Usnadněte si úklid sněhu

 Odklízení sněhu pomocí lopaty na sníh.

Říká se, že bez něj by to nebyly ty pravé Vánoce. Sníh je neodmyslitelnou součástí zimy, stejně tak jako jeho pravidelné odklízení. Jakmile ale zamrzne, už to tak snadno nepůjde. Proto bychom neměli dlouho otálet.


Jak na úklid sněhu

Při odklízení sněhu myslete na správnou techniku. Předejdete tak bolestem zad i různým zraněním. Divili byste se, kolik naraženin a úrazů způsobil nahromaděný a zamrzlý sníh. Dávejte si proto také pozor, kam šlapete.

Manželé odklízejí sníh okolo domu.

Ve dvou vám odklízení sněhu půjde mnohem lépe.

 

Hrablo na sníh držte blízko u těla a nezapomeňte se ohýbat v kolenou. Rovněž pravidelně střídejte ruce a strany, aby nedošlo k přetížení jedné části těla. Jestliže je sníh příliš těžký, je lepší ho odstranit ve více tenčích vrstvách než se pokoušet zvedat velké množství najednou.

Kdy s odklízením bílé pokrývky začít

Začněte co nejdříve. Sníh odklízejte průběžně v menších vrstvách. Nečekejte, až sněhové vločky přestanou padat. I když se to na první pohled nemusí zdát, vyhnete se tak přetěžování svého těla a usnadníte si práci. Nahromaděný sníh je o dost těžší a zvyšuje se zde riziko tvorby ledových ploten. A těch se jen tak nezbavíte.

Odklízení sněhu na chodníku pomocí hrabla na sníh.

Nahromaděný sníh se odklízí o dost hůř. Myslete proto na průběžné odhazování.

Pokud je to možné, snažte se sníh odklízet v ranních nebo večerních hodinách, kdy není na chodnících a příjezdových cestách takový provoz. V tento čas je ale tma a více mrzne, zvětšuje se riziko náledí. Buďte proto velmi opatrní a pro všechny případy si nasaďte reflexní vestu.

Samozřejmě dopředu promyslete, kam chcete sníh hromadit. Vyberte místo, na kterém vám ani za týden nebude sníh překážet. Nezapomeňte, že jakmile se o slovo přihlásí obleva, sníh začne tát. Bude z něj dost vody i nečistot, a proto před jeho úklidem zvažte i tento faktor.

Zimní příslušenství pro úklid sněhu

Nezbytným krokem ke snadnému odklízení sněhu je výběr správného nářadí. Ideální zimní příslušenství by mělo být:

  • z kvalitního a odolného materiálu,
  • s protiskluzovou úpravou a držadlem, do kterého se vám vejdou i zimní rukavice,
  • o správné velikosti s ohledem na prostory, kde jej budete využívat,
  • v neposlední řadě co nejlehčí.

Odklízení sněhu za využití sněhové hrabla s násadou.

Sněhové hrablo s hliníkovou lištou odolá i větším sněhovým nánosům.

 

Pro menší plochy jsou ideální široké plastové lopaty. Umožňují rychlé odstranění sněhu bez velké námahy. Dbejte však na to, aby měly na spodní hraně hliníkovou nebo ocelovou lištu. Plastová hrana se ohýbá a rychle se obrousí, celoplastové hrablo se proto hodí jen na čerstvě napadlý prašan. Pevná hrana vám usnadní odklízení udusaného či přimrzlého sněhu, dokáže rozbít i tenkou ledovou krustu. Jednotlivé kusy ledu pak stačí smést na hromadu a přemístit někam, kde nebudou překážet.

Zvažte také pořízení lopaty na sníh s ergonomicky tvarovanou násadou, díky které ochráníte svá záda. Lépe se vám bude pracovat s násadou, která je zakončena rukojetí ve tvaru D. Ta poskytuje dostatečný prostor pro pohodlné uchycení, a to i v zimních rukavicích.

Pro odklízení větších ploch, jako je parkoviště nebo pěší zóna, by vám rozhodně v zimní výbavě nemělo chybět dvouruční hrablo s hliníkovou lištou a pojezdovými kolečky.

Při výběru těch pravých pomocníků k odklízení sněhu vezměte v úvahu několik aspektů. Promyslete, jaký nástroj je vám sympatický, a nezapomeňte na velikost plochy, kterou budete odklízet.

  • Ideální nástroj – nejčastějším pomocníkem je hrablo, s lopatou se zase dostanete i do méně přístupných míst. K odklízení čerstvě napadaného sněhu se hodí i fukar listí a pro větší plochy je tady hrablo s kolečky a sněhová fréza.
  • Materiál spodní části – plastové lopaty postačí k úklidu tenké vrstvy sněhu, zatímco hrabla s hliníkovou a ocelovou pracovní částí zvládnou i zmrzlejší sníh.
  • Materiál násady – násady mohou být z plastu, dřeva nebo kovu. Plast nemusí tolik vydržet, dřevo na vás může být těžké. Nejideálnější je lehký hliník.
  • Tady ale pozor – v mrazech pracujte jedině s rukavicemi, případně zvolte variantu s thermo násadou.
  • Velikost – k odklízení chodníku vám postačí hrablo o velikosti 40–50 cm, parkovací plochu lépe uklidíte s nástrojem o šířce 60–75 cm.
  • Cena – rozhodně se vyhněte levným variantám, protože velmi často neušetříte. Naopak. Nekvalitní lopaty a hrabla se kroutí a mohou i prasknout.
  • Něco navíc – některé produkty nabízí teleskopickou rukojeť pro nastavení ideální výšky, jiné mají pojezdová kolečka.

Pro větší plochy, jako jsou příjezdové cesty, se vyplatí investovat do sněhové frézy, která práci výrazně urychlí a sníží fyzickou námahu. S ušlapaným a zamrzlým sněhem si hravě poradí dvoustupňová sněhová fréza, proto před pořízením vezměte v úvahu i tuto variantu. A pokud vlastníte traktůrek, poohlédněte se po čelní sněhové radlici.

 Odhrnování sněhu se sněhovou frézou.

Jakmile jednou sněhovou frézu vyzkoušíte, už ji nedáte z rukou.

 

Čím ošetřit odhrnutý chodník

Jakmile sníh odhážete, nezapomeňte na posyp. Zabráníte tak tvorbě náledí. Toho lze docílit rozprostřením soli, písku nebo štěrku, které zvyšují trakci a zabraňují zamrznutí.

  • Posypová sůl – poradí si s velkým množstvím sněhu, ale rozhodně se nejedná o nejideálnější řešení jak pro tlapky zvířat, tak i podrážky bot, podvozky aut a životní prostředí. V mnoha obcích je její používání zakázáno.
  • Posypový štěrk – je daleko šetrnější variantou. Jedná se o účinný, a přitom zdravotně nezávadný výrobek. Jeho nevýhodou je nutnost opakované aplikace. Na druhou stranu, až sníh odtaje, jednoduše štěrk smetete na hromádku a máte jistotu, že se do půdy nedostaly žádné nevhodné látky.
  • Písek – skvěle poslouží a jedná se o ekologické řešení. Jeho účinek je nižší, a proto je zapotřebí aplikaci opakovat. Nevýhodou může být, že se písek dostane i do prostorů vašeho domu.
  • Piliny – další varianta pro posypání chodníku po odklízení sněhu. Počítejte s tím, že jejich účinek se dostaví až potom, co k povrchu přimrznou, a to může nějakou dobu trvat. Stejně tak prodlužují dobu tání, protože piliny zadržují nejen chlad, ale i teplo.
  • Hobliny – lze je označit za lepší variantu než piliny. Jsou totiž větší, nejsou tolik prašné a při mrazu jsou velmi účinné. Led díky nim přestane klouzat a cesta je zase o něco bezpečnější. I když posyp z hoblin vydrží, jakmile napadne další sníh, opět musíte posypání zopakovat.
  • Dřevěný popel – pokud topíte dřevem, můžete chodník posypat popelem ze dřeva.
  • Keramické posypy – vyrábí se z vypalovaného jílu a jedná se o nechemický výrobek. Na zamrzlé vrstvě skutečně dobře drží. Díky tomu nemusíte posyp tak často opakovat.

Posyp vybírejte i podle materiálu povrchu. Zatímco štěrk a písek se hodí na nezpevněné cesty, popel a piliny můžete použít na betonových i asfaltových plochách.

Abyste nemuseli chodit s těžkým pytlem, pořiďte si posypový vozík nebo ruční sypač. Věřte, že péče o odhrnutý chodník bude hned jednodušší.

Odhrnování sněhu z příjezdové cesty traktorem s čelní sněhovou radlicí.

Pokud vlastníte traktor, bude úklid sněhu z příjezdové cesty daleko snazší.

 

Kdo má povinnost sníh uklízet

O chodníky a cesty se stará obec. Stejně tak má povinnost je v zimě odklízet a udržovat. Jinak je tomu v případě, kdy chodníky vedou k domu. O ty se musí postarat vlastníci přilehlých nemovitostí. Jak vyplývá ze zákona, majitel objektu musí zajistit, aby prostor byl bezpečný, bez sněhu a náledí. A taky bez rampouchů či ledových valů.

Nezapomeňte proto v zimních měsících myslet i na ochranu střechy před sněhem. Větší vrstva sněhu může způsobit problémy nejen kolemjdoucím, ale i samotné stavbě. Při odklízení sněhu ze střechy je důležité vyvarovat se hromadění sněhu na jednom místě, aby nedošlo k poškození konstrukce střechy.

Úklid sněhu ze střechy.

Při odhazování sněhu ze střechy se dívejte okolo sebe, abyste nikoho nezranili.

 

Připravte se na úklid sněhu včas

Pamatujte na pravidelné odklízení sněhu, ošetření odhrnutých ploch a výběr správného nářadí. Přichystejte se na sněhové období dříve, než nastane. U nás najdete všechno potřebné.

Vytvořeno29.11.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše