohla usadit.

Pořádně vyklepejte rohožku, a pokud není gumová, dopřejte jí hodinku v pračce. Poté prohlédněte svou obuv a vyberte ty páry, které budete v nadcházejících měsících nejvíce potřebovat. Letní sandály a tenisky můžete odložit na méně přístupné místo nebo umístit do úložných krabic. Zkontrolujte, zda vaše zimní boty nepotřebují čištění, impregnaci, nebo dokonce opravu. Možná jste zapomněli opravit děravou podrážku nebo přešít zip u kozaček.

Na řadu přichází mytí oken

Kratší dny se blíží a čistá okna mají jednu velkou výhodu. Do vašeho domu propustí daleko více přirozeného světla, kterého je v tomto sychravém počasí nedostatek. Sundejte věci z okenních parapetů, utřete prach a pavučiny. Každou věc, kterou budete později na parapet vracet, nezapomeňte opláchnout v horké vodě s čisticím přípravkem.

Žena umývá okna pomocí čistícího přípravku a hadru.

Čištění oken vám usnadní vysavač na okna.

Utřete prach a pavučiny z okenních parapetů. Připravte si prostředek na mytí oken a pomocí houby nebo měkkého hadříku se pusťte do práce. Pokud vlastníte vysavač na okna, ušetříte spoustu času.

Nezapomeňte důkladně okna opláchnout čistou vodou a pak je osušit pomocí stěrky nebo suchého hadříku, aby na skle nezůstaly šmouhy. Pro dosažení perfektního výsledku můžete použít novinový papír. Skvěle odstraňuje zbytky vody a nechává okna lesklá. Nezapomeňte na žaluzie či rolety. K tomu vám skvěle pomůže čistič na žaluzie.

Pokračujte metodou místnost po místnosti

Postupujte z jedné místnosti do druhé a začněte tam, kde je úklid potřeba nejvíce. Protože jak se říká – pak budete mít to nejhorší za sebou. Klíčem je udržet tempo a nevyčerpat se úklidem všech místností najednou.

Začněte od nejvyšších bodů, jako jsou police a světla, a postupujte dolů k podlaze. Díky tomu se prach a nečistoty, které jste už setřeli, nedostanou zpět na již vyčištěné plochy.

Uklízíme koupelnu

Než se pustíte do pořádného úklidu, odstraňte všechny osobní věci, jako jsou kosmetické přípravky, kartáčky na zuby a ručníky. To vám umožní důkladně vyčistit všechny povrchy bez překážek. Jakmile budete věci skládat zpátky, nezapomeňte je opláchnout a starých kusů se zbavte.

Pokračujte čištěním WC, umyvadla a sprchového koutu nebo vany. Použijte kvalitní čisticí prostředky, které jsou určené pro koupelny a sanitární zařízení. Pomoci vám můžou i produkty k odstranění vodního kamene, protože na kohoutku a sprchové hlavici se vodní kámen rád usazuje.

Čištění zrcadla v koupelně.

I zrcadlo si zaslouží pořádně vyčistit. Nezapomeňte na něj.

 

Vyčistěte zrcadla a případné skleněné plochy speciálním čističem na sklo, aby byly bez šmouh a otisků prstů. Nakonec přichází na řadu podlaha. Zameťte nebo vysajte veškerý prach a nečistoty. Podlahu vytřete a koupelnu nechce dobře vyvětrat. Určitě popřemýšlejte o osvěžovači do koupelny. Krásně ji provoní.

Kuchyně – srdce domova

Z pracovní desky přemístěte všechny předměty tak, aby vám nepřekážely. Použijte dezinfekční čisticí prostředek, aby byly plochy nejen čisté, ale také bez bakterií. Desku vyčistěte. Předměty, které budete vracet na původní místo, opláchněte v teplé vodě s vhodným saponátem.

Vyčistěte veškeré kuchyňské spotřebiče včetně mikrovlnné trouby, trouby, lednice, myčky nádobí a varné desky. Uvnitř i vně. Nezapomeňte na digestoř.

Jestliže máte chuť na opravdu velký úklid, vyprázdněte skříňky a šuplíky, všechno řádně vyčistěte a seřaďte, hodit se vám můžou nové dózy na skladování potravin. Vánoce se blíží a alespoň si uděláte jasno, jaké kuchyňské náčiní by se vám hodilo nové.

Umývání nádobí ve dřezu.

Nádobí umyjte a uložte do čistých poliček.

 

Důkladně vyčistěte dřez, kohoutek a varnou konvici. I zde můžete narazit na vodní kámen, proto se ujistěte, že máte vhodný přípravek po ruce. Nakonec vysajte a vytřete podlahu.

Jak na útulný a čistý obývací pokoj

Začněte odstraněním prachu z polic, regálů, televizního stolku a dalšího nábytku. Použijte prachovku nebo mikrovláknový hadřík, aby se prach nerozptýlil do vzduchu. Vyčistěte a oprašte závěsy, v případě potřeby je vyperte. Uvidíte, že váš dům vyprané záclony nádherně provoní.

Utírání prachu z nábytku.

Prach se usazuje opravdu všude. Myslete i na rohy, kliky a úchytky.

 

Nezapomeňte na nábytek, a to včetně pohovek a křesel. Použijte vysavač s nástavcem a v případě skvrn aplikujte vhodný čisticí prostředek. Jemně vyčistěte televizní obrazovku, počítače a další elektronická zařízení. Používejte pouze přípravky, které jsou k čištění elektronických zařízení určené.

Vysajte koberce, vytřete podlahy. Myslete i na rohy a místa pod nábytkem, kde se může hromadit prach a nečistoty. Při této příležitosti můžete pomalu začít obývací pokoj zdobit podzimními dekoracemi.

Pohodlí v ložnici i dětském pokoji

Vyměňte a vyperte ložní prádlo včetně povlaků, prostěradel a přehozů. Proveďte také kontrolu matrací, případně je otočte nebo vyvětrejte. Možná zjistíte, že by se vám hodila matrace nová. A protože se blíží Vánoce, můžete si o ni napsat Ježíškovi.

Výměna ložního prádla, povlaků a přehozů.

Ložní prádlo vyperte a matraci otočte.

 

Vyčistěte všechny povrchy a při této příležitosti prohlédněte skříně, poličky i šuplíky. Seřaďte školní pomůcky na jedno místo, udělejte pořádek mezi hračkami a zorganizujte knihovničku. Při vytírání nevynechejte ani místo pod postelí. Divili byste se, kolik se tam usadí prachu a nečistot.

Péči si zaslouží i chodba, sklep nebo vaše dílna

Chodba a sklep jsou často přehlíženými, ale nezbytnými částmi domova, které taktéž vyžadují pravidelný úklid. V chodbě by měly být věci uloženy tak, aby byly snadno přístupné, ale zároveň nebránily v pohybu. Pomocníkem vám budou úložné boxy, háčky a police. A protože na podzim často prší, po ruce byste měli mít deštníky, holínky a pláštěnky.

Úklid sklepa může být o něco náročnější. Zbavte tuto místnost prachu a nečistot. Podívejte se na věci, které zde skladujete. Produkty s prošlou trvanlivostí recyklujte a udělejte si seznam, co potřebujete dokoupit. Často se zde objevuje i vlhkost a plísně. Zkontrolujte proto ventilaci a zkuste odvlhčovač vzduchu.

Taková dílna nebo garáž si také zaslouží pořádně uklidit. Jinak se tyto místnosti mohou stát nepřehlednými a chaotickými. Začněte organizací nářadí a vybavení. Každá věc by měla mít své místo. Vítanými pomocníky jsou držáky na nářadí, boxy, kufry nebo brašny. Před uložením všechno očistěte od prachu, mastnoty a nečistot. Omeťte pavučiny, vysajte podlahu a nakonec ji vytřete. Počítejte s tím, že bez kvalitních přípravků to půjde opravdu stěží. Nezapomeňte na recyklaci kovů, plastů a papíru.

Checklist: na co nezapomenout při velkém úklidu

 • Ujistěte se, že máte po ruce prachovku, mikrovláknové utěrky a vhodné čisticí prostředky pro různé povrchy.
 • Letní věci uložte do krabic a přichystejte si zimní oblečení a boty.
 • Umyjte okna, očistěte žaluzie, vyperte záclony.
 • Utřete prach a věci, které budete ukládat zpět na původní místo, pořádně opláchněte.
 • Zkontrolujte stav žárovek a případně je vyměňte.
 • Opravte netěsnosti, připevněte poličky a dotáhněte veškeré šroubky.
 • Koberce vysajte a podlahy vytřete, nezapomeňte na rohožky.
 • Udělejte si pořádek v potravinách, prošlé kusy recyklujte a napište si seznam, co potřebujete dokoupit.
 • K systematickému uložení věcí vám pomůžou organizéry nebo krabičky různých velikostí.
 • Při úklidu koupelny mějte po ruce přípravek na odstranění vodního kamene, protože se zde tento nevítaný návštěvník velmi rád usazuje.
 • Obývací pokoj ozdobte dekoracemi – drobnosti vložte do košíku, důležité dokumenty zase do úložných boxů a za odměnu si nezapomeňte zpříjemnit večer zapálenou svíčkou.

Podzimní úklid zahrady

Podzim je ideální doba pro úpravu trávníku a záhonů. Připravte je na nadcházející zimu. Shrabte listí a větve, posečte trávník na vhodnou výšku a zkontrolujte záhony. Zbavte je plevele a odumřelých rostlin. Veškeré zahradnické náčiní umyjte a uložte na příští rok.

Práce, kterou věnujete své zahradě – od úpravy trávníku a záhonů přes shrabávání listí až po údržbu zahradního nářadí se vám v příštím roce, kdy se zahrada probudí k novému růstu, vrátí.

Přivítejte zimu s uklizeným domovem

Rozlučte se s létem a připravte svůj domov na zimu. I když je podzimní úklid náročný, s nejrůznějšími přípravky a pomůckami si ho usnadníte. A u nás najdete všechno, co k tomu budete potřebovat.

Vytvořeno28.11.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše