Možná vám připadá, že váš okapový systém potřebuje rekonstrukci. A víte, v jakých případech jsou opravy opravdu nutné? Pojďme se na toto téma podívat podrobněji, ať zjistíte, jestli to zvládnete svépomocí a kolik to bude stát. Kdy a proč opravit okapyOkapové systémy chrání váš dům před poničením vodou, samy se však také mohou poškodit a přestat tak plnit svou funkci. Z jakých důvodů nastává čas na jejich rekonstrukci, případně výměnu?
Způsob a cena opravy se odvíjí od konkrétního problému a také materiálu, ale troufáme si tvrdit, že všechny zvládnete sami. Pokud tedy nemáte závratě. Škrábance stačí zabarvitZačněme tím nejjednodušším, a to je oprava poškozené povrchové úpravy. Pokud se lakované pozinkované okapy z jakéhokoliv důvodu poškrábou, hrozí vznik koroze. Dávejte proto velký pozor při montáži a hlídejte, aby větve okolních stromů nedosahovaly až okapům. Pokud i přes veškerou opatrnost dojde k újmě, budete potřebovat opravnou barvu. Lahvička o objemu 20 ml stojí kolem 200 Kč a zabarvíte s ní všechny drobné škrábance. Abyste potřebovali dvě lahvičky, muselo by být odření povrchu masivnější a pak by už stála za zvážení výměna poškozeného dílu.
Když spoje netěsníObčas se stane, že okapový žlab přestane těsnit. Oprava záleží na způsobu spojení žlabu. Nejjednodušší práce vás čeká, pokud máte na okapech spojky žlabu. Přestože jsou těsnicí gumy uvnitř vodotěsné, časem se mohou opotřebovat a pak musíte spojku vyměnit. Naštěstí to není nic složitého a ani cena vám nepřivodí infarkt:
U plastových okapových žlabů můžete jen vyměnit těsnicí gumu, přičemž samolepicí sada těsnění stojí 180–280 Kč (v závislosti na délce). Mimochodem, jak k sobě upevnit žlaby pomocí spojek se dočtete v článku o spojování okapových žlabů. Pokud máte žlaby spojené lepením a/nebo nýtováním, což je typické pro hliníkové okapy, takový spoj nerozeberete, i když bude prosakovat. Tady se připravte na výměnu celé části, čemuž se budeme věnovat v druhé části článku.
Špatné uchycení také ohrožuje funkčnost okapůVelmi důležité pro správnou funkci okapového systému je také jeho upevnění. Existuje několik pravidel:
Další informace se dozvíte v článku o montáži okapových háků. Nedodržením některé z těchto zásad si koledujete o fasádu poškozenou vodou. Takže přidejte více háků i objímek, určitě je to levnější než nová fasáda:
Výměna okapových částí je náročnějšíKoroze, deformace a masivní poškrábání jsou důvodem k výměně takto poškozené části. Jak se které díly okapového systému montují, se dočtete v článku Montáž okapů svépomocí. Z toho snadno vyvodíte i demontáž. Co se ceny týká, záleží na konkrétním dílu a jeho materiálu. Pro představu uvádíme pár příkladů:
Nejvíce náchylné k rezavění jsou pozinkované okapy, proto i v této kategorii jsme vybrali několik položek:
Pozinkované lakované okapy se pohybují řádově o 100 Kč na kus více. Hliníkové půlkulaté žlaby stojí v rozmezí 200 až 260 Kč, kruhové svody 270 až 540 Kč. Hranaté varianty jsou však o dost dražší.
Rekonstrukce okapů prostřednictvím firmyI když oprava okapů vypadá v podstatě jednoduše, překážkou může být jejich špatná dostupnost, vaše závratě apod. U vícepatrového domu už si se žebříkem jen tak nevystačíte. Pak nezbývá než si na tuto činnost najmout odbornou firmu. Cena výškových oprav okapů pak kromě potřebného materiálu zahrnuje také:
V odměně pracovníků je obsažen příplatek za výškové práce. Tito zaměstnanci absolvují speciální školení, často ve spolupráci s horolezeckým svazem. Nakupte materiál u násAť už se do oprav pustíte sami, nebo si řeknete o pomoc, u nás najdete vše potřebné. S výběrem vám rádi pomůžeme.
|
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.