Jak nainstalovat vánoční osvětlení na dům

 Dům s vánočním osvětlením pověšeným na střeše.

Vánoce se blíží. Domy po celém světě se pomalu začínají rozsvěcovat a vytváří nenahraditelnou vánoční atmosféru. Nezůstávejte proto pozadu. Pusťte se do venkovní výzdoby.


Obsah článku:

Jak vybrat venkovní vánoční osvětlení

Venkovní osvětlení by mělo nejen vypadat dobře, ale především být maximálně bezpečné. Ze všeho nejdřív promyslete:

  • kam osvětlení chcete umístit,
  • kolik světýlek budete potřebovat,
  • na jaké barvy letos vsadíte,
  • zda máte dostatek kotvicích prvků.

Přípravou si ušetříte spoustu času, než kdybyste o všem přemýšleli ve chvíli, kdy stojíte v půlce žebříku. Při plánování vám naopak pomůže, když si osvětlení rozmístíte na zem – tam, kde byste všechno chtěli později zavěsit. Budete mít jasnější představu a uvidíte, zda vám třeba nějaký ten metr nechybí.

Nezapomeňte při této příležitosti vyzkoušet, že všechna světýlka fungují (možná chcete použít ta z loňského roku). Zkontrolujte, že všechny žárovky svítí, než se pustíte do instalace.

Vánoční venkovní osvětlení a dekorace.

Zkombinujte venkovní osvětlení i se svítícími dekoracemi.

 

Co je to ideální stupeň krytí a jaký by měl být?

Při koupi nových produktů si vždy přečtěte popis a uvedenou IP třídu. Osvětlení pro venkovní použití se označuje jako IP44 a je chráněno proti vodě, která může stříkat ze všech směrů. Tomu se v zimě nevyhnete – ať už kvůli dešti, nebo kvůli sněhu.

V žádném případě neinstalujte vnitřní osvětlení do venkovních prostor. Ochrana není dostatečná a hrozí zkrat celého elektrického vedení i úraz. Nevystavujte se nebezpečí a pamatujte: venkovní osvětlení musí být opatřeno stupněm krytí IP44, zatímco vnitřní se značí IP20.

Nepodceňujte maličkosti

Důležité je i označení certifikátem CE, díky kterému máte jistotu, že výrobek splňuje technické standardy pro evropský trh. Nekupujte osvětlení, které tyto parametry nesplňuje. Vyhnete se tak problémům, které vás mohou přijít na nemalé výdaje.

Jestliže si všimnete, že na světýlkách je něco v nepořádku, poškozenou část bez váhání vyměňte. Nespoléhejte na to, že je závada miniaturní a nemůže se nic stát. Jakmile se holý drát dostane do kontaktu s vodou, může dojít k úrazu elektrickým proudem. Kontrolujte proto opravdu pečlivě.

Ozdobit můžete i balkon nebo vchod do bytu

Vánočními světýlky můžete vyzdobit jakýkoliv prostor, a to dokonce i v případě, že bydlíte v bytě. Světelné řetězy i vánoční girlandy snadno pověsíte i na zábradlí balkonu nebo střechu garáže.

Stejně tak můžete ke vchodovým dveřím umístit nejrůznější dekorace – miniaturní vánoční stromeček v květináči, závěsné ozdoby, andělské zvony nebo nádherné věnce. Oblíbené je i dekorativní osvětlení, jako jsou hvězdy, lucerny, postavičky, stromky se svítícími větvičkami a pyramidy. A pokud chcete ušetřit výdaje za energie, podívejte se po variantách LED osvětlení. Spotřeba elektřiny je až o 85 % nižší.

Jak zapojit venkovní vánoční osvětlení

Přidělání vánočních světýlek na dům se vám bude lépe dělat ve dvou. Přichystejte si osvětlení a kotvicí prvky, mezi které patří:

  • Vázací pásky – úzké, ale pevné proužky, které lze utáhnout dle potřeby. Výborné řešení pro upevnění světelných krápníků a řetězů.
  • Ocelová lanka – snadno je vytvarujete do potřebného tvaru. Ocelové lanko udrží osvětlení i o větší hmotnosti.
  • Vázací dráty – koupíte v různých barvách. Osvětlení upevněte i pomocí stahovacích pásků, například každých 10–15 cm. Budete tak mít jistotu, že všechno bude krásně držet.

Venkovní osvětlení má většinou přívodní kabel dlouhý 5–10 m. Jestliže potřebujete kabely delší, sáhněte po prodlužovací šňůře s krytou zásuvkou. Pro zakrytí spojů u různých druhů osvětlení můžete použít větvičky nebo ozdobné prvky, jako například stuhy nebo vánoční ozdoby.

Venkovní osvětlení na stromě.

 

Nejen vánoční stromeček můžete nasvítit, ale i keře a stromy na zahradě.

 

Nezapomeňte na adaptér s minimálním stupněm krytí IP44, díky kterému rozsvítíte až 800 LED světýlek. Následně připojte prodlužovací kabel do napájecího adaptéru a světelného řetězu. Jestliže máte více druhů osvětlení, pomůžou vám rozbočovače a spojovače.

Při zapojení osvětlení se vám budou hodit i spínací hodiny. Díky této vychytávce můžete zapomenout na pravidelné rozsvěcování a vypínání. Některá osvětlení je možné zakoupit se zabudovaným časovačem.

Balkon a okapy

Instalace vánočních světýlek je v těchto případech velmi snadná. Stačí, když světelný řetěz kolem zábradlí či okapu omotáte a máte hotovo. Pro jistotu můžete použít i svorky nebo stahovací pásky. Budete tak mít jistotu, že při nepříznivém počasí zůstane osvětlení na svém místě. Jediné, co vám může plány pokazit, je nedostatečná délka řetězu. Mějte vždy nějaký ten metr světýlek v záloze.

Okna

K upevnění použijte nalepovací háčky. Nalepte je do rohu okna a světýlka rozvěste. Při nákupu vybírejte takové, které se svou barvou co nejvíc podobají oknu či dveřím, kam je budete lepit. Stejně snadné je i odstranění těchto háčků. Opatrně je odloupněte a lepidlo umyjte. Nemusíte se obávat žádného viditelného poškození. Do oken můžete dát navíc i svícny.

Střecha

Světelný řetěz je obvykle dlouhý 20 m, což by mělo být dostačující. Umístit světýlka po obvodu celé střechy je o něco náročnější a určitě se do této práce pusťte s někým, kdo vás bude jistit, zatímco budete stát na žebříku. Pro uchycení můžete použít stahovací pásky nebo ocelová lanka. Výborným řešením jsou okapové háky. Vánoční osvětlení samo o sobě není těžké, ale pokud je váš okapový žlab (či střecha) uvolněný nebo poškozený, nejdříve všechno opravte.

Vánoční osvětlení po celé zahradě

K výzdobě zahrady můžete použít i řadu dekorací, světelné postavičky a zvířátka. Takový svítící jelen nebo sněhulák jistě dodá celé vánoční výzdobě kouzelný nádech. Jestliže máte na zahradě domácí mazlíčky, vyplatí se vám světelné dekorace na baterky.

Ozdobit můžete i stromy či keře. Obecně se uvádí, že pro strom o výšce 150 cm budete potřebovat 8–15 m světelného řetězu. Květináče a truhlíky zkrášlete zápichy i miniaturními dekoracemi.

Vánoční lampa s mašlí.

Lampa vytvoří tu pravou vánoční atmosféru.

 

Svítící, nebo blikající? U nás najdete všechno

Zahalte svou zahradu do vánoční atmosféry. Ať už hledáte světelné závěsy, sítě, nebo vícebarevné řetězy, na našem e-shopu najdete, co potřebujete.

Vytvořeno30.10.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše