Oprava okapů: kdy, jak a za kolik

 Oprava okapů

Možná vám připadá, že váš okapový systém potřebuje rekonstrukci. A víte, v jakých případech jsou opravy opravdu nutné? Pojďme se na toto téma podívat podrobněji, ať zjistíte, jestli to zvládnete svépomocí a kolik to bude stát.


Kdy a proč opravit okapy

Okapové systémy chrání váš dům před poničením vodou, samy se však také mohou poškodit a přestat tak plnit svou funkci. Z jakých důvodů nastává čas na jejich rekonstrukci, případně výměnu?

 • Koroze,
 • poškození povrchové úpravy,
 • netěsnost okapových žlabů,
 • defekt tvaru (promáčknutí apod.),
 • nedostatečné upevnění.

Způsob a cena opravy se odvíjí od konkrétního problému a také materiálu, ale troufáme si tvrdit, že všechny zvládnete sami. Pokud tedy nemáte závratě.

Škrábance stačí zabarvit

Začněme tím nejjednodušším, a to je oprava poškozené povrchové úpravy. Pokud se lakované pozinkované okapy z jakéhokoliv důvodu poškrábou, hrozí vznik koroze. Dávejte proto velký pozor při montáži a hlídejte, aby větve okolních stromů nedosahovaly až okapům.

Pokud i přes veškerou opatrnost dojde k újmě, budete potřebovat opravnou barvu. Lahvička o objemu 20 ml stojí kolem 200 Kč a zabarvíte s ní všechny drobné škrábance. Abyste potřebovali dvě lahvičky, muselo by být odření povrchu masivnější a pak by už stála za zvážení výměna poškozeného dílu.

Oprava barvy u okapů

Když spoje netěsní

Občas se stane, že okapový žlab přestane těsnit. Oprava záleží na způsobu spojení žlabu. Nejjednodušší práce vás čeká, pokud máte na okapech spojky žlabu. Přestože jsou těsnicí gumy uvnitř vodotěsné, časem se mohou opotřebovat a pak musíte spojku vyměnit. Naštěstí to není nic složitého a ani cena vám nepřivodí infarkt:

U plastových okapových žlabů můžete jen vyměnit těsnicí gumu, přičemž samolepicí sada těsnění stojí 180–280 Kč (v závislosti na délce).

Mimochodem, jak k sobě upevnit žlaby pomocí spojek se dočtete v článku o spojování okapových žlabů.

Pokud máte žlaby spojené lepením a/nebo nýtováním, což je typické pro hliníkové okapy, takový spoj nerozeberete, i když bude prosakovat. Tady se připravte na výměnu celé části, čemuž se budeme věnovat v druhé části článku.


Výměna spojky žlabu

 

Špatné uchycení také ohrožuje funkčnost okapů

Velmi důležité pro správnou funkci okapového systému je také jeho upevnění. Existuje několik pravidel:

Další informace se dozvíte v článku o montáži okapových háků.

Nedodržením některé z těchto zásad si koledujete o fasádu poškozenou vodou. Takže přidejte více háků i objímek, určitě je to levnější než nová fasáda:

Správný počet háků u žlabů

Výměna okapových částí je náročnější

Koroze, deformace a masivní poškrábání jsou důvodem k výměně takto poškozené části. Jak se které díly okapového systému montují, se dočtete v článku Montáž okapů svépomocí. Z toho snadno vyvodíte i demontáž. Co se ceny týká, záleží na konkrétním dílu a jeho materiálu. Pro představu uvádíme pár příkladů:

Nejvíce náchylné k rezavění jsou pozinkované okapy, proto i v této kategorii jsme vybrali několik položek:

 • Nejdražší koleno svodu stojí zhruba 460 Kč.
 • Z kotlíků stojí nejvíce varianta o rozměrech 200/60 mm pro žlab s průměrem 80 cm, jeho cena je 294 Kč.
 • U svodů se vejdete do 250 Kč, u žlabů do 190 Kč.

Pozinkované lakované okapy se pohybují řádově o 100 Kč na kus více. Hliníkové půlkulaté žlaby stojí v rozmezí 200 až 260 Kč, kruhové svody 270 až 540 Kč. Hranaté varianty jsou však o dost dražší.

Koroze žlabu

Rekonstrukce okapů prostřednictvím firmy

I když oprava okapů vypadá v podstatě jednoduše, překážkou může být jejich špatná dostupnost, vaše závratě apod. U vícepatrového domu už si se žebříkem jen tak nevystačíte. Pak nezbývá než si na tuto činnost najmout odbornou firmu.

Cena výškových oprav okapů pak kromě potřebného materiálu zahrnuje také:

 • počet pracovníků a hodin – cca 400 Kč / 1 hod. / 1 pracovník,
 • rozsah (např. u natírání okapů) – od 70 Kč / běžný metr,
 • dopravu.

V odměně pracovníků je obsažen příplatek za výškové práce. Tito zaměstnanci absolvují speciální školení, často ve spolupráci s horolezeckým svazem.

Nakupte materiál u nás

Ať už se do oprav pustíte sami, nebo si řeknete o pomoc, u nás najdete vše potřebné. S výběrem vám rádi pomůžeme.

Okapové systémy

 

Vytvořeno10.01.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše