Jak prodloužit okapový svod, aby odváděl vodu od domu

 Prodloužení okapového svodu

Jednou ze zákonných stavebních podmínek je to, že dešťová voda musí být zlikvidována u vás, nesmíte ji svádět na veřejnou komunikaci ani na cizí pozemky. U domu ji stékat nenecháte, tím byste si zadělali v lepším případě na prosáknutí do sklepa. Řešením je prodloužit okapový svod co nejdále od domu. Jak na to?


Jak a kam vodu odvádět

Základem jsou kanalizační, popřípadě drenážní trubky, které musíte vést pod zemí. Drenážní trubky se od běžných kanalizačních liší tím, že díky drobným otvorům v plášti dokáží stáhnout vodu i ze svého okolí.

Rozmyslete, zda chcete mít na konci svodu podzemní nádrž, nebo vsakovací jámu. Používáním dešťové vody z nádrže k zalévání zahrady můžete výrazně snížit vaše výdaje, případně úbytek vody ze studny. Vsak neboli podmok zase přivádí vodu zpátky do země.

Co budete potřebovat

Vyznačte si nejprve trasu nanečisto pomocí kolíků a provázku. Tím zjistíte:

  • jak dlouhý svod bude, tedy kolik vybraného potrubí budete potřebovat,
  • jestli bude nutné použít nějaká kolena (tvarovky), případně odbočky.

Pro napojení okapových svodů do podzemního potrubí je ideální lapač splavenin, takzvaný geiger. Tento spojovací prvek má zvýšenou odolnost proti zamrzání a v košíku zachycuje nečistoty, takže nedochází k ucpání potrubí. Tyto splaveniny můžete díky inspekčnímu poklopu snadno vyndat.

Nezapomeňte zakoupit ještě podzemní plastovou nádrž, nebo v případě vsaku netkanou textilii.

Podzemní nádrž na sběr dešťové vody

Postupujte krok za krokem

Jestli máte nakoupeno vše potřebné, pusťte se do výkopu. Nejdříve si však označte linii pod provázkem bílým pískem nebo moukou a provázek i kolíky odstraňte.

Parametry příkopu:

  • Šířka příkopu se odvíjí od průměru potrubí. H
  • loubka musí být minimálně 80 cm, aby voda nezamrzala.
  • Velmi důležitý je také sklon, aby voda odtékala samospádem. Obecně se uvádí minimálně 1 cm na 1 m délky.

Strefa tip: Podél bílé čáry si položte kartony a vykopanou zeminu pokládejte na ně. Konečné zasypávání tak bude mnohem jednodušší.

Nakonec vykopejte jámu pro nádrž, zde rozměry závisí na velikosti nádoby, nebo pro vsak, kdy je nejběžnější díra o velikosti cca 1,5 m3.

Rozložte všechny díly potrubí vedle výkopu, abyste se ujistili, že vše vychází. Nasaďte geiger a celý systém postupně spojte a uložte do příkopu. U vsaku by trubka měla zasahovat alespoň 0,5 m do jámy.

Jak na ukončení prodlouženého svodu

O podzemních nádržích na dešťovku, jejich propojení a zajištění následného rozvodu vody najdete podstatné informace v druhé části článku o šetření pitnou vodou.

Pokud jste se rozhodli pro vsak, vyložte jámu netkanou textilií a zasypte ji do ¾ štěrkem, štěrkopískem nebo drceným kamenivem. Nahoru položte dvě vrstvy textilie.


Vsakovací jáma

 

Dokončovací práce jsou neméně důležité

Geiger je nutné zabetonovat až po jeho horní hranu. Pouhé zahrnutí pískem nebo zeminou se nedoporučuje, geiger by se mohl uvolnit. Potrubí zasypte vykopanou zeminou, stejně tak nádrž nebo poslední čtvrtinu vsakovací jámy. Povrch pak můžete osázet trávou.

Vybírejte u odborníků

Na okapy jsme specialisté, tak neváhejte a nakupte u nás vše potřebné. Kromě okapových systémů se vám určitě bude hodit také nářadí na násadě a ochranné pomůcky.

 

Vytvořeno10.01.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše