Jak osvětlit pergolu, abyste se v ní cítili dobře?

Osvětlení pergoly

Pergola je oblíbeným místem odpočinku a společně stráveného času s blízkými. Dobré osvětlení je nezbytnou podmínkou, abyste si svůj pobyt v ní užili na maximum a nemuseli odcházet domů, sotva začne padat tma. Jak vybrat to nejlepší? 

  

Ujasněte si, k čemu bude osvětlení pergoly sloužit

Sháníte takové osvětlení, díky kterému budete v pergole opravdu dobře vidět, nebo jen takové, které zajistí, že nebudete sedět v úplné tmě, ale zároveň si budete moci vychutnat intimní atmosféru? Při výběru vhodného osvětlení do pergoly záleží tedy především na tom, jaké je podle vás ideální venkovní osvětlení. 

 

Rozmyslete si, kam svítidla v pergole umístíte

V případě, že potřebujete osvětlit jídelní stůl, je vhodné nad něj umístit stropní svítidlo. Přímo na stůl můžete umístit stolní světla, případně použijte svícny a svíčky, které vytvoří příjemnou atmosféru. Díky závěsným lampionům či lucerničkám bude vaše pergola působit zvláště útulně. Užitečná jsou pak také nástěnná svítidla, případně řetězy.

 

Na barvě světla záleží

Pergola by měla být osvícená spíše teplým světlem, případně můžete zvolit denní neutrální osvětlení. Tyto barvy prostor dostatečně osvětlí, ale zároveň nejsou příliš intenzivní. Správnou atmosféru vám pomohou vytvořit barevná LED světla, která se dají pořídit jak v podobě žárovek, tak LED pásků či řetězů z LED světýlky. Možností je mnoho, barvy lze i střídat.

 

Osvětlení pergoly

 

Dekorativní osvětlení pergoly

 

LED osvětlení pergoly

 

Venkovní osvětlení musí splňovat přísné podmínky

U osvětlení do pergoly je nutné dát si pozor na několik kritérií. Tím nejdůležitějším je stupeň krytí. Ten se označuje písmeny IP následovanými dvěma čísly. První z čísel označuje stupeň ochrany před pevnými částicemi, druhé zase stupeň ochrany před vodou. Čísla se pak pohybují od 0 po 8, přičemž čím vyšší číslo, tím vyšší stupeň krytí. Venkovní osvětlení by mělo mít IP alespoň 44.

 

Nezapomeňte osvětlit také okolí pergoly

S bezpečností souvisí také dostatečná viditelnost všude tam, kde je to nezbytné. Ideální jsou tzv. nájezdová svítidla, která jsou speciálně určená právě pro osvětlení příjezdových cest. Zahradní světla umístěná v zemi jsou velmi elegantní a jsou nejlepším řešením v případě, že si nechcete pokazit výsledný dojem. Dobře osvětlená pergola i její okolí jsou klíčem k ničím nerušené zábavě.

Osvětlení cesty

 

Osvětlení zahrady

 

Dekorativní osvětlení zahrady

 

Pergola a ekologické osvětlení

Pokud nechcete zbytečně utrácet za elektřinu nebo chcete svítit šetrně z jiného důvodu, pořiďte si LED osvětlení. Tato technologie je nabízená v mnoha podobách a má také mnoho výhod. LED osvětlení je šetrnější, úspornější a vydrží mnohem déle. Poohlédnout se můžete také po světle, které jako zdroj energie využívá baterii či akumulátor. Dobrým řešením jsou rovněž čajové či jiné svíčky, které vám poskytnou dostatek světla, ale zároveň nijak nenaruší pohodovou atmosféru večera.

Dekorativní svíčky

 

Chystáte se na stavbu pergoly? Když nevíte, jaký zvolit okap na pergolu, střešní krytinu, tesařské kování, kotevní patky nebo zemní vruty, obraťte sa na nás. Rádi vám pomůžeme.

 

Chci se poradit

 

 

Vytvořeno16.02.2021