Velikonoční vajíčka: Význam tradice a 5 tipů na snadné a rychlé zdobení vajíček

  Krmítko pro ptáčky v zimním období.

Velikonoce jsou jedním z nejvýznamnějších křesťanských svátků, kdy se oslavuje zmrtvýchvstání Ježíše Krista. V dnešní době jsou však vnímány hlavně jako oslavou dlouho očekávaného příchodu jara, spolu s dodržováním velikonočních tradic. My se nyní zaměříme na jednu z nich, kterou je  zdobení velikonočních vajíček.


Historie a význam zdobení velikonočních vajíček

Historie zdobení vajíček sahá hluboko do naší minulosti a může být nalezena ve více kulturách. U nás má tato tradice kořeny v křesťanském náboženství. Zvyk se začal šířit s prvními křesťany z Mezopozámie, kdy se vajíčka začala barvit na červeno. Tato barva představovala krev Ježíše Krista, která byla prolita při jeho ukřižování.

Vajíčko symbolem znovuzrození

Pro křesťany je vajíčko symbolem vzkříšení Ježíše Krista. Obecně však symbolizuje znovuzrození, život, plodnost, či úrodu. V dnešní době se využívá také na velikonoční dekoraci a jako odměna koledníkům, kteří chodí s pomlázkou za děvčaty. V některých zemích jsou vajíčka součástí dětských her. Nejznámější je tradice pocházející z Německa, kdy velikonoční zajíček schová barevná vajíčka kolem domu, které děti hledají na Velikonoční neděli. Klasická vajíčka však již nahradila spíše čokoládová.

Velikonoční vajíčka s kuřátky a zajíčkem
Velikonoční vajíčko je symbolem nového života, či znovuzrození.

Vznik tradice zdobení vajíček

První historicky doložené obarvené vajíčko se datuje k roku 1290. Podle historických úvah se již objevovala i mnohem dříve, není však možné to prokázat. Budeme-li však vycházet opět z křesťanství, tak malování vajíček úzce souvisí se 40 denním půstem, který začíná popeleční středou a končí Velkým pátkem. V tomto období se nesmělo jíst nejen maso, ale také mléčné výrobky a vejce. Díky tomu vznikal nadbytek vajíček, která se pak jedla ve větším množství, nebo se uvařila natvrdo, aby vydržela déle. Uvařená vejce se obarvila na červeno, aby se odlišila od těch syrových a dávala se také darem koledníkům.

Později se tato tradice zdokonalovala s použitím různých technik zdobení a začaly se používat i vyfouknuté velikonoční kraslice na výzdobu domácnosti.

Nyní se již pojďme podívat na několik tipů, jak si takové velikonoční vajíčko vytvořit.

Tradiční zdobení přírodními barvivy

Mezi ty nejstarší metody zdobení patří barvení vajíček s pomocí přírodních surovin. Využívaly ji především naše babičky a prababičky, ale i v dnešní době má své příznivce a vrací se zpět do módy. Hlavní výhodou je, že vše zvládnete bez použití jakékoliv chemie a navíc vše potřebné máte zpravidla i doma. Pokud jste to ještě nikdy nezkoušeli, určitě se do toho pusťte a nechte se překvapit silou přírody.

Vajíčka obarvená červeným zelím
Přírodní barvení vajíček je jednou z nejstarších a zároveň stále vyhledávaných technik.

Mezi nejpoužívanější suroviny určitě patří například cibule, kurkuma, kopřivy, borůvky a červená řepa, či zelí. Postup při barvení bývá zpravidla u všech stejný. Vždy je potřeba si uvařit silný odvar, ve kterém se vajíčka buď uvaří, nebo nechají louhovat přes noc. Podle zvolené suroviny získáme výslednou barvu vajíčka.

Barva  Surovina 
červená   Červená cibule, červené víno, červená řepa,
žlutá   Kurkuma, šafrán
Modrá   Červené zelí, borůvky, ibiškový čaj
zelená   Kopřivy, petrželová nať, špenát
oranžová   Mrkev, červená paprika
růžová   Syrová červená řepa
hnědá   Cibule, dubová kůra, černý čaj, silná káva

Barvení vajíček pomocí cibule

Cibule je základní surovinou při barvení vajíček, kterou naleznete v každé domácnosti. A jak se přesvědčíte, tak i velmi efektivní. Vajíčka získají krásnou červenohnědou barvu. Záleží vždy na síle odvaru, či době působení.

Co budeme potřebovat:

 • vajíčka (ideálně bílá),
 • slupky cibule,
 • voda,
 • ocet,
 • hrnec.
Barvení vajíček v odvaru ze slupek cibule
Barvení vajíček v odvaru ze slupek cibule je velmi snadné a navíc vše potřebné máte vždy doma.

Postup: Nejprve si vajíčka omyjte vodou se saponátem, aby se řádně odmastila a dobře se ně barva uchytla. Po umytí vajíčka osušte a odložte stranou. Poté si oloupejte cibuli a vložte slupky do hrnce s vodou, přidejte dvě lžíce octa, vložte vajíčka a přiveďte k varu. Vařte na mírném stupni ještě cca půl hodiny, pak hrnec odstavte a nechte vajíčka další 2 hodiny louhovat. Poté je vyjměte a osušte. Pro lesklý vzhled stačí již pomazat tukem, či slaninou. A máme hotovo.

Tip: Pokud se na vajíčkách nachází nějaké potisky, zbavíte se jich s pomocí houbičky a pár kapek octa.

Zdobení přírodními lístky a květy

Abychom neměli vajíčka pouze jednobarevná, můžeme k jejich dekoraci využít přírodních lístků a květů rostlin, které si natrháme na zahradě, či procházce. Vajíčka budou krásně nazdobená a zároveň tím zachováme přírodní vzhled vajíček. Pojďme se podívat, jak na to.

Co budeme potřebovat:

 • silonky,
 • nůžky,
 • provázek,
 • několik druhů přírodních lístků, či květů.
Květy a lístky na vajíčkách
Při barvení vajíček můžete také vyzkoušet obtisky květů a lístků, které nasbíráte.

Postup: Nastříhejte si staré silonky na cca 15 cm dlouhé kousky a na jednom konci vždy udělejte uzel. Očištěné vajíčko namočte do čisté vody a přiložte na něj několik různých lístků. Opatrně ho zabalte do punčošky a druhý konec zavažte provázkem. Takto vajíčka pak již uvaříte, či vylouhujete v připraveném odvaru. Po vyndání stačí vyjmout vajíčko ze silonky a očistit ho.

Barvení vajíček lakem na nehty

Velikonoce i jaro hýří mnoha barvami a stejně tak chceme, aby vypadala i naše vajíčka. U zdobení pomocí laku na nehty se fantazii meze nekladou. Tento způsob zdobení je však vhodný pouze pro vyfouknuté kraslice, jelikož je zde riziko kontaminace vnitřku vajíčka chemickými látkami.

Co budeme potřebovat:

Velikonoční vajíčka obarvená lakem na nehty
Jednou z modernějších technik je malování vajíček s použítím laků na nehty.

Postup: Vyfouknutá vajíčka si omyjeme a usušíme. Připravíme si starou plastovou misku s vodou pokojové teploty. Přichystáme si také polystyrén, do kterého zapícháme špendlíky tak, aby se tam poté daly odložit obarvená vajíčka na uschnutí.

Nyní začneme kapat jednotlivé barvy do misky s vodou. Začínáme od středu směrem ke krajům. Zvolené barevné kombinace záleží čistě jen na nás. Špejlí pak jen lehce promísíme barvy, abychom vytvořili nějaký zajímavý vzor. Pak už si jen stačí navléct rukavice, uchopit vajíčko dvěma prsty (v horní a spodní části) a ponořit ho do misky. Zda ho ponoříme celé, nebo jen polovinu (případně špičku), záleží opět jen na naší kreativitě a záměru. Vytáhneme jej a odložíme uschnout na špendlíky.

Zbytek laku z hladiny sesbíráme pomocí špejle a nakapeme další nebo ty samé barvy. Stejným způsobem si obarvíme zbylou část vajíčka, nebo vezmeme nové. Po oschnutí můžeme vajíčky ozdobit dům, či je někomu darovat.

Vajíčka zdobená barevnou rýží

Chcete si vytvořit krásně barevná kropenatá vajíčka? Postačí vám k tomu pouze obyčejná rýže a tekuté potravinářské barvivo. Během pár okamžiků máte hotovo a výsledek je neuvěřitelný.

Co budeme potřebovat:

Velikonoční vajíčka obarvená rýží
 Krásně kropenatá vajíčka získáte s pomocí obarvené rýže.

Postup: Nejprve si dáme uvařit vajíčka natvrdo. Do každé z připravených nádob nasypeme půl hrnku rýže. Nasaďte si rukavice a naneste pár kapek tekutého barviva na rýži – jedna nádoba, jedna barva. Nádoby uzavřete víčkem a protřepte, aby se rýže kompletně obarvila. Vložte uvařené vejce do jedné z nádob, uzavřete a opět lehce protřepejte.

Vajíčko můžete buď odložit oschnout na připravený ubrousek, nebo ho můžete přendat do nádoby s jinou barvou, abyste vytvořili barevnou kombinaci. A je hotovo! Technika s rýží je velmi rychlá a snadná, zapojte do ní i své děti!

Zdobení vajíček ubrouskovou technikou

Zdobení ubrouskovou technikou je také velmi známé a často používané. Navíc krásně barevných a vzorovaných ubrousků je v dnešní době nepřeberné množství. Fantazii se tedy meze nekladou.

Stejně jako u metody s lakem, i zde je nutné mít pouze vyfouklá vajíčka. Budeme pracovat s lepidlem, které by se opět mohlo nechtěně dostat do vnitřku vajíčka.

Co budeme potřebovat:

 • vyfouklá vajíčka,
 • ubrousky s různými motivy,
 • nůžky,
 • lepidlo (např. Hercules),
 • štětec.
Vajíčko zdobené obrouskem
 Vyzkoušejte si i zdobení oblíbenou ubrouskovou technikou, též zvanou decoupage.

Postup: Nejprve si z ubrousků vystříháme jednotlivé vzory. Používat se bude pouze horní barevná vrstva, zbytek tedy oddělíme. Umyté a vysušené vajíčko natřeme lehce lepidlem na místo, kam budeme umísťovat vystřižený vzor. Opatrně ho přiložíme na vajíčko a štětcem opatrně uhladíme.

Po polepení poloviny vajíčka ho odložíme a necháme zaschnout. Teprve pak budeme pokračovat s lepením druhé poloviny. Tím se vyhneme nechtěnému poškození již nalepené části. Po celkovém zaschnutí můžeme vajíčko ještě celé přetřít lepidlem, aby bylo následně ještě odolnější.

Bavlnková vajíčka

Poslední metodu zdobení, kterou si zde představíme, jsou hravá bavlnková vajíčka. Tato technika je také velmi snadná a zábavná. Můžeme si vytvořit mnoho barevných kombinací (jednobarevné, či duhové) a sladit tak vajíčka s naší výzdobou, či domácností. 

Co budeme potřebovat:

 • vyfouknutá vajíčka,
 • bavlnky různých barev,
 • lepidlo,
 • štětec,
 • nůžky,
 • pinzeta.
Vajíčka zdobená barevnými bavlnkami
 Vajíčka omotávaná barevnými bavlnkami jdou opět do módy a navíc je výroba velmi snadná.

Postup: Vyfouknutá vajíčka si odmastíme a usušíme. Bavlnky si můžeme dopředu nastříhat na kratší části pro lepší manipulaci. Naneseme na vajíčko lepidlo a štětcem ho rozetřeme do úzkého pruhu po celém obvodu. Uchopíme barevnou bavlnku a odshora dolů začneme omotávat vajíčko.

Snažíme se, aby jednotlivé pruhy bavlnky na sebe těsně přiléhaly. Můžeme si pomoci pinzetou. Poté si naneseme další část lepidla a proces opakujeme se stejnou, nebo jinak barevnou bavlnkou.

Doporučujeme určitě střídat barvy, aby bylo vajíčko veselejší, ale záleží pouze na vás. Když máme hotovo, necháme lepidlo řádně zaschnout. Můžeme si pak vajíčka ještě dozdobit mašličkou, nebo nalepením perliček, či korálků.

Užíjte si společné chvíle

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, výsledek bude stát určitě za to. Nezapomeňte, že Velikonoce mají přinášet radost a naději. Užijte si tyto chvíle naplno a s celou vaší rodinou! Ať už zdobením velikonočních vajíček, nebo pečením cukrovinek, či beránka. Všechny velikonoční formičky a vykrajovátka u nás naleznete hezky na jednom místě v naší speciální  velikonoční nabídce.

Vytvořeno24.02.2024

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše