Jak na domácí zavařování ovoce i zeleniny

 Zavařené ovoce ve sklenici.

Domácí zavařování spojuje generace. Do domova přináší chvíle plné lahodných chutí i vůní a prodlužuje trvanlivost sezónních plodů, které přijdou v chladném období vhod. Přichystejte se na zimu! Zpracujte nadbytečné množství ovoce a zeleniny a zužitkujte tak úrodu ze své zahrádky, aby jediný kousek nepřišel vniveč.


Obsah článku:

Začněte s konzervováním ovoce a zeleniny již dnes

Domácí zavařování zvládne každý. Nepotřebujete drahé vybavení ani příliš zkušeností. Postačí, když budete mít na paměti základní postupy a samozřejmě kvalitní zavařovací sklenice. Při konzervaci potravin se vám bude hodit také teploměr na měření teploty vařených tekutin a užitečným pomocníkem budou i zavařovací kleště, které slouží k vytahování horkých sklenic.

Ze všeho nejdřív promyslete, do jakého způsobu zavařování se pustíte. Mezi nejoblíbenější techniky patří zavařování:

  • v troubě,
  • v mikrovlnce,
  • v klasickém hrnci,
  • v zavařovacím hrnci,
  • v myčce.

Pár rad, než se do zavařování pustíte

Dohlédněte na to, že jsou zavařovací sklenice čisté a nejsou poškozené. Před použitím je vyvařte. Tím snížíte riziko výskytu bakterií, které nejčastěji stojí za tvorbou plísní. Často se zapomíná, že vyvařit je zapotřebí i naběračky, lžíce a misky, které budete k práci používat.

Zavařená rajčata a okurky.

Sklenice na zavařování plná okurek přijde v zimě určitě vhod.

 

Během vaření a pečení nás to často láká. Ochutnáme jednou, dvakrát i třikrát. U zavařování se držte striktních pravidel – lžička musí být perfektně čistá. Nikdy ji nepoužívejte znovu, dokud ji řádně neočistíte. I když jste zdraví, sliny mohou obsahovat látky, které následně stojí za vznikem plísní. Snažte se tomu proto vyhnout.

Správné množství směsi ve sklenici na zavařování je zcela zásadní, i když se to na první pohled může jevit jako banalita. Nedostatečně naplněné sklenice a nadměrné množství kyslíku způsobí zkažení zavařeniny, zatímco při přeplnění sklenice hrozí únik konzervovaných potravin. Držte se proto osvědčeného pravidla: sklenici naplňte v rozmezí půl až dvou centimetrů od jejího okraje.

Zavařovací sklenice různých velikostí.

Zavařované ovoce je zdravé a bude chutnat u každého oběda.

 

Zavařování v troubě

Sklenice můžete sterilizovat v elektrické, plynové i horkovzdušné troubě. Důležitou roli hraje správné předehřátí, které by se mělo pohybovat mezi 200–200 °C. Následně na plech sklenice vyskládejte, aby mezi nimi byla zhruba centimetrová mezera. Tím zamezíte jejich popraskání. Plech umístěte do spodní části trouby a nalijte na něj teplou vodu do výšky 1,5–3,5 cm.

Doba zavařování se liší. Obecně platí, že větší sklenice se sterilizují 10–13 minut, zatímco ty menší 5–8 minut. Pokud si nejste jistí, zavařte nejprve jednu sklenici. Výsledku přizpůsobte následující kroky.

Zavařujte v mikrovlnce

Další z možností zavařování je využít mikrovlnku. Sklenici s ovocem či zeleninou zalijete cukerným roztokem a zkontrolujte, že mezi víčkem a zavařeninou je alespoň dvoucentimetrová mezera. Čas zavařování se odvíjí od tvrdosti plodů, výkonu mikrovlnné trouby i počtu sklenic. Počítejte s tím, že jedna sklenice se bude zavařovat v průměru 5 minut.

Na co si dát pozor při zavařování v klasickém hrnci

Do zavařování se můžete pustit na plynovém sporáku, sklokeramice nebo třeba indukční desce. Hrnec vyložte utěrkou, aby se zavařeniny navzájem nedotkly a nepopraskaly. Po přidání sklenic přilijte teplou vodu zhruba do poloviny jejich výšky. Teplotu vody zvyšujte na rozmezí 80 až 90 °C a přibližně 30 minut ji udržujte. Sklenice nikdy neskládejte na studenou podložku, jinak vám můžou popraskat.

Zavařování okurek v klasickém hrnci

Zavařovaní okurek v klasickém hrnci.

 

Zavařovací hrnec usnadní práci

Pokud si chcete zavařovací proces co nejvíc usnadnit, sáhněte po zavařovacím hrnci. Manipulace s ním je bezpečná a budete mít jistotu, že výsledek bude stát za to. Do hrnce se vejde až 14 litrových sklenic a proces zavařování je skutečně jednoduchý.

Jakmile do zavařovacího hrnce vložíte sklenice, nalijte do něj vodu a sledujte zabudovaný teploměr. Pak už jen počkejte na výsledek. Jedinou nevýhodou zavařovacího hrnce je místo na jeho uskladnění. Na druhou stranu ho snadno přenesete a zavařovat můžete téměř všude, kde máte přístup k elektřině.

Co takhle použít myčku?

Jako jedna z možností se často uvádí zavařování v myčce. Je nutné, aby se teplota pohybovala mezi 70–80 °C. Pokud vaše zařízení možnost nastavit si teplotu nenabízí, raději se tomuto způsobu vyhněte.

Sklenice se zavařeninou vložte do myčky, a to zpříma víčkem nahoru. Jestliže máte různé velikosti, ty menší kusy umístěte do horního koše. Ujistěte se, že v myčce není jiné nádobí nebo kapsle na mytí. Nastavte teplotu a myčku zapněte. Následně sklenice naskládejte víčkem dolů na suchou utěrku a nechte vychladnout.

I víčko sklenice hraje důležitou roli

Ať už zvolíte jakoukoliv techniku zavařování, bez víčka se dál nepohnete. Vybírat můžete mezi klasickými šroubovacími a omnia variantami. Šroubovací uzávěr je klasikou, jejíž nespornou výhodou je snadné použití a zdravotní nezávadnost. Víčko nahřejte v horké vodě, položte na hrdlo sklenice a zašroubujte. Nakonec sklenici otočte.

Omnia víčko k sobě potřebuje parťáka – a to zavařovací hlavu. Po nahřátí v horké vodě víčko nasaďte na zavařovací hlavu a tlakem ruky přitlačte až na doraz. Poté hlavu sejměte a sklenici nezapomeňte otočit.

Zavařovací sklenice s víčky

 Nepostradatelnou součástí jsou zavařovací víčka.

 

Sezóna zavařování je v plném proudu

Uchovejte čerstvost ovoce a zeleniny i do zimních měsíců. Zavařování a výroba domácích marmelád je snadným řešením. Vyberte si z pestré nabídky sklenic na zavařování, víček i nezbytných komponentů pro snadné zavařování.

Vytvořeno13.10.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše