Spojování okapových žlabů – jaké jsou možnosti?

Spojovani zlabu

Možností, jak spojit jednotlivé kusy okapového žlabu, je několik. Některé zvládnete bez problému sami, jiné potřebují odbornou ruku profesionála. Zjistěte, jaké způsoby spojování žlabů se nabízí, jak si s nimi poradit i na co si dát pozor.

 


 

Obsah článku

Možnosti spojování okapových žlabů

 

Možnosti spojování okapových žlabů

To, jak budou jednotlivé díly žlabu spojeny, se odvíjí od materiálu okapu a daného výrobce. Můžete se setkat s letováním, nýtováním, lepením a spojováním pomocí speciálních spojek. Některé z těchto způsobů se využívají také současně. My se podíváme blíže na všechny z nich.

 

Spojování okapů pomocí spojek

Pokud se do montáže okapového systému chcete pustit sami, spojky jsou jednoznačně nejlepším řešením. Jejich použití je naprosto jednoduché, a proto i nejrozšířenější. Celý okapový systém poskládáte jako stavebnici – a to zcela bez nářadí.

Můžete ho navíc kdykoli rozebrat a znovu složit. Snadná montáž a demontáž usnadní případné opravy a skvěle poslouží například u horských chalup, kde můžete okapový systém na zimu jednoduše sundat a ochránit ho tak před tíhou velkého množství sněhu.

Spojky žlabů najdete plastové, pozinkované a pozinkované s lakem, můžete je tedy využít pro okapy z těchto materiálů. Díky těsnicí gumě jsou spojky absolutně vodotěsné i při rozpínání materiálu způsobeného teplotními výkyvy.

Montáž plastových a pozinkovaných spojek se liší, což je patrné již na první pohled.  

Pozinkované žlaby se spojí přiložením-doražením k sobě. Může mezi nimi zůstat mezera max.3mm, která umožní částečnou dilataci spoje. Následně se přiložené žlaby zajistí spojkou. Spojka je složena ze dvou částí: horní část pro uchycení na návalku a spodní část pro uchycení za zadní ohyb žlabu. Mezi sebou jsou spojeny sponou. Spodní část obsahuje profilovanou těsnící gumu (materiál EPDM odolný vůči stárnutí v exteriéru), která slouží k utěsnění spoje dvou žlabů a zabraňuje průniku vody ze spoje. K zajištění proti uvolnění na straně návalky je použit pojistný segment plechu, který se před montáží vyhne a po montáži přitlačí na zajišťovací část. U nejmenší velikosti žlabů (r.š. 200 mm) se spojky žlabu nevyrábějí.

U plastových okapů začíná samotná instalace nasunutím spojky do návalky žlabu a následné zacvaknutí na zadní straně. Z druhé strany se provede to samé. Žlaby se zasunou až po vyznačené místo na spojce.

 

 

Letování okapů

Letování neboli pájení je tradiční klempířská technika spojování kovového materiálu. Je léty prověřená a spolehlivá, vyžaduje ale ruce zkušeného profesionála. Právě kvůli náročnosti se už letování okapů příliš neprovádí, dostupné jsou jednodušší a neméně efektivní techniky. Je však možné se s pájením setkat u okapů z pozinku, hliníku, mědi nebo titanzinku.

Výhodou letování je, že při správném provedení vytvoří velmi pevný spoj, který má stejné vlastnosti a životnost jako samotný materiál. U některých materiálů se spoje okapů upevňují ještě nýty. Na rozdíl od použití spojek ale není možné takto spojené okapy rozebrat.

 

Nýtovaní a lepení okapů

Kromě upevnění pájených spojů se nýty využívají také v kombinaci s lepením. Nýtováním a lepením se spojují hliníkové, pozinkované nebo lakované pozinkované okapy. Pro většinu pozinkovaných okapů jsou dostupné také spojky žlabu, které jsou pro montáž jednodušší. Výjimkou jsou však pozinkované okapy s průměrem 80 mm. U těch spojka dostupná není a musí tak být spojeny lepením a nýtováním.

Stejně jako u letování nelze takto spojené okapy rozebrat, tato metoda je ale určitě jednodušší, a pokud jste technicky zruční, můžete ji zvládnout i sami.

Jak na to 

Lepení – jednotlivé díly okapu slepíte klempířským tmelem. Nejdříve je potřeba spojované konce okapu obrousit a odmastit, aby k sobě dobře přilnuly. Pak do žlabu naneste asi 5 cm od kraje proužek tmelu a přitiskněte druhou část. Žlaby by se měly překrývat asi o 10 cm.

Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení
aby lepidlo plnilo lépe svoji funkci, je třeba povrch 8 cm od kraje žlabu zdrsnit brusným papírem po zdrsnění brusným papírem je třeba konec žlabu očistit a zároveň odmastit ideálně speciálním odmašťovadlem 5 cm od okraje žlabu naneste 8 mm široký proužek lepidla. Tímto způsobem docílíte vytlačení lepidla dovnitř žlabu a ne na pohledovou stranu oba konce žlabu vsaďte do sebe a jednotlivé plochy řádně přimáčkněte, aby došlo ke slepení dílů, 2 nýty spojte žlab těsně pod návalkou a na zadní straně u vodní drážky k dokonalému utěsnění spoje pravidelně rozmázněte vytlačené lepidlo ze spoje uvnitř žlabu a uzavřete vodní drážku na zadní straně žlabu

Nýtování – slepené spoje upevněte nýty v materiálu a barvě odpovídajícím vašemu okapovému systému. Vybrat můžete z přírodního pozinku, barevného pozinku nebo hliníku. Žlab pronýtujte dvěma nýty v jeho nejvyšších místech a tmel vytlačený ze spoje dovnitř žlabu pravidelně rozetřete vlhkým prstem. Spoj tak bude dokonale utěsněn.

Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení Žlabové spoje pomocí lepení
5 cm od okraje žlabu naneste 8 mm široký proužek lepidla. Tímto způsobem docílíte vytlačení lepidla dovnitř žlabu a ne na pohledovou stranu oba konce žlabu vsaďte do sebe a jednotlivé plochy řádně přimáčkněte, aby došlo ke slepení dílů a uzavřete vodní drážku na zadní straně žlabu o průměru 4,1 nebo 3,1 vyvrtejte rovnoměrně do kříže otvory a snažte se nevrtat v nejnižším místě žlabu, kde teče dešťová voda. samotné nýtování se provádí za pomocí trhacích nýtů 3x8 mm, nebo 4x8mm dle vyvrtané díry. k dokonalému utěsnění spoje pravidelně rozmázněte vytlačené lepidlo ze spoje uvnitř žlabu a každý nýt ještě překryjte silikonem.

Pozor! Pokud spojujete hliníkový okap, který bude mít výslednou délku větší než 12 metrů, musíte použít žlabovou dilataci. Nýtované spoje jsou velmi pevné a neumožňují dostatečné rozpínání materiálu vlivem vnějších podmínek. Žlabová dilatace tak zabrání deformaci okapu.

Prefa žlabová dilatatace 

Žlabová dilatace je potřebná u okapů delších než 12 m.

 

Chystáte se na montáž okapového systému? Pak se vám bude hodit také náš článek o montáži okapových háků.

Pokud potřebujete poradit ohledně výběru nebo montáže okapového systému, neváhejte se na nás obrátit. Rádi vám pomůžeme.

 

Chci se poradit

 

Vytvořeno11.01.2021

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše