Máme pro Vás pár rad na přípravu dřeva

Máme pro Vás pár rad na přípravu dřeva

Zima se nám pomalu blíží, tak je potřeba si zodpovědně říci, zda jsme na ni řádně připraveni. Když pomineme zazimování zahrady a okolí Vašeho domu, budeme ještě potřebovat připravit hromadu dřeva jako zásobu na tuhou zimu. Připravili jsme pro Vás několik tipů jak zvládnout řezání, štípání a uložení dřeva.

 

 

Nosit u práce rukavice není ostuda!

Při zpracování palivového dříví vznikají těžké nárazy a proto je potřeba si chránit ruce. V dněšní době si můžete na trhu pořídit mnoho druhů pracovních rukavic od pravé kůže až po syntetiku. Nejlepší je vybírat rukavice, které sednou přesně na ruku. Rukavice lze také sehnat na konkrétní pracovní činnost a tím také efektivně využít jejich vlastnosti. Pro řezání dřeva jsou nejvhodnější antivibrační rukavice, které snižují únavu. U štípání dřeva je lepší použít hrubší rukavice z kombinovaných materiálů. Při ukládání naštípaného dříví je vhodné použít naopak tenké kožené rukavice.

 

Příprava na řezání dřeva
Příprava na řezání dřeva
Příprava na řezání dřeva

 

 

Není sekera jako sekera

Každá sekera je určená pro jiný druh práce a není náhoda, že výrobci dělají mnoho různých druhů. Liší se jak váhou, délkou, tak i tvarováním samotné sekery. Můžete si pořídit například sekeru na třísky, osekávání větví, kůry, nebo se speciální rukojetí pro využití maximální energie. V nabídce máme klasické sekery, nebo klínové, které se hodí pro štípání velkých špalků. Nesmíme také opomenout další sortiment v této kategorii a to kalače a štípací klíny, které jistě oceníte u velmi náročných špalků.

 

sekera na třísky
Sekera na štípání dřeva
Sekera na kácení stromků

 

 

Mít po ruce brousek se vyplatí

I sekera při delší práci je potřeba nabrousit jako kuchyňský nůž. Ovšem je dobré pořídit speciálně upravený brousek určený přímo pro sekeru. Firma Cellfast vyrábí univerzální brousek opatřený brusnými kolečky vyrobenými ze speciální směsi křemíku. Dále ve spodní části má brousek speciální pogumované nožičky pro bezpečné uchopení a následné broušení. Obrovskou výhodou je možnost schovat brousek do obalu sekery.

 

Brousek na sekeru
Brousek do obalu sekery

 

 

Pohodlná výška je základ pro řezání dřeva

Nejlepší pomocník pro dosažení optimální výšky je lidově řečeno koza nebo kozlík. Jde o velmi jednoduchou, ale důmyslnou konstrukci, díky níž se kulatina při řezání nepřetáčí a pevně drží. Navíc díky zvýšené poloze si neníčíte záda. Na trhu ještě existují kovové kozy, které mají samosvorný mechanismus. Dřevěné kozy mají však stále něco do sebe a navíc pohlcují vibrace. Následně při práci, když se stane nehoda, se motorová pila zařízne do dřeva a né do kovové konstrukce.

Dřevěná koza na dřevo

Vhodná pila na řezání dřeva

Každá pila, i když je určená pro dřevo, se hodí na jiný druh práce. Na suché a tvrdé větve doporučujeme sáhnout po ruční pile s jemnějším zubem s trojúhelníkovým výbrusem. U čerstvě zpracovaného dřeva je zase lepší použít pilu se švédským výbrusem. Švédský výbrus má každý čtvrtý zub v dlátovitém provedení. Každá pila se musí řádně napnout a namazat pilový list voskem. Ikdyž si koupíte pilový list s povrchovou úpravou, tak tenká vrstva přidaného vosku zajistí lepší prokluz v řezné spáře.

Pila na řezání dřeva

Jaké dřevo použít při topení?

Vytápění dřeva by se mohlo zdát jako jednoduchá záležitost. Nicméně i nad správnou volbou dřeva pro vytápění je dobré se zamyslet. Všeobecně je dáno, že základem je vyschlé dřevo, které bude dobře hořet. Místo, v čem chcete topivo pálit, jde ruku v ruce s výběrem tvrdosti a konkrétního druhu dřeva. Do krbu se jednoznačně hodí spíše dub, buk nebo jabloň a bříza, lípa nebo jehličnany se hodí spíše na běžné pálení v kamnech nebo u táboráku.

dřevo na vytápění

Nezapomínejte na bundu

Při štípání dřeva se člověk velice rychle a spolehlivě zahřeje. Nicméně jakmile příjde na řezání dřeva, může dojít k prochladnutí až na kost. V takovém případě je nutné se velice rychle obléknout do bundy, aby došlo k prohřátí organismu.

Pracovní bunda

Vytvořeno20.01.2020

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše