Jak správně zvolit rozměr okapu a změřit rozvinutou šířku

Jak správně změřit rozměr okapu

Při vybírání rozměru okapů se setkáte se dvěma podobnými údaji – rozvinutá šířka žlabu a průměr žlabu. Tyto parametry jsou důležité nejen při výběru samotného okapu, ale také při pořizování dalších součástí okapového systému, jako jsou svod, kotlík či háky. Proto jsme pro vás připravili jednoduchý přehled, kde se o těchto pojmech dozvíte vše, co potřebujete. Zjistíte, jak změřit váš stávající okap i jak správně vybrat rozměr okapu pro váš nový dům.

 


 

Rozvinutá šířka versus průměr okapu

Velikost žlabů nejčastěji najdete udávanou v rozvinuté šíři (označováno r. š.). Rozvinutá šíře je celková šířka plechu, ze kterého je daný okap vyroben. Vzhledem ke kulatému tvaru okapu není snadné rozvinutou šířku změřit, můžete ale změřit jeho průměr. Ten budete potřebovat znát, pokud plánujete nahradit svůj stávající okapový systém, který správně plnil svou funkci.

 

Jak správně změřit průměr okapového žlabu

Průměr žlabu se měří od zadní stěny okapu k přední návalce, přičemž samotná návalka se nezapočítává. Na obrázku vidíte návalku vpravo – jedná se o okrasné ukončení žlabu, které zároveň slouží ke zpevnění žlabu a k uchycení do háků. Průměr žlabu na fotce je 80 mm a pomůže nám určit také jeho rozvinutou šíři, jak se dočtete dále.

 

Jak změřit průměr okapu

 

Jak podle průměru určit rozvinutou šíři žlabu

Často se u rozměru okapu setkáte pouze s rozvinutou šíří. Naštěstí ji ale můžete jednoduše odvodit od průměru okapu. Připravili jsme pro vás převodník, který vám to usnadní:

  • Průměr žlabu 80 mm odpovídá rozvinuté šíři 200 mm,
  • průměr žlabu 100 mm odpovídá rozvinuté šíři 250 mm,
  • průměr žlabu 125 mm odpovídá rozvinuté šíři 280 mm,
  • průměr žlabu 150 mm odpovídá rozvinuté šíři 333 mm.

 

Rozvinutá šíře 80mm Rozvinutá šíře 100mm Rozvinutá šíře 125mm Rozvinutá šíře 150mm
r.š. 200mm r.š. 250mm r.š. 280mm r.š. 333mm

 

Při nákupu na našem e-shopu si s rozvinutou šířkou nemusíte lámat hlavu. U okapů uvádíme vedle rozvinuté šíře vždy i průměr okapu. Výjimkou jsou pouze okapy plastové, u kterých se standardně uvádí jen průměr.

 

Rozvinutá šíře a průměr okapu

 

Rozvinutou šíři okapu i jeho průměr se u nás dozvíte hned z názvu produktu

 

Jak vybrat velikost okapu

Aby váš okapový systém plnil svou funkci, je důležité zvolit správnou velikost žlabu. Pokud byste zvolili menší rozměr, než je potřeba, může dojít k přetékání dešťové vody přes okap. V případě volby větší velikosti nedojde sice k žádnému problému, utratíte však zbytečně více peněz. Při výměně stávajícího okapu, který je funkční, si vystačíte se změřením průměru a případným převedením na rozvinutou šíři, jak jsme popsali výše. Pokud ale potřebujete vyměnit okapový systém za zcela jiný nebo zařizujete novostavbu, musíte nejdříve vypočítat plochu střechy. Podle vypočítané plochy pak zjistíte správnou velikost okapu. Plochu střechy vypočítáte podle vzorce (A + B / 2) × C.

Výpočet plochy střechy

 

A – horizontální šířka střechy k hřebenu

B – výška střechy

C – délka střechy (hřebene)

 

Pokud už znáte plochu vaší střechy, zjistíte potřebný rozměr žlabu podle tabulky daného výrobce. Při výběru velikosti je vždy důležité se řídit tabulkou výrobce konkrétního okapu. Mohou se totiž mírně lišit. Taková tabulka pak vypadá například takto:

Plocha střechy do 25 m2 Žlab, okap ø 80 mm (r. š. 200 mm) se svodem 60 mm
Plocha střechy do 40 m2 Žlab, okap ø 100 mm (r. š. 250 mm) se svodem 80 mm
Plocha střechy do 90 m2 Žlab, okap ø 125 mm (r. š. 280 mm) se svodem 80 mm
Plocha střechy do 150 m2 Žlab, okap ø 125 mm (r. š. 280 mm) se svodem 100 mm
Plocha střechy do 240 m2 Žlab, okap ø 150 mm (r. š. 333 mm) se svodem 100 mm
Plocha střechy do 440 m2 Žlab, okap ø 150 mm (r. š. 333 mm) se svodem 120 mm

 

Od rozměru žlabu se odvíjí také rozměr háků, okapového svodu a kotlíku

Už víte, jaký průměr či jakou rozvinutou šířku žlabu pořídit pro váš dům? Pak můžete odvodit také potřebný rozměr háků, okapového svodu a kotlíku, které jsou nezbytnou součástí okapového systému.

Okapové háky slouží k upevnění okapu pod střešní krytinu. Mohou mít různé tvary podle toho, kam je umisťujete. Jejich průměr či rozvinutá šíře musí odpovídat zvolené velikosti žlabu.

Okapový svod je svislá část okapového systému, která slouží k odvodu vody ze střešního žlabu do kanalizace, případně sběrného sudu. Potřebná velikost okapového svodu by měla být vždy uvedená u daného okapu. Na našem e-shopu najdete tyto údaje u každého nabízeného okapu v přehledné tabulce. Například z tabulky, kterou jsme uvedli výše, vyčteme, že pro okap s průměrem 80 mm potřebujeme okapový svod o velikosti 60 mm.

Okapový kotlík je spojovacím článkem mezi žlaby a svodem. Pro jaký rozměr žlabu a svodu je daný kotlík určen, najdete už v jeho názvu. V praxi to tedy může vypadat takto:

 

Kotlík žlabu a okapu pozinkovaný FeZn, 280/100 mm (pro žlab Ø 125 mm)

Číslo před lomítkem udává rozvinutou šíři žlabu.

Číslo za lomítkem udává průměr svodu.

 

Ovlivní zvolený rozměr okapového žlabu i výběr materiálu?

Výběr materiálu okapu je potřeba dobře zvážit. Zpravidla najdete potřebnou velikost okapu ve všech materiálových provedeních.

V naší nabídce najdete okapy těchto materiálů a rozměrů:

 

Výběr rozměru okapu ve zkratce

Při výměně stávajícího okapu je potřeba zjistit jeho průměr a od něj odvodit rozvinutou šíři. V případě novostavby je pak nutné vypočítat plochu střechy a řídit se uvedenými tabulkami. Neváhejte se na nás obrátit, pokud budete potřebovat pomoc s výběrem okapu nebo i jiných komponentů. Jsme tady pro vás.

 

Chci pomoct s výběrem

 

Vytvořeno18.12.2020