Jak používat bazénovou chemii

Jak na úpravu vody v bazénu

Abyste udrželi čistou vodu v bazénu, nemusíte být ani chemický inženýr, ani alchymista. Stačí se naučit používat ty správné přípravky a řídit se doporučeným dávkováním. V naší nabídce najdete kompletní řadu produktů, které ve vzájemné spolupráci udrží váš bazén a vodu v něm ve formě.


Správné pH a tvrdost vody je základ

Než sáhnete po čisticích přípravcích, zaměřte se nejprve na kvalitu samotné vody. Parametrem, který je potřeba každý týden přeměřovat, je její pH. To by se mělo pohybovat zhruba mezi hodnotami 6,8 až 7,6. K měření můžete využít testovací sadu, díky které si zároveň pohlídáte i hladinu chloru (to je další důležitý ukazatel, ještě se k němu později vrátíme). Vychýlení pH směrem nahoru či dolů nevěstí nic dobrého. Při nízkém pH můžeme očekávat korozi kovových součástí, případně blednutí materiálu. Naopak vyšší pH způsobí snížení účinnosti chemických přípravků a ve vodě se může vytvořit mléčný zákal.

Podle naměřených hodnot pak pH normalizujeme pomocí speciálního přípravku. Z naší nabídky to je MastersilpH Minus pro snížení nebo Mastersil pH Plus pro zvýšení pH.

Tvrdost vody kontrolujeme minimálně jednou za měsíc a při každém dopouštění bazénu. Hodnota tvrdosti by se měla ideálně pohybovat pod 18 stupni dH německé stupnice nebo podle novější normy pod 3,75 mmol/l. Problém nejčastěji nastává u studniční vody, ale doporučujeme kontrolovat i vodu z vodovodního řádu. Se stabilizací vám pak pomohou přípravky na úpravu tvrdosti vody. S ošetřením mineralizované, např. studniční vody si poradí tekutý přípravek Blokátor tvrdosti vody, který účinně zabraňuje nežádoucím usazeninám i zákalu.  

 

Proč je důležité sledovat PH a tvrdost vody

Dezinfekce vody

Od řízení vlastností vody se dostáváme k péči o její čistotu. Zatímco větší, okem dobře viditelné nečistoty odstraňujeme manuálně síťkou či bazénovým vysavačem, na ty drobnější je tu účinná filtrace. Ovšem ty nejmenší mikroorganismy, jako jsou řasy, bakterie nebo viry, zahubí pouze bazénová chemie. Důležité je především starat se o čistotu vody průběžně. K tomu výborně poslouží třeba multifunkční Mastersil MULTIPLEX TABLET, které kromě likvidace bakterií a řas také stabilizují aktivní chlor. Oceníte u nich také jednoduché dávkování. Hodnota chloru v bazénu by se měla držet mezi 0,3–0,6 mg/l.

K projasnění zakalené vody slouží vločkovače, např. Mastersil granulát VLOČKOVAČ, který dokáže nečistoty vysrážet do podoby zachytitelné filtrací.

Jednorázové čištění

Po přípravcích typu chlorový šok sáhněte při silnějším znečištění, nebo když je třeba provést jednorázovou očistu po zimním spánku. Vodu je totiž jak z hlediska ekologického, tak i ekonomického výhodnější na zimu nevypouštět a bazén je vhodné nechat přezimovat.

Chlorové tablety do bazénu

 

Vytvořeno07.05.2021