Chraňte své okapy před listím

 Čištění okapů je důležitější, než se na první pohled zdá.

I když je péče o okapy celoroční záležitostí, na podzim nás čeká nejvíc práce. Usnadněte si tuto neoblíbenou činnost. Ideálním pomocníkem mohou být ochranné mřížky a lapače listí, díky kterým se v okapu nedrží vlhkost, nedochází ke korozi a tím se prodlužuje i jeho životnost.


Obsah článku:

Okapy vyžadují pravidelnou péči – a to po celý rok

Listí, větvičky nebo popadané ořechy. Ucpané okapy mohou způsobit velké nepříjemnosti. Blokují průchod dešťové vody a zatěžují systém. Voda se namísto do kanalizace může dostat pod šindele nebo podkladové desky, což způsobí problémy se základy a poškození exteriéru domu. Nadměrná vlhkost může stát i za vznikem koroze a způsobit hnilobu dřeva. V zimě navíc mohou zanesené okapy popraskat nebo se zdeformovat. Okapy plné listí navíc lákají ptáky či hlodavce k uhnízdění a v létě je to ideální prostředí pro líhnutí komárů.

Když narazíte na stojatou vodu

Pokud se ve vašich okapech po dešti nashromáždila voda, je to známka toho, že jsou ucpané. Bez odkládání vodu odeberte pomocí ruční pumpy, odstraňte napadané listí, větvičky i mechový porost. Dále zkontrolujte samotné okapy. Neměly by být prověšené, což můžete zkontrolovat pomocí vodováhy. Podívejte se na propustnost i těsnost okapů, a pokud odhalíte jakékoliv nedostatky, opravte je.

Ochranné prvky ušetří nemalé výdaje

Do jisté míry lze zanesení okapů předejít za pomoci ochranných prvků. Jednou z možností jsou mřížky, které se vkládají do okapového žlabu. Zabrání padání listí a větviček na dno okapu. Nečistoty následně odfoukne vítr a okapový systém zůstane čistý.

Mřížka do okapu plní ochrannou funkci a ušetří výdaje.

Mřížka do okapu.

 

Okapové mřížky se vyrábí z odolného plastu, který se ubrání i nepříznivým podmínkám a UV záření. Starosti vám nemusí dělat ani padající ořechy nebo šišky. Mřížku jen tak něco nepoškodí.

Mřížka do okapu má mnoho výhod:

  • Zachytí nafoukané listí, které později odvane vítr.
  • Zabrání ucpání svodů i zatékání dešťové vody.
  • Omezuje vznik koroze. Snadno se instaluje.
  • Chrání před šířením plísní a bakterií.
  • Prodlužuje životnost okapů.
  • Pasuje na naprostou většinu dostupných okapů.
  • Usnadní práci při čištění.
  • Délku i šírku libovolně upravíte.

Instalaci zvládnete i svépomocí. Mřížku jednoduše připevníte pomocí plastových spojek po stranách okapu. Podobně můžete chránit i svody a kolena za použití lapače listí, který se umístí do žlabového kotlíku a zabrání padání nečistot do svodu. Bohužel při této metodě není chráněn samotný žlab, který budete muset čistit. Ideálně proto zkombinujte obě nabízené varianty.

Jak často okapy kontrolovat

Pravidelnou kontrolou rozhodně nic nezkazíte. Okapy kontrolujte alespoň jednou za čtvrt roku a samozřejmě po silné větrné bouři. Díky tomu si ušetříte práci na podzim. A nezapomeňte, že i když používáte ochrannou mřížku do okapů, měli byste čistotu okapů pravidelně kontrolovat. Minimálně jednou za rok.

Listí i větvičky mohou okap ucpat a způsobit nemalé problémy.

Střecha a okapy plné podzimního listí.

 

Při práci myslete především na svou bezpečnost. I když se to může zdát jako bezpředmětné, používejte při čištění okapů ochranné rukavice. Nikdy nevíte, jaký ostrý předmět mohl vítr do žlabu odvát. Pokud se na tuto práci necítíte nebo jsou okapy umístěné na těžko dostupných místech, obraťte se na odborníky.

Nezapomeňte na stromy, které rostou v blízkosti domu. Větve pravidelně ořezávejte. Zabráníte tak padání listí do okapu a ochráníte střechu, na kterou by mohla poškozená větev spadnout. A když už mluvíme o střeše, samozřejmě i z ní shrabte napadané listí.

Usnadněte si práci

Aby okapy plnily svou funkci odvádění srážkové vody, musejí být čisté. A protože je čištění okapů neoblíbená (a často i nebezpečná) práce, sáhněte po ochranných prvcích včas. Investice je nízká a věřte, že se vám několikanásobně vrátí.

Vytvořeno20.01.2020

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše