Jak ozdobit vánoční stromeček

 Dívka zdobí vánoční stromeček se světýlky.

Vůně čerstvě upečeného cukroví, sledování oblíbených pohádek a zasloužený odpočinek s těmi nejbližšími. Vánoce se pomalu blíží a k tomu neodmyslitelně patří i zdobení stromečku. Borovice, smrk nebo jedle, baňky, světelné řetězy… Ozdobte vánoční stromeček tak, aby zářil nejen barevnými světýlky, ale i vaší kreativitou.


Obsah článku:

Než se pustíte do zdobení

Nejjednodušší to budete mít v případě, kdy vytahujete umělý stromeček z loňského roku. Pokud vás ovšem čeká nákup nového, důkladně přeměřte prostory. V úvahu vezměte i výšku. Stromeček pravděpodobně umístíte do stojanu a vrchní část ozdobíte hvězdou či jinou dekorací. Tím nějaké to místo určitě zaberete. Dále promyslete, jestli chcete stromeček umělý, nebo živý:

  • Přírodní vůně – pokud preferujete vůni čerstvého vánočního stromu, umělá varianta nebude tím, co hledáte. Na druhou stranu i umělý stromeček může vonět. Zkuste esenciální oleje.
  • Manipulace a skladování – přeprava živého stromu z obchodu do domu může být náročná. Na druhou stranu, ten umělý potřebujete na další rok někde uložit.
  • Úklid a péče – jehličí ze živého stromečku musíte průběžně uklízet a zajistit pravidelné zalévání. Oblíbenou variantou jsou stojany na vodu. Nezapomeňte také na to, že po svátcích je zapotřebí živý strom odnést do sběrného dvora, využít hromadného sběru nebo jej naštěpkovat a přidat do kompostu či kamen.
  • Životnost – umělá varianta vám vydrží i mnoho let, navíc můžete vybírat z různých tvarů, velikostí i barev. Z čerstvých stromů vydrží nejdéle borovice, která zároveň příjemně voní. I smrk má svou specifickou vůni, ale rychleji opadá.

Tu správnou variantu proto vybírejte podle svých preferencí a možností. Jestliže jste omezeni prostorem, nezoufejte. Existují nádherné varianty malých vánočních stromků v květináči, které se vejdou i do menšího bytu. A pokud chcete opravdu bílé Vánoce, nastříkejte umělý stromeček sněhem ve spreji.

Malý vánoční stromeček v květináči.

Vánoční stromeček do menšího bytu? Žádný problém.

 

Vyberte si svůj styl

Rozhodněte se, do jakého stylu chcete letos svůj stromeček ozdobit. Fantazii se meze nekladou a na trhu dnes naleznete opravdu všechno. Jestliže nejsou zelená a červená vašimi favority, sáhněte po alternativách.

  • Tradiční kombinace – červená a zelená symbolizují tradiční vánoční barvy, zatímco zlatá a stříbrná přidává lesk a eleganci.
  • Monochromatické schéma – pokud nejste milovníci barev, vybírejte doplňky vámi preferované barvy v různých odstínech. Například taková zelená, byť sám stromek je zelený, vypadá moc hezky.
  • Skandinávský styl – inspirujte se skandinávským stylem. Vedle bílé a stříbrné vybírejte přírodní dřevěné odstíny. Tento minimalistický vzhled vás ohromí.
  • Pastelové barvy – váš stromeček bude vypadat jako z pohádky. Jemné odstíny růžové, modré, žluté nebo meruňkové vyvolají příjemnou atmosféru.
  • Moderní doba – sáhnout můžete i po méně typických barvách, jako je třeba modrá, tmavě šedá nebo černá.

Modrý vánoční stromeček s baňkami.

Vyberte si takový styl, který vám padne do oka.

 

  • Slaměné ozdoby – mezi tradiční dekorace patří i ty slaměné. Vyrábějí se v různých barvách, tvarech i motivech. Stébla slámy můžete smotat do klubíčka, hvězdy nebo je uvázat do mašle. Experimentujte, dokud s výsledkem nebudete spokojeni.
  • Louskáček jako dominantní postavička – kombinace barevných světýlek a dřevěné postavičky Louskáčka se těší stále větší oblibě. Můžete vybrat i jiné pohádkové postavičky, které vaše děti milují.
  • Nechte to na dětech – tvořivé děti budou mít radost, když se jejich výrobky objeví na vánočním stromečku. Nechte je pomalovat klasické baňky nebo společně vytvořte sadu vánočních ozdob z papíru.

Vytáhněte vánoční ozdoby

Prohledejte půdu a krabice, ve kterých skladujete vánoční ozdoby. Promyslete, zda budete chtít použít stejné dekorace jako minulý rok a zda všeho máte dostatek. Nazdobit můžete nejen stromeček, ale také:

  • krbovou římsu,
  • okenní parapety,
  • jídelní stůl,
  • poličky
  • nebo třeba vchodové dveře.

Kombinujte různé barvy a vytvořte vánoční atmosféru po celém domě. Vsadit můžete i na přírodní materiály. Koření, sušené ovoce, proutěné ozdoby, korky od vína nebo vlněné bambule. Hodí se k jakémukoliv stylu i k sobě navzájem. Pokud toužíte po něčem vskutku originálním, navštivte vánoční trhy. Ručně dělané ozdůbky nemají konkurenci.

Dřevěné postavičky a sušené citrusové plody na stromečku.

Ozdobte si vánoční stromeček sušenými citrusovými plody, lízátky nebo dřevěnými figurkami.

 

Postup při zdobení vánočního stromečku

Načechrejte všechny větve a zkontrolujte, že stromeček stojí rovně. Není nic horšího, než když po hodinovém zdobení zjistíte, že jeho horní polovina se naklání na jednu stranu. Počítejte s tím, že vám zdobení zabere nějaký čas. Buďte opravdu pečliví. Vítaným pomocníkem mohou být obyčejné pracovní rukavice, aby se vám s větvemi lépe manipulovalo. Nezapomeňte pod stojan umístit papírovou lepenku. Zabráníte tak promáčknutí koberce nebo poškrábání podlahy.

  1. Zkontrolujte stav vánočního stromečku. Umělou variantu je zapotřebí vytáhnout alespoň den předem a nechat srovnat. Ten živý nechte před zdobením odpočinou alespoň hodinku, aby se větve narovnaly ze stahovací sítě.
  2. Jako první se dávají světýlka. Snažte se o rovnoměrné uložení bez větších mezer.
  3. Zdobení, zdobení a zase zdobení. Nejprve pověste klíčové dekorace, které na vánočním stromečku musejí v každém případě být.
  4. Jakmile budou visací ozdoby na svém místě, přicházejí na řadu mašle, řetězy a stuhy. Myslete na to, aby všechno perfektně ladilo. Jednotlivé kousky přidávejte postupně, abyste stromeček nepřehltili.
  5. Nezapomeňte na špičku. Na vrchol stromečku můžete přidat vánoční hvězdu, mašli nebo andělíčka.
  6. Dolaďte poslední detaily. Světýlka i ozdoby by měly být rovnoměrné umístěné. K dozdobení můžete použít umělý sníh ve spreji nebo třásně.

Jak dát světýlka na vánoční stromeček

Při zdobení vánočního stromečku začněte s umístěním světýlek. Na trhu existují světelné řetězy elektrické nebo na baterky. Pokud jste zvolili první variantu, je zapotřebí strom umístit v blízkosti zásuvky. Pro živé stromky sáhněte po LED diodách, které nevydávají téměř žádné teplo. Než se pustíte do práce, zkontrolujte, že všechny žárovky fungují.

Vánoční světelné řetězy.

Jednobarevná i vícebarevná světýlka váš stromeček rozzáří.

 

Postupujte odspodu a světýlka omotávejte rovnoměrně kolem větví až ke špičce. Určitě bude lepší, pokud řetěz bude delší. Díky tomu jej můžete v některých místech umístit hlouběji do větví. Výborným pomocníkem je integrovaný časovač, díky kterému můžete pravidelné rozsvěcování pustit z hlavy.

Kolik ozdob a světýlek se hodí na vánoční stromeček

Příliš krátký světelný řetěz nevypadá dobře, dlouhý zase působí přeplácaně. Držte se proto obecného pravidla: ke každým 50 cm vysokého stromku budete potřebovat 150 světýlek. Jinými slovy k metr vysokému stromu si přichystejte alespoň šestimetrový světelný řetěz. Díky tomu docílíte zářivého vzhledu.

U vánočních baněk pamatujte na to, že méně je někdy více. Držte se stylu, kterého chcete dosáhnout. Nesnažte se na stromeček připevnit všechny ozdoby, které máte po ruce. Při zavěšování postupujte shora dolů.

Rodinná tradice a symbol Vánoc

Pamatujte, že vánoční stromek je zrcadlem vaší kreativity a osobního vkusu. Inspirujte se, experimentujte, ale vždy se řiďte intuicí. Nezapomeňte také na dekorační osvětlení, svícny a vánoční balení. U nás najdete všechno, co budete potřebovat.

Vytvořeno30.10.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše