Padající listí je postrachem všech okapů

Padající listí je postrachem všech okapů

Zima se pomalu blíží a je zapotřebí myslet i na Váš rodinný dům. Právě toto období je ideální na prohlídku Vašeho obydlí a ujistit se, že je vše v pořádku. Z jara je nutné počítat s táním sněhu, tedy hromadou vody, která musí někam odtéct - ideálně do kamalizace :-).

Proto je zapotřebí zajistit, aby před zimou byl odklizený nejen zahradní nábytek, ale je třeba mít vyčištěné všechny okapy, svody a geigery, hlavně pokud máte nedaleko domu stromy, jejichž listí je velice rádo zanáší. Zanesené a ucpané okapy nedokážou zachytit a odvést vodu do kanalizace, ale naopak se může dostat do podkroví či do základů Vašeho domu. V zimním období ucpané okapy mohou popraskat mrazem, nebo se různě deformovat.

Padající listí je postrachem všech okapů

Hlavně pozor na bezpečnost

Hlavně pozor na bezpečnost

U některých budov jsou okapy umístěné na těžko dostupných místech, kde čištění by mohlo být dokonce životu nebezpečné. Pokud je to Váš případ, tak doporučujeme se obrátit na profesionální firmu a raději zaplatit, než ohrožovat svoje zdraví. Pokud se ale nebojíte výšky, tak pro Vás máme několik dobrých rad, se kterými čištění snadno zvádnete i sami.

V jakém intervalu okapy kontrolovat

Nenechávejte okapy zanést až na doraz, protože to nebude prospívat Vašemu domu ani samotným okapům. Interval kontroly by měl být zhruba každé 3 měsíce a po každém silném větru. Pokud budete dodržovat interval kontrol, budete mít následně snadnější čištění okapů před zimou. Během kontroly prostě rovnou vyndáte větvičky a napadané listí.

V čistém okapu se také nedrží vlhkost a proto nedochází ke korozi okapového systému a tím se prodlužujete jeho životnost.

V jakém intervalu okapy kontrolovat

Jak postupovat při pravidelné údržbě okapového systému

Jak postupovat při údržbě okapového systému

Okapový systém je potřeba čistit minimálně dvakrát do roka a to před zimou i po ní. Při čištění kontrolujeme i všechny spoje od žlabového kotlíku, napojení samotných žlabů a kolen až po pevnost všech spojů. Při samotném čištění je vždy nutné dbát na bezpečnost a ochranu Vašeho zdraví.

Okapy čistíme ideálně ze žebříku silným proudem vody z hadice třeba i za použití tlakového zařízení. Na trhu se dá sehnat i speciální koncovka se stěrkou a kartáčem s teleskopickou tyčí s dosahem až 5m. Nebo si můžete pořídit robota na čištění okapů a svěřit práci jemu, ale jde o poměrně drahou investici a zdatnější kutil si vystačí s obyčejným smetáčkem a lopatkou :-)

Preventivní péče o okapový systém

Do jisté míry lze předejít zanesení okapů a to za pomocí ochrannými prvky. Můžete u nás zakoupit různé ochranné mřížky, které se vloží do okapového žlabu a zabrání padání listí a větviček na dno okapu. Následně nečistoty odfoukne vítr a okapový systém zůstane čistý. Tato metoda je nejúčinější a nemusíte se již zabývat čištěním okapů. Podobně můžete chránit i svody a kolena za použití lapače listí, který se umístí do žlabového kotlíku a zabrání padání nečistot do svodu. Bohužel při této metodě není chráněn samotný žlab, který budete muset čistit.

I přes preventivní opatření budete stejně muset čas od času okapový systém zkontrolovat a případně vyčistit, ale nemusíte na to myslet tak často :-)

Preventivní péče o okapový systém

Topné kabely do okapů

Topné kabely do okapů a svodů

Životnost okapového systému také ovlivňuje zmrzlá voda a sních. Opakující se tání sněhu a opětovné zmrznutí může vést k závažnému poškození okapu, nebo svodu. Nemluvě o možnosti pádu rampouchů, které jsou velice nebezpečné a mohou způsobit těžké poranení hlavy. Dobře zvolené topné kabely dokážou po celou zimu zachovat proudění vody v celém okapovém systému a zamezují tvorbě rampouchů.

Při výběru topných kabelů je potřeba dávat pozor na dobrou mechanickou odolnost a odolnost vůči UV záření. Aby provoz topného kabelu byl úsporný, je třeba dokoupit termostat a čidla. Efektivní řešení je kombinace teplotního a vlhkostního čidla, které budou předávat informace digitálnímu termostatu. Vše je potřeba samozřejmě kupovat s použitím pro venkovní instalaci.

Vytvořeno20.01.2020

Na vašem soukromí nám záleží

Díky cookies bude na webu vše fungovat a my ho budeme moci dále vylepšovat. Na jiných webech se vám může objevit naše reklama. Pokud souhlasíte, klikněte na Povolit vše.

Povolit všePodrobné nastavení