Jak vybrat dřezovou baterii

 Nerezová vodovodní baterie v kuchyni

Dřezové baterie jsou důležitou součástí každé kuchyně. Při jejich výběru nás nejčastěji zajímá především design a cena. V úvahu by ovšem měla přijít i praktičnost ovládání, životnost baterie nebo její umístění.


Obsah článku:

Není baterie jako baterie

Současný trh nabízí různé varianty vodovodních baterií, a tak nemusí být výběr úplně jednoduchý. Často se jejich výběru nevěnuje příliš velká pozornost – stačí, aby byla finančně přijatelná a do kuchyně designově zapadla. To ale nejsou jediná kritéria, kterým při nákupu věnovat pozornost. A to ani v případě, že vlastníte myčku na nádobí.

Vodovodní baterie s bočním ovládáním

Boční ovládání umožňuje jednoduchou regulaci teploty i průtoku vody přesně podle vašich potřeb.

 

Upevnění baterie: stojánková, nebo nástěnná?

Ze všeho nejdřív si udělejte jasno, která z variant pro vás bude vhodnější. Stojánkovou baterii umístíte jak na plochu dřezu, tak ji lze přímo zabudovat do desky. První variantu ovšem příliš nedoporučujeme, a to ani v případě oblíbených dřevotřískových pracovních desek. Přechod nelze dostatečně utěsnit jako mezi dřezem a baterií a často dochází k vlhnutí desky. Tyto baterie splňují vysoké nároky na kvalitu, a proto patří mezi nejpoužívanější.

U nástěnné varianty musíte přesně znát umístění dřezu a pohlídat si, že baterie bude v jeho středu. Důležitou roli hraje i rozteč, tedy dodržení vhodného rozestupu vodovodních trubek. Standardní vzdálenost je 100–150 mm.

Existuje i varianta pro kuchyně, které mají dřez umístěný hned pod oknem. Sklopná baterie je konstruována tak, aby se v určitém úhlu sklopila a otevření okna tak bylo bezproblémové. Poté se vrací do původní polohy.

Nerezová dřezová baterie a tekoucí voda

Nerezová dřezová baterie přináší do vaší kuchyně nejen estetický vzhled, ale také spolehlivost a výkonnost.

 

Typy vodovodních baterií

Kromě odlišného designu se baterie liší i ovládáním. Pojďme si v tom udělat jasno.

Páková baterie

  • je nejmodernějším typem. Její výhodou je rychlé a přesné nastavení požadované teploty, a to jednoduchým pootočením páky. Pákové baterie mohou mít vrchní i boční ovládání a přepínání do režimu sprcha. Tento systém navíc omezuje zbytečné plýtvání vodou.

Kohoutková baterie

  • nejčastěji se s ní setkáte ve starších domech nebo v kuchyních, které jsou laděny do retro stylu. Teplotu nastavíte otočením kohoutků, což může vést k vyšší spotřebě vody. Využijte je raději v koupelně, kde nutnost ovládání oběma rukama nebude takovou komplikací.

Termostatická baterie

  • umožní regulovat teplotu vody i její proud. Zamezí riziku opaření a ušetří vodu, která by zbytečně protekla, než bychom dosáhli požadované teploty. Hodí se pouze do prostoru, kde je vyřešen stálý přísun teplé vody. Pokud používáte průtokový ohřívač, tuhle variantu vám nedoporučujeme.

Elektronická bezdotyková baterie

  • určitě ji znáte. Již mnoho let se používá u umyvadel na veřejných toaletách. Stále oblíbenější je i v moderních kuchyních. Chytrý senzor sám vodu spustí a po konkrétním časovém úseku proud vody vypne.

Materiál vodovodní baterie

Kvalitní materiály zajistí dlouhou životnost i snadnější údržbu. Při výběru se řiďte materiálem dřezu. Mezi nejžádanější patří baterie nerezové. Jsou kvalitní, mohou být lesklé i matné a mají výborné vlastnosti, které napomáhají při odstraňování vodního kamene. Nerez je vysoce hygienický – bakterie a plísně nemají šanci.

Ke granitovému dřezu vybírejte granitové baterie, které se snadno udržují. Jsou taktéž odolné vůči popraskání a škrábancům. Častou variantou jsou i chromové baterie. Chrom vypadá dobře, hodí se do různých stylů a vyznačuje se snadnou údržbou. Chromovaný povrch navíc baterii chrání před korozí.

Existují i varianty keramické, které výborně odolají tlaku vodu, změnám teploty i vodnímu kameni. Nejdražším typem jsou baterie z mosazi, které jsou velmi náročné na péči.

Černá dřezová baterie

Matný povrch dodá vaší kuchyni sofistikovaný vzhled.

 

Co je to kartuš?

Při výběru vodovodní baterie se určitě setkáte i s pojmem kartuš. Tím se označuje materiál, který se používá uvnitř baterie. Nejlépe by měl být keramický. Plastové varianty jsou sice levnější, ale mají krátkou životnost a nedokážou odolat tlaku vodu ani vodnímu kameni. Pokud je kartuš nekvalitní, může za noc odkapat i několik litrů vody.

Sladěný design s ohledem na praktické prvky

Při výběru je samozřejmostí brát ohled na celkový vzhled kuchyně. Pokud máte skříňky se zaoblenými lesklými úchyty, jistě budete hledat baterii tomu odpovídající. Kromě klasických lesklých nebo matných provedení kovů můžete vybírat i z různých barev.

Do moderní kuchyně se nejčastěji používají baterie nerezové, chromové a granitové. V rustikální kuchyni se bude vyjímat mosaz nebo baterie s keramickými doplňky. V úvahu vezměte i průtok vody. Pro kuchyňské baterie počítejte s průtokem 10 litrů za minutu. Konkrétní údaje zjistíte od výrobce u každého produktu.

Baterie se sprchovou hadicí

Hlavice se sprchou je skutečně praktická. Doporučujeme variantu vybavenou sprchou i výsuvnou hadicí. Tím získáte volnost pohybu a jednoduše omyjete ovoce i zeleninu, dostanete se do koutů dřezu a bezproblémově umyjete také velký hrnec.

Baterie se sprchovou hadicí v moderní kuchyni

Moderní dřezová baterie se sprchovou hadicí usnadní práci.

 

Vychytávky, které usnadní práci

Velkým pomocníkem u dřezových baterií je perlátor. Některé typy ho mají, k jiným ho musíte dokoupit. Díky němu snížíte průtok vody v baterii, docílíte nižší spotřeby vody a ušetříte. A co je nejzajímavější – při mytí si ho ani nevšimnete a nepostříkáte celou linku, protože perlátor omezuje rozstřikování vody kolem dřezu.

Na chatu nebo do zahradního domku se vám bude hodit baterie s elektrickým ohřevem. Hodí se i pro domácnosti s nedostatečně velkým bojlerem. Existují i trojcestné baterie, které jsou vybaveny oddělenými vývody pro vodu filtrovanou a teplou a studenou vodu nefiltrovanou. V běžné domácnosti se většinou nevyužívají.

Ohýbací ramena jsou skvělým řešením, pokud chcete umýt špatně dosažitelná místa plechu, lahve nebo velkého hrnce. Pokud si nejste jistí kvalitou vody, existují i varianty s filtrem, které vodu pročistí. A pokud nechcete manipulovat s odpadní zátkou, vyberte si baterii s páčkou či táhlem. Pozornost při výběru věnujte i výšce kohoutku. Vyšší varianty nabízejí snadnější manipulaci s nádobím.

Jak na běžné opravy

Dříve či později se můžete setkat s menšími poruchami. K nim dochází nejčastěji v případě, že baterie není dostatečná udržovaná. Samozřejmě to může způsobit i běžné opotřebení.

Nejčastěji se řeší povolené nebo zteřelé těsnění. To poznáte tak, že voda vytéká v místech, kde by vytékat neměla. Výměna je ovšem velmi snadná. Musíte vyměnit plastickou či elastickou součást, která se stará o nepropustnost vody. Podívejte se, jaké těsnění se nachází ve vaší baterii, a podle něj kupte nové.

Setkat se můžete i s pískáním vodovodní baterie. Příčiny jsou různé, ale obvykle se jedná o příliš velký průtok vody. V tomto případě může pomoci perlátor, ale pro jistotu se obraťte na zkušeného instalatéra.

Vyberte si tu pravou dřezovou baterii

Před koupí si ověřte, že je baterie kompatibilní s tlakem vody ve vaší domácnosti. Optimálního výkonu dosahuje baterie při tlaku 1,0 baru. Vyhněte se levným variantám a pro všechny případy si pečlivě uložte záruční list. Vyberte si z naší nabídky vodovodních baterií, kde najdete všechno potřebné.

Vytvořeno11.09.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše