Plastové okapy: antracit, nebo jiná barva? Poradíme, jak ji vybrat

 Barevný plastový okapový systém BRYZA

Možná vás doteď vůbec nenapadlo, že kromě správného materiálu okapového systému je třeba řešit také vhodnou barvu. A možná se budete divit, ale i takové zdánlivé detaily mají na celkový vzhled stavby velký vliv. Jak je to s barevností plastových okapů?


Plastové okapy rozhodně ano

Plastové okapy jsou levné a zároveň odolné. Díky současné moderní technologii výroby mohou směle konkurovat těm kovovým. Snadno se montují a nemusí se natírat. Jsou tedy skvělou volbou pro vaši stavbu. Jakou ale vybrat barvu?

Okapy – nenápadný komponent, nebo výrazný prvek?

Většina stylistů se shoduje v názoru, že okapový systém je nejlepší přizpůsobit střešní krytině nebo fasádě. Žlaby a svody většinou nepatří mezi designové prvky domu a je tedy lepší, pokud nevystupují do popředí. V případě sladění s omítkou se však vyhněte přesné shodě, tady je vždy lepší přistoupit k jemnému rozdílu v odstínu. Vnější barevné schéma funguje právě díky nuancím v použitých barvách.

Najdou se ale i výjimky, které to vidí opačně. Okapy určí jako výrazný designový element stavby a nebojí se odvážných kombinací. Aby však okapy nepůsobily jako pěst na oko, je v takovém případě dobré použít stejnou barvu v menším množství i na dalších místech v okolí domu, zejména v přední části (například na poštovní schránce, sloupky plotu apod.).

Většina z nás, běžných obyvatelů, se drží při zemi a volí neutrální barvy, které se hodí ke všemu. Není proto žádným překvapením, že mezi nejprodávanější patří plastové okapy v antracitových odstínech.

Antracit vede

Antracitové barvy získaly v posledních letech na popularitě, a to v mnoha odvětvích. Najdete je na textilu, nátěrech, podlahových materiálech i klempířských prvcích. Svůj název získaly od uhlí, takže je jasné, že jejich barevnost se pohybuje od tmavě šedé po černou.

Dle vzorníku RAL, o kterém jsme více psali v článku o barvách okapů KJG, má antracitová šedá označení RAL 7016, mezi antracitové odstíny však lze zahrnout i další:

  • RAL 7015 břidlicově šedá,
  • RAL 7021 černošedá,
  • RAL 7024 grafitová šedá.

Černošedé plastové okapy jsou elegantní a nadčasové. Stylově působí v kombinaci se dřevem, takže pokud máte okna z tohoto materiálu (nebo plastová v dřevěném dekoru), jsou pro vaši stavbu to pravé.

Antracitový plastový okap BRYZA

Čokoláda je klasika

Druhou velmi oblíbenou variantou jsou hnědé plastové okapy. Ve vzorníku RAL opět najdete široké rozmezí hnědých odstínů, ne ve všech se však okapové systémy vyrábí. Každopádně okapy RAL 8017 čokoládově hnědé se hodí ke všem typům stavby i jakékoli barvě fasády.

Nebojte se jiných barev

Pokud máte výrazně červenou střešní krytinu, je vhodné použít okapy ve stejné barvě. Získáte tak vyvážený barevný dojem.

Do památkové zóny nebo starší zástavby se hodí okapy v měděném dekoru a na rozdíl od skutečné mědi se nemusíte bát, že dojde k odcizení.

Zelené okapy vyberte k fasádě stejné barvy (ale jiného odstínu) a také v případě stavby v přírodě. Tato varianta se také často používá na pergoly.

Bílé okapy nejčastěji uvidíte na domech s bílými plastovými okny. Tato kombinace je nesmrtelná.

Pokud vám na barvě okapů tolik nezáleží, chystáte se je montovat například na kůlnu, zahradní domek apod., můžete zvolit černou variantu.

Bílý plastový okap BRYZA

Ať vám barva dlouho vydrží

Ať už zvolíte jakýkoli odstín, nezapomeňte se o okapy dobře starat. Plastový systém naštěstí žádnou velkou údržbu nepotřebuje, nicméně pár pravidel byste dodržet měli:

  • Čištění vnější strany – když už jste si dali práci s vybíráním barvy, nenechte ji zmizet pod nánosem špíny. Vezměte občas do ruky mýdlovou vodu a měkký kartáč.
  • Kontrola lapače listí – z důvodu jeho ucpání může voda přestat odtékat, v okapech zamrznout a způsobit jejich popraskání. Jednou za čas je tedy zkontrolujte a vyčistěte.
  • Kontrola a čištění žlabů– ne vždy se listy, mech a jiné nečistoty spláchnou až do lapače, čas od času si proto dejte práci i s revizí žlabů.

Necítíte-li se na údržbu svépomocí nebo je váš okapový systém těžko přístupný, najměte si na to firmu. V každém případě však tuto činnost nepodceňujte.

čištění okapu

Zvolte kvalitu

Kromě materiálu a barvy je důležitá také celková kvalita výrobků. A na tu se u nás můžete spolehnout. Za plastové okapové systémy BRYZA dáme klidně ruku do ohně. Tak se pusťte do nakupování.

 

Vybrat si plastové okapy

 

Vytvořeno06.03.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše