Jak se zbavit zatuchliny v bytě

 Zatuchlý zápach v kuchyni

Stačí drobnost a pachová bomba je na světě. Se zatuchlinou se můžete setkat nejen ve starých domech a chatách, ale i v novostavbách nebo ve skříních. A protože za nepříjemným zápachem stojí bakterie, je čas se jich jednou provždy zbavit.


Obsah článku:

Zatuchlina: s čím máme tu čest?

Nepříjemný zápach, který je spojen s nedostatečnou ventilací, špatnou hygienou nebo dlouhodobou nehybností vzduchu v uzavřeném prostoru. Zatuchlina není nic příjemného. Za jejím vznikem stojí bakterie a viry, které navíc prokazatelně ohrožují zdraví. Je proto velmi důležité se zatuchliny zbavit, a to nejlépe okamžitě.

Najděte příčinu, vyřešíte problém

Ve skutečnosti stačí opravdu drobnost. Nerozložený mokrý ručník, zapomenuté propocené tričko v tašce, nedostatečně větraná koupelna… A zatuchlý zápach je na světě. Příčinou vzniku je vlhkost. Vlhké prostředí bakterie a plísně milují a právě jejich působením zatuchlina vzniká.

I když prostor a jednotlivé věci vyčistíte, musíte odstranit příčinu. V opačném případě se zatuchlý zápach i plísně zase vrátí.

Odstraňujeme nepříjemný zápach v bytě

Zatuchlina se může objevit kdekoliv, i když každý den větráte a pravidelně uklízíte. Mezi faktory, které přispívají ke vzniku těžkého vzduchu, patří:

  • domácí zvířata,
  • vaření,
  • nadměrná vlhkost,
  • kouření v místnosti,
  • mokré oblečení,
  • staré věci a nábytek.

Základem všeho je pravidelné a dostatečné větrání. Pomůže intenzivní větrání v kratších časových úsecích, čímž se v místnosti vymění vzduch. Pokud je to možné, vytvořte průvan. Tím se vzduch vymění kompletně. Myslete ovšem na to, že i když budete celý den větrat, nemusí to stačit. Důvodem jsou místa, kde vzduch v místnosti necirkuluje. V takovém případě může pomoci i obyčejný ventilátor. Použít můžete také praktický pohlcovač vlhkosti.

Optimální vlhkost na prvním místě

Abyste se zatuchliny zbavili, potřebujete v místnosti udržet vlhkost mezi 40 až 60 %. Využít můžete odvlhčovače elektrické nebo plastové. Pokud je zdrojem vlhkosti špatná izolace, počítejte s tím, že bez stavebních úprav se neobejdete.

Zamlžené okno kvůli vlhkosti v domě

Zbavte se vlhkosti v domě díky účinným pohlcovačům.

 

Zatuchlý zápach v knihách

Vlhkost a zatuchlý zápach nemá zábrany. Natáhnout se může i do knih. Nedávejte proto polici s knihami úplně ke zdi. Je obzvlášť důležité, aby za knihovnou vzduch bezproblémově cirkuloval. Mezi knihami nechávejte mezery a čas od času je vyndejte, utřete prach a police ošetřete vhodným prostředkem proti plísním.

Zapomenuté prádlo v pračce

Pokud jste zapomněli vyprané prádlo pověsit, je pravděpodobné, že ucítíte nepříjemný odér. Jediným řešením je pračku zapnout znovu. V případě, že jste prádlo v pračce nechali opravdu dlouho, můžete ho před vypráním na chvíli namočit do vody smíchané s octem nebo do várky se zatuchlým prádlem přidat hrnek octa. Následně prádlo vyperte znovu a tentokrát ocet vyměňte za oblíbenou aviváž.

Na vině může být i praní na příliš nízkou teplotu. Ekologický program je výborný, ale určitě nevhodný pro silně znečištěné prádlo. Zápach se pak může objevit i v pračce a z té se pak přenáší na oblečení. Nezapomeňte pračku pravidelně čistit. Zápach může způsobit i časté používání pracích gelů nebo aviváže s hutnější konzistencí, protože se mohou špatně rozpustit a v pračce zůstanou jejich zbytky.

Zatuchlé prádlo vyndané z pračky

Zatuchlé prádlo znovu vyperte. Pomůže i ocet.

 

Vyzkoušejte kypřicí prášek nebo jedlou sodu

Kypřicí prášek funguje jako perfektní neutralizér zápachu. Prádlo nachystejte na běžné praní a do bubnu nasypte z obou stran kypřicí prášek. Oblečení tím navíc rozjasníte. Druhou variantou je uložení prádla do uzavíratelného pytle a následné zasypání jedlou sodou. Přes noc nechte oblečení odležet a pak ho klasicky vyperte.

Jak odstranit zatuchlinu z nábytku?

Nábytek vyčistěte a zbavte veškerých nečistot, i těch, které nejsou na první pohled patrné. K omytí můžete použít speciální přípravky na čištění nebo různé roztoky jako třeba lžíci octa na litr vody. Poté celý kus nábytku přetřete mýdlovou nebo saponátovou vodou, pořádně otřete a nechte vyvětrat. Máte-li po ruce levandulový olej, smíchejte ho s vodou a umístěte dovnitř. Nábytek se krásně provoní. Podobným způsobem se zbavíte i zatuchliny ve skříni.

Starší kusy nábytku v domě

Starý nábytek pořádně umyjte a vyvětrejte.

 

Plíseň a zatuchlina na chatě

Nepříjemný zápach sice odstraníte, ale dá vám to zabrat. A na chalupě o to víc. Nejčastějším důvodem, proč se zatuchlina na chatě objeví, je nedostatečné větrání a následná tvorba vlhkosti. Často za ní stojí plísně a houby, které se skrývají za nábytkem nebo v rozích místnosti. Zde se totiž vlhkost sráží nejvíc. Pomůžou speciální přípravky na likvidaci plísní, ale na některých místech vám nezbyde nic jiného než stěnu nově vymalovat. Dobrou investicí na chatu je jednoznačně pohlcovač vlhkosti.

Prevence na prvním místě

Nezapomeňte na pravidelné větrání a poctivý pravidelný úklid. Pokud se zatuchlina ve vašem domě objeví, jako první hledejte příčinu.

Vytvořeno05.09.2023

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování.

Podrobné nastaveníPovolit vše